bugün

içeriği bir türlü anlaşılamayan ve herkes tarafından son günlerde payaşılan metnin giriş kısmı. anlamadık.
Facebook hesabım yok sülalem raad .
yine trollololo bir girişimdir. malesef insanımız anlamadan etmeden, kopyalıyıp yapıştırmaktadır. tam metin şu şekildedir;

Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook'a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook'un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. işbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. isterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz..
"Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben,....." diye başlayan iletiyi kopyala-yapıştır yaparak profilinde paylaşan ve çok önemli bir hukuk işlemi yaptığını düşünüp içini ferah tutan değerli arkadaşlar... öncelikle 'berner konvansiyonu' diye bir şey yoktur; muhtemelen 'bern konvansiyonu'nu kastediyorsunuz lakin facebook profil bilgileriniz söz konusu sözleşmeyle ilişkilendirilemez... kendi ellerimizle tüm kişisel bilgilerimizi okyanus ötesindeki server'lara yükleyip üstüne dünya alemle paylaştıktan sonra istediğiniz kadar "tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!" diye çırpınabilirsiniz; hiç bir şey ifade etmez... keşke profil bilgilerimizi başta CIA olmak üzere talep eden tüm güvenlik birimlerince paylaştığını açıkça ifade eden (ülkemizde ve diğer ülkelerde sözde güvenlik gerekçeli yasalar bunu mümkün kılmaktadır) facebook'a karşı asıl olarak bu meseleyi gündeme getirip protestonuzu daha samimi yapsaydınız... Ve ama hem facebook kullanıp hem de bu nasıl olacak? selam, saygı ve sevgilerimle...

bu da bir hocamın bu metne cevabıdır. haklı bi cevap.
eskiden millet "msn paralı olacakmış, aman aysikyuda her mesaj için 50 sent alacaklarmış" diye ağlardı, paylaşırsak vazgeçecekler derlerdi, inanırdı bir de buna. şimdi de bu "facebook bilmemnesi" tipi geyikler var. ya sosyolojik bir araştırma yapılıyor, ya benzer bir şey. ya da troll işi. profilime "tüm hakları bana aittir" yazacağım ve bu sözüm yasalar önünde kabul görecek, he mi? vilyada he mi?

ayrıca ben profilimde ne paylaşacağım da ticari kullanımını saklayacağım? saklayacaksam ne paylaşıyorum, mal mıyım ben?

"robert de niro filistin için açıklama yaptı", "11 eylülde kuran yaktı, ertesi gün kendi yandı", "içinde allah yazan domates bulundu", "bunu milyon kere paylaşmazsan çok üzülürsün" benzeri saçmalıkların bir benzeri, başka bir şey değil.
facebook ta dolaşan son gerzekliktir.

sabahtan akşama kadar can yücel şiiri bukowski sözü paylaşıyorsun ondan sonrada telif diye bibik bibik ötüyorsun sanırsın konçerto bestelemiş facebooktan paylaşıyor.

ha rahat ol siteye üye olurken okumadığın ama okudum kabul ediyorum dediğin kullanım şartlarında bunların hepsini baştan kabul etmişsin zaten.
sazan.avi
paylaştığı fotodan 5 cent yardım ettiğine inanan buna da inandı.

hepiniz bakın.bu tarz şeylere inanıp salak gibi paylaşan belirli bi kesim vardır profilinde.hayatınızın renkleri onlar.
Bunun fake olduğunu görür görmez anlayamıyorlar, ama bilgisayar kullanabiliyorlar. Zeka gerçekten karmaşık bir şey.
bir de ingilizce paylaşanlar var.
In response to the new Facebook guidelines I hereby declare that my copyright is attached to all of my personal details,
diye gidiyor. mr and mrs brown go to the seaside dan sen ne ara buralara geldin güzel kardeşim? yapmayın ya. sene olmuş 2012 hâlâ bu mallık? neden?

http://mashable.com/2012/...-privacy-notice-facebook/
Medya bulandırma teknikleri ders-1.
Son cümledeki " bu tür bildirimi en az bir kere yayınlamanz halde...
profilinizdeki yer alan öğelerin kullanımına zimnen izin vermiş olursunuz"

lafını anlamadığım açıklama. Şimdi bunu paylaşırsak öğelerin kullanılmasını engellemiş mi oluyoruz , yoksa izin vermiş mi oluyoruz ? Ayrıca zimmen de neyin nesiymiş be...
facebook'a kaydolurken zaten "kullanım koşullarını okudum ve kabul ediyorum" diyerek kayıt oluyoruz yaa! işte buna cevap verme isteği olan birinin paylaştığı ve amacına ulaştığı cevaplama yöntemi.

atatürk'ün gençliğe hitabesi'ne cevaben gençlerin cevabını biliyor musun desen "o nee laa" diye cevap verirler.
saçmalıktır. hiçbir hükmü yoktur. marmara hukuk mezunu dostum bildirdi. dağılın.

ayrıca zaten kaydolurken her boku kabul ediyoruz ya lan.
(bkz: facebookta kullanım koşullarını paylaşmak)
boğaziçi uluslararası ilşkiler odtü mühendislik istanbul üniversitesi hukuk gazi üniverstesi iktisat gibi bölümlerden arkadaşlarımın FACEBOOKTA PAYLAŞTIĞI SAÇMALIKTIR. YOK FACEBOOKUN BiLGiLERiMi KULLANMA HAKKI VARMIŞ TA BU METNi YAYINLAYINCA KULLANAMAYACAKMIŞ KIÇIMLA GÜLERiM BUNA. beklemediğim adamlar paylaşmıyor beklediklerim paylaşıyor. bi siktirin gidin amk.
güncel Önemli Başlıklar