bugün

aslı erdoğan' ın brezilya' da geçen kırmızı pelerinli kent romanında bahsi geçen yerleim birimi.
Bakıyorum da para verip turistik geziye giden türkler varmış. Deli misiniz lan. Bu bildiğin (bkz: çinçin)
brezilya nın en tehlikeli bölgelerinden biri. bakkalarda uyuşturucu satılır.
Devletin bile girmeye cesaret edemediği gece kondu mahallesi.
brezilya'nın en tehlikeli mahallesidir. Ancak zorda kalındıkça brezilya ordusunun özel kuvvetlerinden destek alır.
dünyanın en boktan yerlerinde başlardadır.
uzak durulması nasihat edilir genelde buralarla ilgili.
tanrıların ve kodamanların unuttuğu, polisin uğramadığı tırnak içinde " yaşam* alanı ". *
carolina maria de jesus'un favela'daki ortamı, yaşanılan zorlukları ve kendi ilginç hikayesini anlattığı romanının adı. türkçeye çöplük olarak çevrilmiştir.
oyle bir anlatiliyor ki sanirsin 2 bobrekle girdiginde, 1\'ini icerde birakmak farz, bir nevi fitre, zekat olarak bobrek veriyoruz sanki. simdi korku saliyorlar insanin icine favela soyle, favela boyle. peki delikanli kardesim; haci husrev ne, tarlabasi ne, cincin baglari ne? hey gidi hey. herkese bir uyari favela\'ya giriyoruz dikkat. hafiften guldum, ulan diyorum mallara bak yahu tenekeden evde yasayan 3-5 capulcu icin nesemi bozuyor orada, ben egitimimi saglam almisim turkiye\'de, brezilyan\'nin 2-3 marsigi mi beni bozacak. sen simdi tut kirito bir lise\'den mezun ol sonra harvard\'a git afallarsin one ola ki dersin ama saglam bir liseden mezun olana harvard ne ki, m.i.t ne ki? iste boyle dusunun canlar bizim gerekli alt yapimiz var, favelalar sadece bir efsane hatta gozunuzu acarsaniz 2-3 guzel brezilyali kiz ile neseli dakikalar yasayabilirsiniz, bataklikta acan yedi veren gul gibiler, serefsizim.
türkçe'deki karşılığı taşra, getto olan kelime. *
uyusturcu tüccari veya silah saticisi degilsen, yabancilarin tek parça girip çok parça veya kevgir seklinde çikacagi, genelde yüksek rakimli mahalleler. sadece rio de janeiro'da 600 civarinda favela vardir.
brezilya'nin ghettosu. gecekondu mahalleleri. umutsuzlugun ekmek, caresizligin tuz oldugu yer.
güncel Önemli Başlıklar