bugün

türk popunun aranjmanlarla altın çağını yaşadığı günlere gönderme yapan, 45lik plaklı günleri özlemle anan iki kelime.

alper fidaner'in eski 45likleri hakkında detaylı bilgi bu adresten alınabilir.http://www.eski45likler.eglencesi.com
http://groups.yahoo.com/group/45lik/ adresiyle hayata bağlı, müthiş bilgili insanlardan kurulu, şahane yahoo grubu.
ayrıca 2000 tarihli hümeyra derlemesi;
şarkılar;

1 Sesiz Gemi
2 Otuzbeş Yaş
3 Olmasa
4 Ne Olur
5 Mevsimsiz Çiçekler
6 Yıllar Sonra
7 Unutulduk Bak Sevgilim
8 Nasıl Anlatsam
9 kördüğüm
10 Merdiven
11 Gurbet
12 Hiç Oldu Mu
13 Rindlerin Akşamı
14 Acıların
15 Unuttum
16 Potbori: dilber/güzelliğin on para etmez (olmasa)/ölüm/kördüğüm
bim bam bom çatlasın düşmanlar
benim de artık bir sevgilim var.
ankara'da bir dönem kapı7' de sonra fikrim' de çalan, şimdi nerelerde bilmediğim, eski plaklardan, slayt gösterileri eşliğinde parçalar çalan, coşturan, eğlendiren, genci yaşlısı, her kesimden insanın dinlemeyi tercih ettiği dj grubu.
odtu de geleneksel olarak bütün bahar şenliklerin de çalınan muhteşem parçalardır.
murathan mungan'ın ilk kez şubat 1989'da yayımlanan şiir kitabı. metis yayınları'nda 7 baskı yapmıştır.
haftasonları ankara'daki nefes bar'da alper fidaner'in harika performansıyla dinleyebileceğiniz müthiş parçalar.. o yıllara dönme isteği yaratabilir.
(bkz: colt m1911)
tasarımının üstünden 97 sene geçti bu yarı-otomatik babazadenin ama bunun kadar meşhur .45* kalibrelik gelmedi bir daha.
(bkz: m1 thompson)
Dinlerken kulağa gelen o çizik çiziklik bana eski türk filmlerinde ekranda oluşan karıncalanmayı hatırlatır. (bkz: huzur)
tutkunlarının cuma akşamları ankara kızılaydaki nefes barda çok çok eğlenebileceğini garanti edebilirim. kefilim.

edit: hayır oranın çalışanı ya da sahibi değilim, sadece orada çok eğlenen biriyim. müşteriyim. pmler için teşekkürler.
(bkz: uğur akdora)dan hayırdır inşallah, (bkz: funda)dan affetmem, (bkz: asu maralman)dan bal gibi olur şarkıları; üstelik dinledikten sonra hüzün yerine, garip bir mutluluk oluyor insan, kaç metre mutluluk ölçemedim ama.
türkiyeye gelmiş en güzel sesleri içinde barındırır. dinledikçe mutluluk, huzur, umut kaplar içinizi.

ajda pekkan, esmeray, samiramis pekkan... ve niceleri. iyi ki söylemişler biz de nasiplenmişiz. kulak, ses, müzik bir numara.

http://www.youtube.com/watch?v=BMXzsgkusmY şöyle bir özet geçebiliriz.
çok eskide kalmış olan müzik geçmişidir.
(bkz: 1945 doğumlu sözlük yazarları)
dikkat ettim eski 45'liklerde herkes kalbine çatıyor bir, güfte ağlakken ritim göbek attırıyo iki, bi de bazen benim gülesim geliyo üç.
yeni 45lik çıkıyor mu? sorusunu akla getirendir.
murathan munganın 22 23 yaş şiirlerini barındıran şiir kitabı.
eski 45likler de olmazsa ne dinlerim ben ?
duygu, aşk, neşe, sevinç, keder, mutlulukdan vs. oluşan güzel şarkılar. hepsi birbirinden güzel ve anlamlı.
50 100 kadar bend e bulunmaktadır. sahip olduğum plak koleksiyonumun en nadide parçalarındandır.
Canli ses gibiymis.
Hep öyle kalsalardı.
Pop nedir nasıl olmalı sorusunun cevabı.
Para hakkında fikirlerimden kopuyorum. Bir gün bir kız hayatıma girerse tek dileğim, arada bunları beraber dinleyelim, dinlemeyelim mi?
unutulmaması gereken, kıymetli şarkılar.

çok muhteşem ancak bir o kadar da gizli playlist'i aramızda bir yazarda mevcut. ama ona ulaşmak da öyle zor...

(bkz: baktim 3 dk kaldi attim)
artık fiyatları iyice artan nostaljik müzik kayıt şeysidir.