bugün

üç beş çapulcunun tuzağına düşürüldüğüm zaman ben 7 kez utanıyorum.
(bkz: sakin ol şampiyon)
(bkz: bes dakika utan oyle gel) * **
sen zaten bir çift memeye vatanı satarım diyen biri değil misin ahmet altan?

ben de senden utanıyorum.

her fırsatta gazetesinin sütunlarından türk milletine verdiği değerle ortaya çıkan, her fırsatta taraf gazetesi aracılığı ile gerek başka yayın organlarına komik iddialar atan gerekse bu iddialar ile birlikte sırf orduya içindeki kini kusabilmek için pkk'yı bile yücelten, masumlaştıran bir kişi kendisi.
(bkz: bu vatanı kiraz ağacına ve kadın memesine satarım)

önce kendinden utan.
ahmet altandan* beklenebilecek cümle.
bu utanma nerden geldi bize? herşeye utanır olduk. tamam milliyetçilik*, ırkçılık kötü şeyler ama kendi milletinden utanma ne demek? bir bizde duyuyorum böyle haberleri. yurtdışında böyle demeç verse bir yazar bir şekilde linçe uğrar. sen ne diyorsun kardeşim? geçmişimiz bizim kültürümüzdür vesaire gibi. bizde "ayağım takıldı türklüğümden utanıyorum" moduna giriyorlar. demezler mi o utandığın türklük geçmişinde nasıl bir tarih yazmış. böyle böyle bizi bitirmeye çalışıyorlar işte.
kimliğinde türk yazan aslen pkklı olan kisi

nasıl olsa türk değilim, bana koymaz iyi reklam olur diye şovenistlik yapmaktadır.
türklüğümden utanıyorum diyememiştir, çünkü türk değildir. kürt de değildir. bildiğin pkk lan bunlar, terörist.
(bkz: bunu söyleyen türk olamaz)
ahmet altan'a asla kalmayacak olan Türklüktür. Herkes ideolojisini bilecek, kimliğini bilecek, neye ait olduğunu, aidiyetini bilecek.
ayrıca haddini de.
maymunları atası olarak kabul eden bir insanın türklükle utanması tabii bir olaydır. zira onun yücelteceği şey maymunların muz ülkesinde kurduğu saltanattır.
evrim teorisine inanan bir kişinin türklükten utandıgını bildiren açıklamasıdır.

(bkz: türklükten degil maymunluktan utanması gereken insan)
(bkz: muzların gücü adına)
aynı yazar bunu da demiştir.
--spoiler--
Bir hükümle bir ülkeyi paramparça ettiler.

Ve, bunu yapmak için öylesine aceleciler ki gerekçesi yazılmadan karar açıklanmaz diyen anayasayı da çiğnediler.

Anayasayı çiğneyen bir Anayasa Mahkemesi;ne mi güveneceğiz?
--spoiler--
ucuz bir söylemdir. aydının mantığı buysa asıl halkın kendi önde gidenlerinden utanması gerekir. hem aydın kesim utanmak için değil utanılacak manzaralar yaşanmasın diye vardır, ufuk çizgisini ileri taşısın diye vardır, kendi etrafına sınır çizsin diye değil.
(bkz: eğer aşk buysa sevgi buysa istemiyorum)

ayrıca belirtmek isterim ki, cümlede anlatım bozukluğu bulunmakta. bence önce türkçe'sinden utansın bunu diyen.
sokaktan çevireceğimiz herhangi bir vatandaşın "ben türk olmaktan gurur duyuyorum" demesi yerine,neden sözleri sokaktaki herhangi bir insandan çok daha değersiz gereksiz bir adamın söyledikleri bir yerde yazılıp halka duyurulmuştur anlayamadığım olay. şu şekilde cevap verilebilir.
(bkz: çok da sikimdeydi)
(bkz: annen de senin gibi oğlu olduğu için utanıyordur)
genelgeçer olgu: dinî ve etnik kimlik propagandası yaparak bir hükümetin asıl yapması gereken, halkının ekonomik refah seviyesini artırma görevini insanlara unutturması.
olgu 1: taraf gazetesinin, fetullah gülen cemaati tarafından finanse edilmesi.
olgu 2: gülen cemaatinin akp propagandası yapması.
olgu 3: akp hükümetinin daha önce, başarısız bir dini ayrımcılık planıyla gündemi değiştirmiş olması.

