bugün

2225 metrede kayak tesisleri bulunmaktadır.
kayserinin gözbebeği dıyebılırız.erciyesin heybetine insanlar bakmaya doyamazlar. kayak ve kızak çok zevklı, eğlencelei ve alan çok geniştir.
yazın karlar eriyince üzerinde allah yazısı oluşur.

http://site.mynet.com/sev..._olsaydi/siteici/057s.jpg
lifos tepesini barındıran dağdır.
erciyes dağının 2509 m yükseklikte tepelerinden biridir. Lifos, adını aldığı tepenin tarihteki yerleşim birimi olarak ismidir ki, sabunun dünyada ilk kez burada kullanıldığının söylentilerivardır.
türküsü olmayan dağdır(yamuluyorsam düzeltin). ağrı dağın eteğiyle boy ölçüşebilecek bir eteği yoktur sanırsam.
eteklerinde solunan orijinal, babalar gibi oksijenle tüm yorgunluğu alıp götüren, kayseri'nin gözbebeği. piknikçilerin vazgeçilmezi. yol kenarına araba çekilir ve getirdiğiniz termostan itinayla çay doldurulur, aileyle geldiğinizde balık ya da mangal keyfi yaşanır, hey gidi...
kayseri'de bulunan, nevşehir'den görünen dağdır. nisan ayında bile karlı görülmüştür.
uludağ'ı havada karada yenecek olan dağdır.
bir ağrı dağı değildir.
tavşanın küstüğü dağdır. biri haber versin.
Yumuşak kara sahip olan dağ. Kayamıyorum kimseye.

Halbuki benim uludağ'da kaynına kayan arkadaşlarım var.
sözlüğü olan dağmış.

(bkz: erciyes sözlük)

bilmiyodum la. vay kötü vay.
tekir yaylasından çıkılması kolay olur. kayseri merkezden develi arabasına binip ulaşılabilir. çıkarken çoban köpekleriyle karşılaşılabilir.(ben yere yatmıştım). zirvede her zaman buz tabası vardır, ağustos ayında dahi. buz tabakasında ilerlemek için teknik ekipman gerekir diye düşünüyorum nacizane. 3750 mt kadar çıktığım ve havanın bir anda değiştiği, yükseklerde ayrı bir hayatın yaşandığına şahit olduğum yerdir. (bkz: evet hiç zirve yapamadım) (bkz: vazgeçmedikçe kaybetmiş sayılmazsın)
yaklasik 2200 metre yuksekliginde kayak tesisleri bulunan, dunyanin sayilisi resmi snowkite alanlarindan biri olan ulkenin en yuksek ikinci dagidir. kayak sporunun uludag gibi sosyetik alanlardan dolayi pahali olan izlenimini kirmis, bu sporun uygun fiyatlarla yapilabileceginin en guzel ornegini gostermistir. ayrica kayak yapilabilecek kar kalitesi olarak turkiye`de en uygun ve kaliteli karin bulundugu soylenmektedir.
kayseride bulunan, eteklerinde sucuk, pastırma ve kavurma gibi yiyeceklerin kurutulduğu bir dağdır.
Orta Anadolu'daki Sultansazligi Havzası'nın kuzey ucunda yer alan büyük, aşınmış stratovolkan Erciyes Dağı yaklaşık 1300 km²'lik bir alanı kaplamaktadır. Modern yanardağın büyümesi, Pliyosen kalkeri sonrasında Kocdag kompleksinin çökmesini takiben 0.9 milyon yıl önce başladı. Birçok parazit koni ve lav kubbesi çoğunlukla modern yapının kuzey kanadında, birçoğu radyal fissürlerde bulunur. En yeni belgelenmiş olaylardan biri, doğuya uzanan büyük bir enkaz çığ oluşturan yapılı bir çöküş oldu.

görsel
görsel
volkanmış, zamanında patlamış ve lavları nevşehir'e gelmiş ve nevşehir'in bir kısım toprağını eritmiş, eritemediği sert toprak ta nevşehir'de gördüğümüz peri bacalarıdır.
güneşli ve az bulutlu günlerde muhteşem görünür.
görsel