bugün

lamı cimi yok, bazı cahillerin kamu düzeni dediği şey nedir bilir misiniz? vergileri, gelirleri hesapsız kitapsız harcama, hesap hatası ayyuka çıkmış devletin denetleme kurulları raporlarında geçen zarar gören ve gereksiz yatırım projelere harcanan paraların denetlenmeme, sorgulanmama özgürlüğüdür.

şimdiye kadar toplanan deprem vergileri nerede?
1999 depremi sonrası tartışmalara bakın. o yıllarda istanbulu dpreme hazırlıklı hale getirmek, çürük ve imara uygun olmayan binaları yıkıp yeniden yapmak, gerekirse zeytinburnu avcılar çekmece vb yerlerin başka iskan alanına taşınması vb konuşulduğunda maliyet 50 milyar dolar çıkıyordu. 2023 itibarıyla toplanan ve ne olduğu bilinmeyen nereye neden harcandığı sorulamayan deprem paraları kaç milyar dolar? istanbula şimdiye kadar harcanan para kaç milyar dolar? neden bu kadar toplamda yüzlerce milyar dolar harcamışız da neden istanbul hala depreme hazırlıklı değil?

çürük yapılaşmaya göz yum, imara müsait olmayan alanları imara aç, yetmez gibi bu imara müsait olmayan alanlara çok katlı yapılaşmaya izin ver. yapma etme diyene ülkenin gelişmesini istemiyorsun diye hain ilan et.
yeter mi?
yetmez.
imar affı diyerek kaçak yapılaşma, imar yönetmeliğine uymayan yapılara, insanlara mezar olacak evlere tapu ver, iskan ver..
yeter mi?
yetmez!
imar ve proje aşamasında gerekli denetimi yapma.
yetmez, imar iskan verildikten sonra binaların alt katları market vb iş yeri olduğunda buralar bina bütünlüğünü bozacak tadilat genişlemeye gitmiş mi diye dekontrol etme. yapılan şikayetler örtbas edilsin. göstermelik yasalar çıkar ve sadece yasalar kağıt üzerinde kalmasına göz yum.
yeter mi?
yetmez!
toki kuruluş amacı dışında ağırlıklı olarak lüks orta gelir seviyesine hitap edecek imar politikalarıyla iş yapması/yaptırması, dar gelirliye yapılan evler adeta devede kulak kalması ve üstelik dar gelirliye yapılan evlerin iş çalışma hayatı üretim sanayi alanlarından uzak olup ulaşımın 1. sorun olması vs vs vs.
istanbul örneğinde olduğu gibi olacak depremde insanların toplanma bölgelerine avm gökdelen rezidanslar ofisler yapılması.

örn: çağlayan meydanına koskoca adliye yapılması. gerçekten gülünç ötesi bir proje. bırakın her şeyi, zaten tek ayak üzerinde gitmeye çalışan insanın diğer ayağını da kırmak gibi felç olan trafiği daha da içinden çıkılmaz hale nasıl getiririm projesi.

tüm bunları görmezden gelerek hukuka uymayan anayasal hakları yok sayan vergiler koyup deprem ajitasyonu yapıp kamu düzeni diyerek düzensizliği hukuksuzluğu adaletsizliği iş bilmezliği keyfiyeti savunmaları yok mu?
bunlara güler geçeriz ama bizi kendileriyle aynı zeka seviyesinde görüp kamu düzeni vatan millet edebiyatı yapmaları deprem ajitasyonuna başvurmaları ve bizleri kamu vatan millet düşmanı görmelerine kızmamak elde değil.

