bugün

"fifo", First-in, First-out terimlerinden ilk iki harflerinden türetilmiştir. ilk giren-ilk çıkar diye çevrilmiştir, (igiç).

depoya her giren malın miktarı ve fiyatı vardır. her an aynı anda bir sürü mal girer ve bir sürü mal çıkar. belli süre sonunda depoda sayım yaplır. ne miktarda mal kaldığı kolay hesaplanır.

hesaplanması zor olan, kalan malların fiyatının ne olduğudur. fiyatlar bir varsayım yapılarak hesaplanır. varsayım şudur: depoya ilk giren mal dedpodan ilk çıkar, yani depodan çıkış sırasında öncelik depoya ilk giren mala verilir. bu varsayıma göre, depoda kalan malların fiyatları depoya son giren malların fiyatlarıdır. o zaman depodaki malların miktarları en son fiyatlarla çarpılarak depoda kalan malların tutarı bulunur.

daha fazla bilgi için envanter değerlemesi konusuna bakılmalıdır.
Muhasebeyle olan iliskisini bilmesem de, computer science icin onemlidir. Algoritmave data structure bakis acisiyla fifove lifo yaklasimlari kullanilir. Ayrica isletim sistemlerinin virtual memory
kullanimini organize eden algoritmalar icin de fifo prensibi kullanilir. Soyle ki, Virtual memory , fiziksel memory den daha fazla yer tutmaya basladiginda kapatmaya baslayacaginiz (hibernate) programlari secmek icin ozel bazi algoritmalar dizayn edilmelidir. Bu algoritmalar starvation problem ismi verilen probleme cozum uretmek durumundadir. fifo , lifo , lru vs gibi teknikler kullanilsa da en iyisi diye bir sey yoktur.
evdeki ekmeklerin tuketilme seklidir.

taze ekmek alinir. tam yenecekken, once dunden kalanlar bitirilsin der anne.

eger kisir dongu baslarsa, surekli taze gozunuzun onunde bayatlarken dunden kalan bayat ekmegi yer halde bulursunuz kendinizi.

en guzeli, elmek bitmeden ekmek almamak. stok yapmayin ekmekleri. tam ihyiyaciniz olsn anda alin, usenmeyin.
ilk girenin ilk çıkması. başarılı bir stok yönetimi gerektirir. keza ilk gelen kutular genelde deponun sonlarına doğru istiflenmiştir. konuyu daha bilal'e anlatır gibi anlatmak gerekirse :

"evdeki ekmeklerin tuketilme seklidir.

taze ekmek alinir. tam yenecekken, once dunden kalanlar bitirilsin der anne.

eger kisir dongu baslarsa, surekli taze gozunuzun onunde bayatlarken dunden kalan bayat ekmegi yer halde bulursunuz kendinizi.

en guzeli, elmek bitmeden ekmek almamak. stok yapmayin ekmekleri. tam ihyiyaciniz olsn anda alin, usenmeyin."

kaynak: http://metasozluk.com/ind...ex&t=22428&m=home
Elektronik ve yazılımla ilgilenenlerin belli durumlarda dikkat etmesi gereken kural.
açılımı: first in first out.

türkçe karşılığı: ilk giren ilk çıkar.

lifo vardır bir de.

açılımı: last in first out.

türkçe karşılığı: son giren ilk çıkar.

ticaret yapan kişilerin mallarını taze tutmak ya da son kullanma tarihi geçmeden mallarını satabilmek için dikkat etmeleri gereken muhasebe terimleridir. * *
lisede ömrümü yiyen ve lifo nun kardeşi olan muhasebe terimi. (aynı yorumu yapıcam demiştim).
hayatımın en gıcık dersinin en önemli kuralıdır.
işletme, iktisat gibi bölümlerin ilk yıl görecekleri muhasebe dersinde, maliyet muhasebesindeki ünitelerden biridir. envanter saptamada kullanılan yöntemlerden biridir. bunun bir de filo su vardır.
bankadaki sıralar gibi. ilk giren ilk çıkar.
free in free out anlamında kısaltma.
istanbul da sirkeci-harem arasında işleyen arabalı vapurlarda geçerli olan ve bu özelliği ile örnek teşkil edebilecek binme-inme yöntemi.
enflasyonun düşük olduğu dönemlerde kullanılan bir stok ve muhasebe yöntemidir.
kullanılan bir diğer yöntem lifo
(bkz: last in first out)
mutfaklarda chef'lerin en çok dikkat etmesi gereken kurallardan birisidir.
üretim tarihi en eski olan ürün, rafta en önde durur, üretim tarihi en yeni olan en arkada durur.
böylelikle ürünün bozulmasına fırsat bırakmadan hemen tüketilmesi sağlanır.
depomuza ilk giren, ilk tüketilir. en son girenin önceliği en gerilerdedir.
gıda zehirlenmesinin en büyük sebebi bu kurala uymamaktır.
DEPOLAMADA VAZGEÇiLMEZ KURALDIR.
delip geçmektir efendim.
(bkz: ilk giren ilk cikar yontemi)
ilk girenler ilk çıktı. nooluyo lan.
lifo vardır bir de bunun kardeşi. last in first out yani diyor ki, son giren ilk çıkar. ki bence doğrusu budur*.
(bkz: bana giren çıkan yok arkadaş)
muhasebede ortalama stok maliyeti hesaplamak için kullanılır. Başka bir yöntem de (bkz: son giren ilk çıkar) dır. Lifo yani.
ardışıl devrelerde geçen anlaması kolay mantık. mantık devreleri derslerinin komik kısaltmalarından, "fifo" olarak da hatırlanır.
(bkz: ilk giren ilk çıkar)
kısaca fifo yöntemi. maliyet muhasebesi vize sorusudur genellikle.
çakma fifa, amatör bir organizasyon.