bugün

"gösteri toplumunda, kurtuluş vaatleri de gösterinin bir parçasına dönüşür" guy debord
ufak bir devrim hikayesi.
insan psikolojisini dahiyane anlatan bir başyapıt. ömrümde izlediğim tek film. bu filmi izledikten sonra izlediğim yüzlerce şeyin film olmadığına karar verdim.
(bkz: i am tyler s wasted time)
(bkz: i am jack s broken heart)
bir çok izleyen tarafından anlaşılamamış, ama içinde çok değerli farkındalıklar taşıyan, sağlam bir film.
sonunda bir adet yarrak gözüken film.
--spoiler--

televizyonla büyürken, milyoner film yıldızı ya da rock yıldızı olacağımıza inandık, ama olmayacağız. bunu yavaş yavaş öğreniyoruz. ve bu yüzden çok kızgınız.

--spoiler--
her izleyişimde derinliklerinden bir kaç gizli sır bulabildiğim yegane film.
beni çok yanlış bir dönemimde tanıdın final repliği.
hayatı değiştiren film.çok vardır hayatım o filmden sonra değişti diyen.evet işte o film bu filmdir.kesinlik yalnız izlenmelidir.yoksa sihirli iksirinden içemezsiniz filmin.o yumruklarla hayat bulursun o derece.o nasıl filmdir?sen insan mısın be adam?*
(bkz: where is my mind)
hepimiz aynı bokun lacivertiyiz.
her erkeğin hayatında önemli yeri olan filmdir. ilk izleyiş ergenlik dönemine gelip olayları algılayamamak gayet normaldir ürkmeyiniz.
hayat kurtaran süper bir filmdir.tüm gençlere tavsiye ediyorum.
(bkz: if this is your first night you have to fight)
Türk versiyonu için;
(bkz: Dayak Klübü)
şu aralar tekrar izlemek isteyip işten güçten bir fırsat bulamayıp izleyemediğim süper ötesi * film.
bir nevi kendini bulma rehberi olan ve sadece erkekleri değil bayanları da deriden etkileyebilitesi olan bir film.
chuck palahniuk'in bütün kitaplarını almama sebep olan film,film değil başka bişey.
--spoiler--
ve son kural. bu dövüş kulübünde ilk gecenizse, dövüşeceksiniz!
--spoiler--
*
(bkz: efendi köle diyalektiği)
(bkz: prozac nation)

-he who makes a beast of himself, gets rid of the pain of being a man.

samuel johnson
insanı etkilemekte eline su dökülemeyecek bir filmdir. kaçırılmaması gerekir ve bir kere izlemekle yetinilmemelidir.
insani sahip olduğu bütün ahlaki değerleri sorgulamaya zorlayarak derinden etkileyen film. felsefi ağırlıklı diyalogları insanın manevi doğasında önemli etkiler bırakıyor. ayrıca soundtrack leri bir ömür boyu dinlenecek cinsten.
bir kitap oku ya da bir film izle hayatın değişsin işte bu.. hadi !.
artık bir ergenliğe giriş filmi haline gelmiş olduğu için olsa gerek, aşırı soğuduğum filmdir.
her detayıyla insanı içine çeken, karanlık atmosferi ve zehrini dozunda bünyelere enjekte eden mükemmel film. tyler olmaya başlayana kadar geçen süreç o kadar iyi anlatılmış ki, insan hayattan kaçmak için kafasında bir tyler aramaya başlıyor. chuck palahniuk un hastalıklı lisanını film uyarlamaları arasında beyaz perdeye en doğru şekilde aktarabilmiş film. ilmik ilmik sona ulaşırken kendi içinde bir döngü yaratan film , ister istemez defalarca izlemek için açık kapı bırakıyor.
Brad Pitt in oynadığı "Tyler Durden" karakteri birçok uzmana göre kadınların sevebileceği ideal erkek tipidir. Kendine güvenen, umursamaz, lider kişilikli, hedefleri olan bir erkek.
yer altı edebiyatından uyarlanmış,oscar almamış olmasını hala hazmedemediğim film.