yerel yönetimleri hükümetleri eleştirmek ne zaman kamu düzenini bozmak oldu?
bu devletin sahibi yerel yönetimler belediyeler hükümetler değil. senin o kamu düzeni dediğin şey hükümete değil bana hizmet için oluşmuş bir yapıdır.
Kısaca Deprem vergisi. Onca konutun kaynağı vergi olmadan nasıl finanse edilecek. Veyahutta tekrar tekrar yardım kampanyası yapmak zorundalar. Vergi en kolayı. Zaten her şeye zam geldi. MTV çift olsa çok bişey farketmez. Eşeğe semeri ağır gelmez. Gönül isterdi ki Ekşiciler bu kamuoyu oluşturma meselesini keşke adam gibi konularda yapsalardı. Mesele kadın cinayetlerine idam gelmesi gibi. Ama nerde onlarda o duyarlılık, hani, yok. Anca cebini düşünsünler onlar..
Sistem bu:

görsel
(#46625048).ben bir malım.
Gülme krizim tuttu lan.

görsel
asıl kamu düzenini bozan, keyfi uygulamalar ile ekstradan milletten ek motorlu taşıtlar vergisi almaya çalışan hükümettir.

ek motorlu taşıtlar vergisi hukuksuzdur, gerek muhalefet, gerek bireysel olarak bazı vatandaşlar bu hukuksuz ve keyfi uygulamaya itiraz etmişlerdir, konu yargı sürecindedir ve bu yüzden ek motorlu taşıtlar vergisini ödememek yapılacak en doğru davranıştır.

ben şahsen ödemedim, ödemeyi de düşünmüyorum.
Saraca sözlükdaşım; bu ülkede vergi vermek, altı ayda bir getirilen vergi afları nedeniyle zaten itibarsız bir durumda. Bunu yapanlar da belli. Benim de tavsiyem, elini atsan vergi affına denk gelinen bu ülkede koşa koşa vergi ödemeyin. Bekleyin. En kötü seçim döneminde bir vergi affı daha gelir. Siz neyin itibarından bahsediyorsunuz, ben anlamadım.
ne kamu düzeniymiş be amına koyyim !
tekrardan kapatılmak istiyorlar anlaşılan. kırk yılın başı deprem yüzünden ek vergi yaptılar diye yapılan yaygaraya bak. gider araca 300 500 900 bin para verirler iş vergiye mazota gelince ağlamaya başlarlar. paranız yoksa gösteriş için kredi çekip araç almayın satın bu dertten kurtulun.
Kapatın gitsin şu lağım çukurunu zarardan başka yararı yok bu milletin insanlarına, altı üstü bir arabanın servis bakım ücretinden daha az olan bir mtv ek vergisi ödeyecekler ödemeyin diye algı kasıyorlar ve millete de öyle telkinde bulunuyorlar , türkiyenin kanseri resmen bu sözlük her türlü ihanet var Anasını satayım, deprem olur bunlar çıkar tsk yardım kolilerini yağmalıyorlar diye iftira atarlar, Erdoğana zaten hergün hakaret gırla gidiyor, kimseye saygıları yok, kapatılması gereken bir sosyal medya mecrasıdır, inşallah tamamen kapatılırlar.
Ya sanki ülkenin durumu çok iyi, her gün adalet ve eşitlikte dünyada ilk 10dayız gibi sosyal platformda eleştiri ve protesto hakkını kullanan vatandaşın açtığı başlığı, girdiği entryleri sorguluyorsunuz üstüne birde bu kesim cezalansın istiyoruz. Derdimiz ekşi de ne denildiği değil, derdimiz ekşide ki insanların yani bu ülkenin vatandaşlarına o başlığı açtıran şeyin ne olduğu olmalı. iyi de yapıyorlar destekliyorum ! Birileri bol kesede itibardan tasarruf olmaz diye milyonları sırtlarken, vatandaşa vergi yolu ile bunu fatura ediyorsa ve halk bunu dile getiriyorsa bir zahmet Susana ceza kessinler. Vergi vermek vatana borçtur tamam. Ama alınan vergi ikinci defa sırf artan harcamaları denkelemek için isteniyorsa, burada vatandaşın susması değil anayasal hakkını kullanarak itiraz etmesi gerekmektedir. Bu kadar hükümetçi olmayın be kardeşim! Her gün cebinizdeki para eriyor. Sen senden 2. Kez alınacak şeyin hesabını sor önce!
1. 500 milyon TL ye araba alıpta, çok kötü bir deprem felaketi yaşamış ülkemizde ek mtv vergisi ödememek bana kusura bakmayın ama baya baya çirkeflik olarak geliyor bana, bir defaya mahsus vatandaşlık görevinizi yapın kardeşlerim, zor zamanlardan geçiriyoruz ekşicilerin gazına gelmeyin ödeyin ek mtv vergilerinizi. 1.5 milyona araba alan adam için ek mtv vergisi bir depo benzin parasıdır, her zaman devletinizin yanında olun.
99 yılından bu yana biriktirilen deprem paraları ile 800 bin konut 93 ila 122 metre kareden TOKi aracılığı ile 1 milyona yakın konut yapma imkanı olan sevgili hükümetimiz 2011 Van depreminden sonra eski maliye bakanı Şimşek'in açıklamasına göre " havalimanı ve duble yollara gitti, eğitime ,çiftçiye ve sağlık harcamalarına gitti.",demişti. Amacı dışında kullanılan bu para ile Hatay'da binlerce insana tekrardan istihdam ve konut imkanı sağlana bilecekken amacı haricinde kullanıp da çarçur edilen bu para Hatay gibi yok olan bir şehir için ne kadar önemli olduğu bize göstermektedir. Devletimizin de milletimizin de arkasındayız. Lakin devletimizi yönetenler arkasındamı o biraz mechul.
1 milyonluk arabayı bize 3 milyona satana bu paralar nerede diye sormadan kalkıp, 3 milyona araba alana anayasaya hukuka vatandaşlık/yurttaşlık hakkına uymayan, konulan ek vergiyi savunup bir de vatan millet devlet deprem ajitasyonu yapmayı anlayamıyorum. bu deprem vergisi bahanesiyle toplanan vergiler ne oldu ise alınacak vergiye de o olacak. hesapsız kitapsız denetimsiz harcamalar, israf ile bu paralar yine çarçur edilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=y3vkM-lj0fk

