bugün

diğerlerinden farklı olarak okuyucunun yavaş okuması gerek kitaplar. çok heyecanlı, anlamlı, sıkıcı... vb.

kuran'ı kerim. her satırında kelimesinde ayrı bir anlam ifade ettiği için.
umberto eco kitapları.
tolstoyun yazdığı kitaplar,okunmuyo abicim kültür de biryere kadar yani.
okurken bilgi veren, bilgi verirken düşündüren, düşündürürken okuduğunu unutturan ve başa döndüren, başa döndüğünüzde ise tekrar "burayı okudum ben" diyerek kaldığınız yere dönmeye çalıştığınız fakat sayfayı bulmakta zorlandığınız, bulduğunuzda ise ufak bir ayrıntı kafanıza takılıp başa dönmek zorunda kaldığınız, sonra tekrar kaldığınız yere döndüğünüz kitaplardır.
böyle böyle bitmez kitap.
tecrübeyle sabittir.
(bkz: stendhal)
(bkz: kırmızı siyah)
edit: bilgi veren dedim de bu kitapta da var bilgi veren bölümler hani roman olsa da verir bilgi niye vermesin.
şeker portakalı..
bir ortaokul dönem ödevi işkencesi.
Sefiller
Hayatımdan bezdirdi beni bu kitap ya...
Azim ettim beşinci sayfaya geçeceğim...
Bunu başarabilirim
(bkz: Yer altından notlar)
sofi'nin dünyası.istesenizde hızlı okuyamazsınız.
sofinin dünyası işkence değil çin işkencesidir.
insan psikolojisini içeren kitaplardır. özellikle dostoyevski, tolstoy gibi yazarların kitapları.

karamazov kardeşler,
anna karenina.
kurt vonnegut-şampiyonların kahvaltısı. elime bile ağır ağır alırım kitabı.
ihsan oktay anar'ın kitab ul hiyel adlı kitabıdır. söz konusu kitap çok da kısadır oysa. lezizdir de. ve fakat gerek dilinin süslü olmasından, gerekse pür dikkat okunması gerekliliğinden ötürü, yavaş ilerlenmektedir.
üstüne çıkıp topukla ezilesi kitaplardır. Bu kadar sıkıcı olmayın ya, hayır okumak istiyorum yani.
das kapital, tutunamayanlar, oblomov.
edebiyat alanında yazılmış olan kitaplardır. osmanlı türkçesi bolca kullanıldığından çok yavaş okunur.
Kesinlikle tarih kitaplarıdır. Okurken ister istemez ayrıntılara gömülüyorsunuz yıllar ve olaylar ,olduğundan hemen geçemiyorsunuz sayfaları.
mercan adası: takriben 3.5 sene.
montaigne-denemelerdir.
(bkz: yüzyıllık yalnızlık)
Kesinlikle Dostoyevski'den cinler. Ilerlemiyor bir türlü.
(bkz: vadideki zambak)
(bkz: türkçenin sırları) lisede okumak zorunluydu, bundan mıdır bilmem bitirmek tam bir azaptı.
sefiller 2. cilde gecli 1 sene oldu ,1. cildi siz düşünün artık.
suç ve ceza inat edip okumaya devam edilir.
Tufek, mikrop ve celik - jared Diamond.
fernando pessoa huzursuzluğun kitabı. hem 800 sayfa hem ağır gidiyor.