bugün

eskiden özellikle kamu kuruluşlarında, bankalarda kullanılan çevirmeli kolu olan bir tür hesap makinesi. (bkz: ürünle özdeslesmis markalar)
çevir Allah çeviraletlerden biri. bu emektar hesap makineleri artık nostaljik olarak ev ve işyerlerinde bulunur.
rahmetli dedemin kullandigi vefatından sonra benim aldigim ve sakladigim kullanmasi pek bir hos olan eski hesap makinesi
http://www.calculatormuseum.nl/calc/facit%20c113.jpg
annemin hala ısrarla kullandığı, önceden sebebini anlayamadığım, ancak kullanımının ne kadar güzel, zevkli ve kolay olduğunu görünce tiriyakisi olduğum mükemmel alet.

ama yine de eğer alete gerçekten hakim değilseniz bölme işlemine girişilmemesi yerinde olur, kalem kağıt önerilir.
1985 yıllarına kadar kullanılan kollu ve tuşlu hesap makinası.
öğreten olmadığı için bir bok anlamadığım hesap makinesi.
Macar malı yanılmıyorsam.

(bkz: satılık) *
bilgisayar öncesi bankalarda,muhasebecilerde çok kullanılan hesap makinası markasıdır. bu marka makinaya ismini vermiştir. bir bankaya girdiğinizde çatır-çutur duyulan sesleri bu makinalar çıkarırdı. orta boy radyo büyüklüğündeydi, sağ tarafında bir kol vardı. çarpılacak veya bölünecek kadar sayı kadar döndürülürdü. zili çalardı bazı işlemleri yaparken. bu zil bölme ya da çarpma sayısında hata olursa uyarmak içindi.
yapıldığı zamanın şartlarında değerlendirilecek olursa, başlı başına bir mühendislik harikası ve sanat eseridir.
görsel
görsel
görsel
görsel
Eski devasa hesap makinasidir.hakikaten makinadir.yerinden kalkmaz.
yeşildirek gürün han'da ki dükkanımızda vardı. çok heves ettim ama, kullanmayı bir türlü öğrenemedim, beceremedim bildiğin. babam sürekli tarif eder, öğretmeye çalışırdı ama mamafih.

kullanırken hayran hayran izlerdim babamı, "şık şık, tık tık, cırrttt... burası 15 milyon lira tuttu mustafa'cım" şeklinde hesap yapardı. esnaf adam abi, bak bana hayla bir baltaya sap olamadım.

neden, zira facit kullanamayan adam ticaretten ne anlar!
güncel Önemli Başlıklar