bugün

*sınırlarını zorlayarak yapabileceği en güzel şeyi yapmak.

(bkz: elinden geleni ardina koymamak)
kisinin kendini rahatlamak icin kullandigi bir soz obegi. elinden geleni yapip basarisiz olanlarin siklikla basvurdugu bir tumcedir.
gayret göstermektir. Kişi sonunda istediğine ulaşırsa ne ala , lakin istediğine ulaşamazsa yıkım , hüzün , hüsran ve bin türlü musibet demektir.
sen o kadar uğraş didin, ama olmasın! işte bu durumda söylenecek tek söz var; ben elimden geleni yaptım.
çoğu zaman "elinden gelenin en iyisini yapmak" şeklinde yanlış kullanılan ifadenin doğrusu.
(bkz: I am doing the best I ever did)
olayın sonucu olumsuz olsa bile pişmanlık yaşamamak, keşke bırakmamak için gerekli olan durumdur.
her zaman daha fazlası istenen hede.
(bkz: kelinden geleni yapmak)
tüm imkan ve gücünü birşeyin olması için kullanmak.
hiç bir şey yapamasanda resim kağıdına, güzelinden bir cin ali kondurmaktır hocaya verirken..
vicdanını rahatlatmış olmak.
Bir konuya, meseleye dair yapilabilecek en iyi seyi yapmaya caba harcamak. Elinden geleni yapmis bir insan gece yatagina oyle bir rahat yatar ki, sirf bu duyguyu tatmak icin yorulmaya bin kez razi olunur.
Bir de bu elinden geleni ardina koymayanin tam tersi tarz insan vardir ki, her seyi kendi potansiyelinin altinda bir potansiyelle yapar. Olmadi cabalamayi birakip namaz kilar. (bkz: butun bir yil gunah isleyip, kadir gecesinde ibadetin dibine vuran sahis)
(bkz: ulan konuyu nerden aldin nereye bagladin)
yabancı inden geleni becermek. nerde eski misafir perverlik. *
insanları çok seven yada kendini sevdirmek için yırtınan kişidir.
"Elinden geleni yaptıktan sonra, hala olmuyorsa, sıra ayağından geleni yapmakta: gitmek gibi mesela."

Sunay Akın
bu sefer tam olarak yaptığım şeydi.

baş edemiyeceğim bir şey çıkana kadar karşıma.

ben onun bir "seni seviyorum" una verecekken dünyayı.

o "başka seni seviyorumlar"da yaşıyordu hala.
Bazı durumlar için elinden gelen her şeyi yapmanın vermiş olduğu vicdan rahatlığı diye bişey var.
Allah olmayanlara da versin.
Çok rahat!
bunu bir tek birisine aşık olduğumda yaptım. keşke şu lanet sınava da yapsam. (bkz: lys)
(bkz: handjob)