Advertisement

 1. 1.
  Avrupa Birliği dışındaki ülkeler tarafından çıkarılan ve tutulan avroya dayalı borç senedi.Avrovil.
  ... italiano
 2. 2.
  (bkz: euro tahvil)
  ... cell-im
 3. 3.
  ihracı yapan ülkenin kendi para birimi dışındaki bir döviz cinsinden ve uluslararası bir konsorsiyum aracılığı ile bir banka ve/veya sendikasyon tarafından birden fazla ülkede eşannlı olarak ihraç edien, genellikle hamiline kayıtlı tahvilerdir.
  ... sayborglardasever
 4. 4.
  uzun vadeli borçlanma aracıdır. bir tür dış borçlanmadır. 2009 yılına göre 22.000 tl'yi aşan eurobond gelirleri yıllık gelir beyannamesiyle beyan edilmek zorundadır.
  1 ... yumusak g
 5. 5.
  Eurobond ya da Avrovil, devlet ya da şirketlerin, kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sundukları, genellikle uzun vadeli borçlanma aracıdır.

  Bir ülkenin dış borçlanmasında kullandığı enstrümanlar olan Eurobondlar, genellikle Avro ve USD cinsinden ihrac edilen, uzun vadeli borçlanma senetleridir. Tanım olarak hazine bonosu ve devlet tahvilleri ile benzerdir, ancak iç borçlanmaya yönelik olan bu kâğıtlar Devlet iç borçlanma senedi olarak tanımlanmakta iken Eurobondlar dış borçlanma statüsündedir.

  Kimler için uygundur? Birikimlerini yabancı para cinsinden yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih eden ve uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen kişi ve kuruluşlara yönelik enstrümandır.

  Eurobond fiyatları, hem ihraç eden ülke veya kuruluşun mali ve ekonomik performanslarından, hem de uluslararası finansal piyasalardaki gelişmelerden etkilenmektedir.
  ... just in time
 6. 6.
  Eurobond, Kurum/şirket veya devletlerin yurtdışından kaynak sağlamak amacıyla kendi ulusal para birimleri dışında bir para birimi cinsinden yurtdışında çıkardıkları, uzun vadeli (genelde 2-30 yıl) tahvilleridir.
  ... cos dashit
 7. 7.
  Verdikleri piyasa üstü kupon faizi dışında , tahvillerinin fiyatının yükselip veya düştüğü bir pazarda alınıp satılan uzun vadeli devlet veya özel sektör borçları.
  Ama en son gününe kadar beklerseniz borçlu üstünde yazan nominal bedeli öder.

  Bankaların yüksek alış veriş fiyat farkları yüzünden uzun vadede kazandırıyor.

  Yıllık yüzde 7 dolar faizi veriyor türk devletinin dolar tahvili.

  işbankası, Vakıf bank gibi Kuruluşlarında yüksek faizleri var.

  Ama yüz dolar nominal bedelli kağıdın fiyatı bir gün 120 oluyor Birgün 80 dolar.

  Halkbank 2040 vadeli Eurobond yıllık yüzde 7 getirisi yanında fiyatı 80 dolara düşmüş.

  Yabancı bu bankaya ABD yaptırım yapacak diye almıyor.
  Halkbank o borcu yüzde bin geri öder. Tam bir yatırım.
  ... gedikpasa