Şu sıralar girdiğimiz dönem; tasarruflu davranmalıyız özellikle ithal ürünleri azaltmalıyız daha az kullanmalı aldığımız ürünleri tepe tepe tamir ettirip ettirip kullanmalıyız, (başta yatırım tavsiyesi değildir diyeyim) tl kısa ve uzun vadede kazandıracak büyük bir sorun çıkmazsa diye düşünüyorum orta vadede dalgalanmalar olabilir ama sonucunda kazandıracak diye düşünüyorum dolar kazandırır diye dolar almak bu fiyatta delilik gibi geliyor orta vadede düşüşle dolar alıp satılabilir ama 2 ay kadar bi tl toparlanması bekliyorum sonra küçük bir dalgalanma olabilir.

Enerji ithal ediyoruz elektrik, su, petrol kullanımında tasarruf etmeliyiz daha bilinçli davranmalıyız (gereksiz kullanmamalı, led lamba kullanmalıyız); ithal olmayan ürünlerde de tasareuf edersek ya talep azalıp fiyatlar düşer ya da üreticimiz ihracata kayar bu ikisi de bizim için pozitif tabiki.
2022 ekim ayından itibaren hafif kıpırdanmış ve kasım aralık ayından sonra yıl başında biraz daha iyiye gittiğini düşündüğüm dönemdir. ocak ve şubat aylarından sonra Yaza yaklaşıldığında daha da hızlanacaktır.
bugün bir kaç aylık AB çöküşünden sonra Euro tekrardan USD'nin üzerinde, insanlar beklenen problemleri dahi başlarına gelmeden göremedikleri için kombileri açana kadar doğalgaz krizini ciddiye almamışlardı.
Lakin artık avrupa'da rusya savaşının desteklenmemesi gerektiğine dair kamuoyu oluşmaya başladı. insanlar bunun artık daha bir bilincindeler. umarım bu kısmı bir dönem için de olsa bir barış getirir ya da en azından sıcak çatışmayı bitirir. çünkü artık çok net olarak gördük ki en küçük gördüğünüz ülke dahi birbiriyle iç içe girmiş dünya ekonomisinde çok önemli bir yer tutuyor. Bulgaristan gibi Gerek askeri gerek ekonomik olarak avrupa içerisinde de çok etkisi olmayan bir ülke ab'nin en büyük Ticari ortaklarından türkiye için çok önemli bir ticaret güzergahı. artık tüm dünya bunu görmeye başladı. inşallah iran'ın karışmasını isteyen gerizekalılar da anlar ve bir an önce bu durumu durdururlar. çünkü iran iç savaşı demek dünya için çok büyük bir tehdittir. çünkü iran 85 milyonluk bir ülkedir. Suriye savaştan önce 2010 yılında 21 milyondu ve o bile çok büyük problem oldu. iran 85 milyon nufusla dünya için çok çok büyük problem olabilir.