1. 1.
  Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu , oyuncu , yönetmen , senarist , seslendirme sanatçısı. Tam adı ferdi merter fosforoğlu'dur. Uzay yolu filminde dr. mccoy tiplemesini yıllarca seslendirerek bu alanda adını duyrmuştur. Daha sonra 1973 yılında çekilen turist ömer uzay yolunda filminde dr.mccoy'u bizzat canlandırması güzel bir tesadüftür * *. En son kurtuluş ve cumhuriyet filmlerinde rol almıştır *.

  Oyuncuların egemen olduğu bir soydan gelmekte olan Ferdi Merter'in, annesi Muazzez Akçay, babası Renan Fosforoğlu, yarı-kardeşi Enis Fosforoğlu, kızı Almula Merter, yeğeni Seren Fosforoğlu , üvey annesi Mualla Fırat-Fosforoğlu, üvey teyzesi Belkıs Dilligil ve üvey teyzesinin eşi Avni Dilligil de, yine bu geniş ve oyuncu ailenin bireyleridir. Son olarak oğlu Teymuralp'i de * saymazsak ayıp etmiş oluruz , kendisi perküsyon sanatçısıdır çünkü.
  1 ... allen
 2. 2.
  sesi dallas dizisindeki cliff barnes ile özdeşleşmiş ünlü tiyatro oyuncusu ve dublaj sanatçısı.
  1 ... strangerthanparadise
 3. 3.
  turist ömer uzay yolunda filminin senaristidir.
  ... sex files
 4. 4.
  dallas dizisinin çatal sesli jön sesi.
  1 ... chronicle
 5. 5.
  iTÜ 2010-2011 güzdöneminde SNT 112 başlığı altında verdiği Tiyatro dersini, derse koşar adımlarla, heyecan içinde giderek takip ettiğim başarılı tiyatro oyuncusudur. Bilgi ve kültür açısından çok dolu; yaşının da verdiği olgunlukla çok akıllı ve karakterli bir tiyatrocudur. 14 haftalık periyotta kendisinden hem tiyatro hem de hayat adına beklediğimden çok çok fazla şey katmışımdır tecrübe dağarcığıma. inanç konusunda bazı fikirlerimiz pek uyuşmasa da saygı duyduğum, örnek bir insandır.
  ... hfalkan
 6. 6.
  acı hayat dizisinin sefa kervancıoğlu'su.
  ... firstman
 7. 7.
  79 yaşında hayatını kaybetmiş.

  http://www.hurriyet.com.t...0961832&utm_term=post
  1 ... true
 8. 8.
  efsane tiyatro ve seslendirme sanatçısı. trt'nin tek kanal olduğu dönemlerde dallas dizisindeki cliff barnes ve uzay yolu dizisindeki doktor mccoy seslendirmeleri unutulmazdır.
  1 ... zagortenay
 9. 9.
  Uzun zamandır kendisinden iyi haberler gelmiyordu. eskiler yavaş yavaş devirlerini tamamlıyor da yerleri dolmuyor. Ruhu şad olsun.

  ferdi merter

  edit. Ocak ayında yayımlanan son röportajlarından biri:

  https://www.youtube.com/watch?v=1zBLn6oK2mo+
  1 ... lesley mateas