bugün

inanılmaz güzel bir film. o kadar gülüyor, o kadar mutlu oluyorsunuz ki kendinizden nefret ediyorsunuz. cadının, giselle'e "seni mutlu sonların olmadığı bir yere gönderiyorum" demesi ise insanın içini acıtıyor sanki biraz...
filme ait güzel bir sine-kritik için:

http://www.sinemaestro.co...w&id=388&Itemid=1
izlerken, bir an bile olsun tebessüm etmekten vazgeçmeyeceğiniz film. müzikleri de mutluluğunuzu pekiştirirken ruhunuzu yatıştırır. Dublajlı versiyonu ise bir o kadar hayal kırıklığıdır.
türkçe dublajında giselle karakterini seslendiren bayanın sesine bittiğim filmdir. ve o anki duygusal bunalımdan mı bilinmez ağlatmayı başarmış bi filmdir ağladım evet. esas oğlanın adını unuttum şimdi giselle' i ayıltmak için öperken "nolursun beni bırakma" demesine ağladım.. güzel filmdi be..
mutlu sonların sadece masallarda olduğunu, gerçek dünyada mutlu sonların olmadığını anlatan film.
diğer disney masal filmleri ile birçok ortak nokta barındırıp, küçük detayları ile gülümseten filmdir. örneğin prenses giselle'nin balo salonunda terliğini düşürmesi ve filmin fragmanında saatin 12'yi vurduğunu gösteren bir sahne ile sindrellayı, prensesin kızıl saçları ve elbisesi küçük deniz kızını anımsatır.
taylor swift'in son albümünün en iyi parçalarından birisi bana göre.

http://www.youtube.com/watch?v=edkiwDCrm2Q
nam-ı diğer "manhattan'da sihir"; gerçek-masal, animasyon-sinema-müzikal-romantik komedi... envai türde nitelenebilecek, şeker tadında aile filmi...
tam da hayatın çekilmez ve acımasız gerçekliğinden bi nebze dahi olsun kaçmanın iyi geleceği anlarda iyi geleceği düşünülen/ ve dahi iyi gelen bir film... güldüren, eğlendiren,
bi an alıp, bu her yanını özellikle sol yanını acıtan dünyadan, masallara, herşeyin olabilirliğine götürüyor sizi...
ve ta ki tacını elinden almasından korkarak giselle'den kurtulmaya çalışan kötü kalpli cadının onu dünyaya gönderirken "seni mutlu sonların olmadığı bir yere yolluyorum" dediği ana kadar...
"ara"
evet, buyrun kaçamadığımız dünya, masallarda bile rahat vermiyor... evet bizde mutlu sonlar yok, çünkü biz mutlu değiliz/olamıyoruz... izin vermiyor programlarımız, hırslarımız, kariyer planımız, o içimizdeki doymak bilmeyen ideal benliğimiz...

neyse ki manhattan'dan "mutlu sonlara inanmayan" idealist avukat robert'la giselle (beklenenin aksine) kavuşuyorlar ve mutlu bi şekilde sonsuza dek yaşıyorlar da, biz de içimizdeki minicik mini minnacık kurumaya yüz tutmuş umudu ayakta tutabiliyoruz...

yaşasın masallar...

yine de çocuklara ve özellikle mutluluğa inancını kaybeden mutsuz büyük çocouklara tavsiye olunan bir film&müzikal...
sevdiğim şarkıcılardan olan taylor swift' in güzel bir şarkısıdır kanımca. beni etkileyen sözlere, etkileyici besteye sahiptir. her dinlediğimde kalbimi başka bir yöne harekete geçirmektedir.
2007 yapımı 107 dakikalık animasyon/komedi/aile filmi, 7.1 imdb puanına sahip. 3 oscar adaylığı ve 11 ödülü var, 85 milyon dolar bütçe ile çekilmiş, 127 milyondan fazla gişe yapmıştır. Oldukça tatlı bir masal.. görsel

2018 de disenchanted isimli devam filmi geliyor.