bugün

ecnebi kaynaklarında jericho diye geçer. batı şeria'da bir filistin bölgesidir. ara sıra israil basar. ama tüm bu baskınlardan öte seneler önce bir öneme haiz idi. hatırlar mısınız bilmem 1999 senesinde türkiye'de kumarhaneler kapatıldı. bu aslında türkiye'ye gelen israilli iş adamlarını ziyadesiyle üzdü ve onlardan gelcen milyonlarca dolarlık sıcak para da başka bir yere gidecek demekti. 1990'lı yıllarda israilli zengin iş adamlarının tercih ettiği bir numaralı kumar ülkesi türkiye, haliyle istanbul'du çünkü musevilikte kumar oynamak ve kumarhane işletmek yasaklanmıştır. neyse ben seni tutmayayım kumarhaneler kapatılınca israilli iş adamları yakın bir bölgede kendilerine bir kumarhane açmak isterler. bunun için de israil'e çok yakın ama israil'de olmayan dolayısıyla da açılması bir sorun yaratmayacak olan eriha'yı seçerler. ve eriha'da 1999 yılında ortadoğu'nun gelmiş geçmiş en büyük kumarhanesini açarlar. sözde filistin yönetiminde bir israil kumarhanesidir bu. mısır'ın teba kentindeki kumarhaneleri bile silip süpürür çünkü türkiye'de kumarhaneler kapatıldıktan sonra mısır'ın teba kentini seçen israilli işadamlarının neredeyse hepsi artıkın eriha'ya gitmeye başlamışlardır. lakin, anahtar sözcük lakin, her ne kadar israil kumarhanesi olsa da filistin'de olduğu için hamas ve benzeri örgütlere yardım yapar bu kumarhane. doğru ya da yanlış israil bu gerekçeyle eriha'da bulunan ortadoğu'nun gelmiş geçmiş en büyük kumarhanesini hamas'a yardım ettiği gerekçesiyle iki sene sonra 2001'de açılmamak üzere kapatır.
hiç bir devlete ait olmayan batı şeria'nın bir kasabası 400 küsür sene osmanlı himayesinde kalmıştır.
Filistin Ulusal Yönetimi'nin Batı Şeria bölümünde Ürdün Nehri yanında yer alan eski bir yerleşim yeridir. Eriha Valiliği'nin merkezidir ve 20.000 den fazla nüfusa sahiptir. 1517-1918 yılları arasında Osmanlı hakimiyeti altındaydı. *
Filistin'de Ürdün Nehri kıyısında bir şehirdir. kentdeki Sultan Höyük ilk Neolitik Yerleşme Bölgelerinden biridir. Burada, M.Ö. 9000- 7000 yılları arasında, çömlekçilik-öncesi neolitik dönemde, 3000 kadar insanın yaşadığı sanılmaktadır. Çatal Höyük, M.Ö. 6000 yıllarında Eriha'dan dört kat daha büyüktü. Şanlıurfa'daki Göbeklitepe tapınakları keşfedilene kadar yeryüzündeki en eski topluluk kalıntılarını barındırıyordu.
Dünyanın bilinen en eski yerleşim yeri. Deniz seviyesinden 400 metre daha aşagıdaki Lut gölü buraya çok yakındır.

Hurma ve portakal tarımı ile uğraşıyorlar. Hurmaları hakikaten çok lezzetlidir.

israil askerlerine sapanla taş atan filistinlileri otobüs penceresinden görmem beni çok hüzünlendirdi. Karşılarında tam teşekküllü askerlerin safındaki bir kameraman kayıt altına alınıyordu bu çocukları, mimliyorlardı yani.

Filistinliler Ürdün'e geçişi de buradan yapıyormuş.
duvarları davul sesleri ile yıkılmıştır.
11,000-11,500 senelik geçmişe sahip dünyanın en eski şehridir.
Dünyanın en eski yerleşim yeri veya şehri değildir.