bugün

benim allahımdır evet.
bu saatte uzun havası iyi gidiyor. şu an cezaevinde sıra dağlar türküsünü söylüyor. necla nazır da zırlıyor.
şu ağlayarak şarkı söylüyor diyenler bittabi ki sadece uzun havamsı şarkılarını dinlemiş, derinliksiz, yüzeysel bilgi sahibi olanlardır.
bir günaha girme parçasını dinlesinler bakalım. vivaldi kemanları mı iyi ferdi nin kemanları mı?
ağlamıyor nefes alıyor.
70 80 ve 90 larda leblebi gibi ayda 1 kaset çıkaran şarkıcı. 50 den fazla kaseti vardır.

ferdi orhan ve müslüm arasında adı konmamış bir kaset savaşı vardı.

her kasette ortalama 10 şarkı vardır. en azında 9 u gübredir. hiç anılmazlar bile.
orhan gencebay için '' orhan abiyle rekabet haddime düşmemiş benim, o çok büyük bir ustadır, müzisyendir '' demiş bir sanatçıdır. evet.
bazıları alçak gönlülüğünü yanlış anlamış galiba.

şarkıları, özellikle de söz ve müzik olarak katkı verdiği şarkılarının en az %50 si döneminin üstünde, klasik olmaya aday şarkılardır.
bunu kuru savunmacı bir anlayışla yazmadım.
başka hangi şarkıcının 30 yıl, 40 yıl önce söylediği şarkıları, günümüz popcuları tarafından onlarca kez coverlanıyor.

kalan %50 ise diğer rakiplerinin en iyi şarkılarıyla yarışır ve çoğunda da kazanır.

günümüz popcuları ve dinleyicilerinin henüz bilmediği, fazla duymadığı o kadar çok şaheseri vardır ki, fazla bilmesinler diye de düşünürüm.
biz gerçek ferdiciler olarak bilelim. o kadar torpilimiz olsun.

misal gerçek ferdici için sabahçı kahvesi orta seviyede bir ferdi şarkısıdır. şahsen pek dinlemem. neden? aşırı yavaştır.
ben ferdi yi dinlerken, alman otobanlarında 250 basmış biriyim. tabi ki şarkılarının ritm ve vuruşlarıyla.

peki gerçek ferdiciler neleri dinler.

isimlerini pek bilmediğim için ilk aklıma geleni yazayım.

yağmur gözyaşım

tabi ferdi şarkıları son ses dinlenir. ortam uygunsa sesler sonuna kadar açılır, baslar tizler.
ortam uygun değilse kimse rahatsız edilmez. gene son ses kulaklıkla dinlenir.
kısık seste bi şey anlayamaz, ağlar gibi söylüyor dersiniz.

bulutlar habercim

ayrıca şarkıların müzikli kısmı en az ferdi nin sesi kadar önemlidir. oralardaki kemanlar vivaldi nin kemanlarıyla yarışır.
nefeslilerin hızına, uyumuna,vuruculuğuna değme senfoni orkestraları yetişemez.

mesela, içkiyle aramız olmadığı halde,
söz veriyorum artık içmek yok şarkısını dinleriz.

sonra günaha girme dinleriz.

ve bunların çoğundan sizin haberiniz yoktur.

ve dinlerken başka alemlere uçmuş gibi hissettiğimizden çoğunun adını bile bilmeyiz ki size yazalım. sadece dinleriz.
Büyük sanatçı dır.Onun da gerçek değeri ölünce bilinecek..
Bir gece sabaha kadar sevda yellerini, yıldızlarda kayar durmaz yerinde yi dinlediğimi bilirim. Ferdi tayfurun en az 50 tane hit olabilecek şarkısı vardır. Hakeza orhan babanın, rahmetli müslüm gürsesinde vardır o kadar. O tarihlerde arabesk müzik piyasası çok hareketli. Kalite son sürat. Saz heyetleri tam tekmil. Bilgisayar endeksli o tatsız tutsuz cıstak cıstak kafa ütüleyen günümüz elektronik müziği yok. Saatlerce prova yapılırmış kasetler hazırlanırken. Emek çok. Ferdi tayfurun saz heyetinde çalan ritimci bir abimiz vardı. 120 farklı ritim bildiğini konservatuarda ders verdiğini anlatırdı. Alaylılar mekteplilerden üstün o devirde. Müzik yaşama bağlı. Fasfoot yaşamlardan, arabesk müzik kalitesinde parçalar beklemek ham hayal. Dijital ortam sanatı bitirdi. Hızlı ve Harcı alem üret, hızlı tüket. Sonra? 6 ay sonra o parçayı kimse hatırlamaz tabi.
Şu anda Çiçekler Açsın Şarkısı kulaklarıma serenat yapıyor. Vay be Ferdi abi! Neler gelmiş geçmiş.
büyük sanatçıdır. evet.
sesini kulak cırmalayıcı olarak bulanlar olabilir.
Ben öldükten sonra da hayatımın film olarak çekilmesini istemiyorum diyendir...
en az 50 tane şarkısı senfonik nüve olur.
al o şarkıları, ver bi klasikciye uzatır, eğer, büker. 1 saatlik senfoni çıkarır.
büyük gitarist.