şimdi efendim bu 4 maddede hemfikirsek bunların direkt sonucu olarak, ahmet altan adındaki, edebiyat dünyasının ismail yk'sı diyebileceğimiz kişinin para kazandığı bu gazetede böyle bir şey yazmasından doğal ne olabilir? daha çok sıçma istersen ahmet bu hükümet giderse zorunlu kan bağışı yaptırabilirler.
bizimde Türk olarak senden utanmamız gereken durumdur.
"kürt propogandası yapamıyorum korkuyorum, bari böyle diyim amk" diyen korkak teroristlerin yeni klişesi.

utanıyoruz.
türklük'ün ne olduğunu merak ettim şimdi valla. belki ahmet altan gerçekten utanılacak bir şeyi kast ediyordur da, durumun veya olayın türklükle ilgisi yoktur.
(bkz: sesimi duyan var mı)
Vatanınızı seveceğinize gidin evde karınızı sevin diyen bir adam Türk ise zaten ondan önce ben utanıyorum Türklüğümden.

***Türkün önce fikri Türk olacak.-nihal atsız.***
ahmet altana kalmış olan tespit. canımın içi sen köşenden sözüm ona aydınlık yap. türklükten en çok bir başka ırktan üstün gibi gösterildiğimizde utanıyorum, ayrıca utanılması gerek. (bkz: kime ne anlatıyoruz hey)
eğer türklükse yabancı birini görür görmez asılmak, taciz etmek; ben böyle türklükten utanıyorum.
ben de ahmet altandan utanıyorum.ülkenin bulunduğu karmaşık günlerde yaptığı gereksiz açıklamalar sadece kaos yaratmaya yöneliktir.ahmet altanın kanında ermenilik ve kürtlük olduğunu düşünüyorum.
faşizan söz öbeği. birilerinin yaptıklarını bir millete mal edip tümünü bir kefeye koymak, hareketlerin bireyselliğinden uzaklaşıp bir millete mal etmek, bu kendi milleti olsa da, başka millet olsa da ırkçılığın, faşizmin daniskasıdır. beğenmediğin bir ırk varsa nereye gidersen git sana ırkçı derler. bazı aydınlarımız ırkçılığın karşısında olayım derken olayı abartıp karşıt ırkçılık yapıyor. kendine gel efendi! faşizm; karşıt görüşte başka faşizme neden olur ama buna aydınların kurban gitmesi aydın olmadığını gösterir. taraf olmak, karşıt taraf diye niteleyip, beğenmemek ne demek bir düşün...

ben kendimce iyi bir terbiye, ahlak, hayat görüşü almışım. bana bunu kazandıran hangi ırktan olursa olsun bu topraklarda yaşayan atalarımın bıraktığı terbiye ve ben bundan memnunum. başkası başka terbiye aldıysa kendinden utansın. başkasını değerlendirmek de kimsenin hadddine değil. kimse kendinden başkası için utanmaz. başkasının yaptığından utanıyorsa o kendi gerizekalılığındandır.
tarihini,kültürünü yeterince özümleyen bir türk'ün bir anlık gaflet sonucu ağzından çıkan biraz daha düşününce utanacağı ve biraz daha öğrenirse eğer bilindikleri zamandan bu yana türk olmayanlar tarafından nelerle itham edilip neler yaşadığını bu milletin defalarca mahcup olacağı donanımsız akıl çıktısıdır