israfın önünü alabilsek sizden vergi almaya gerek kalmazdı diyen insanlar ülkeyi idare ediyor. hukuka uymayan anayasaya uymayan vergi konuluyor ve toplanan vergileri paraları amaçları dışında harcamaları, havaalanı yol köprü hastane vs yapıldı diye savunuyorlar.
ya kardeşim, bu projeleri elin gavuru(!) veya yerli milli para babaları kendi parasıyla yapmıyor mu? onlar işletmiyor mu?
vatandaşlar bu yoldan köprüden havaalanından hastaneden gitmese geçmese kullanmasa uçmasa da vergileriyle bunun parasını zaten ödemiyor mu? sen topladığın vergiyle yapmıyorsun çoğu milyar dolarlık işleri.
daha da basit örneklemek gerekirse; evin su, elektrik, doğalgaz, internet, telefon vb giderleri kartta otomatik ödeme talimatı olan, eve market alışverişi için 10.000 lira bırakan bir adam bir ay boyunca market vb alışverişi kendisi yapsa ve ay sonuna doğru eşine bana bir paket sigara al derse, kadın da para yok derse markete harcadım derse adam bu para nerede nereye harcadın tüm harcamaları ben yaptım. sana verdiğim para ne oldu diye sorarsa adam evlilik düşmanı hain mi olacak?

daha önce de dedim, vergisiymiş israfmış zammış, ekonomik çöküşmüş vs kıl tüy umurumda değil de; beni kızdıran bizleri kendi zeka seviyenizde görüp zekamıza hakaret etmeyin ve bizlere deprem vatan millet edebiyatı yapmayın. gerçekten zoruma gidiyor.