keşke o işlere de yönelseydiler. Ferdi Tayfur kariyerine şöyle 3-5 deneysel çalışma sıkıştıramaz mıydı? Orhan da mesela, baktığın zaman neler neler yapabilirdi... Müslüm desen o biçim!

yani bu büyük müzik adamları unkapanı yamyamlarının elinde para pul için kent kart muamelesi görmüşler.

benim elimde Müslüm olacak, yemin ediyorum orhan'ı bağlamaya verir kendi yorumuyla bi puccini okturum; bi mozart'tan veririm yangını, bi Armstrong'dan; ferdi'ye fado okutur hepsine birlikte neşid söyletirim.

ah ulan ahhh...
Gerçek bir türk milliyetçisidir. Altını çizerek yazıyorum gerçek. Kendisinin hayranı olan devlet bahçeli gibi sahte değil. Ayrıca Orhan gencebay gibi iktidara yanaşmaz, sırnaşmaz, yaranmaz...

Gerçekler zorunuza mı gidiyor orospu çocukları?
17 yıl boyunca orkestrasında santur çaldığım büyük sanatçı. hatta sırf santur için necla nazır'a hitaben " sarı saçlım " adında bir beste yapmışlığı vardır. beraberliklerinin 20. yılında yedikleri yemekte masanın üzerine beni çıkarıp bu parçayı çaldırmıştı.
Hiçbir hükümete yalakalık yapmadığı için övülen sanatçı. Sanatçı dediğin kişi siyasetle ilgilenmemeli. Kendisi vasat altı bir sanatçıdır ayrıca. Abartmayı çok seviyoruz nedense.
kendisini arabeskçilerin en iyisi olarak bilirdim. sinema, tv programları onu hep gördüğüm alanlardı. bir gün;
1. Şekerci Çırağı
2. Yağmur Durunca
3. Bir Zamanlar Ağaçtım
4. Paraşütteki Çocuk kitaplarınında yazarı olduğunu öğrenince çok şaşırmıştım.
Herkes gibi değeri ölünce anlaşılacak olan müzisyen.
Kıyaslandığı Orhan ve Müslüm’den üstündür. Orhan iyi bir sanatçıdır ama 40 sene konser vermemiştir. Handikabı budur. Müslüm, rock müzikleri kendi üslubuyla söylediği zaman şöhrete kavuşmuş ve bu sayede öteki mahallenin de radarına girerek daha geniş kitlelere kavuşmuştur. En sonunda popüler kültürün eline düşmekten kurtulamamıştır bununla birlikte üretici pozisyonda değildir. Kendisine ait ne bestesi ne de güftesi vardır.
bu 2 isimden farklı olarak Ferdi, hem üretim konusunda hem de okuma konusunda Türkiye’deki bütün müzik türlerinin en büyük isimlerinden birisidir. Şarkılarının %90’ı kendi ürünüdür. 70 yaşını aştığı 2010lu yıllara dek konser vermiş bir adamdır.
Onun yaptığı müziği arabesk tanımlamasına sıkıştırmak da hata olur. O; halk müziğini, şehrin fakir kitlelerinin Dertlerini ifade eden iki türden birisi olan arabesk (diğeri Anadolu rock) ile harmanlamış ve ortaya bambaşka bir müzik çıkartmıştır. Çeşme şarkısına bakın. Sanki Karacaoğlan’ın bir şiirini bestelemişsiniz gibidir sözler. Ezgiler de o armoniye uygundur. Bağlama çalar arkadan. Buna “arabesk” demek ne kadar doğru.
Son olarak, Ferdi Tayfur’un ulaştığı hayran kitlesine Türkiye’de kimse ulaşamamıştır. O, Gülhane’ye 200 bini aşkın insanı defalarca toplayabilmiştir. Tüm bunlara rağmen mütevazi duruşundan ödün vermemiş, kimseye yanaşmamış, devre göre hareket etmemiştir.
orhanla müslümün yanında çekirdek leblebi teneke sanatçıdır. net..
bu ne aq asdfkglh.

https://youtu.be/sfqoUSkK3tU
Bir zamanlar Akil insan olmayı ret ettigi için malum çevrelerce sevilmeyen vatansever, milliyetperver sanatçımız.

Açık ve net evet.
arabesk aleminin en teneke ağlak sanatçısı.
münir nurettin selçuk, müzeyyen senar, zeki müren, barış manço,cem karaca, safiye ayla ve fikret kızılok gibi kişiler varken bu ağlak arabeskçiye "büyük sanatçı" denmesi çok ağrıma gidiyor be !