1. 1.
  "ekmek yoksa pasta yesinler" yanlis bir tercumedir. dogrusu "ekmek bulamıyorlarsa, pasta yesinler". sozun sahibi marie antoinette bu sozuyle kapitalizmin siniflar arasi kopuklugun hangi noktada oldugunu cok iyi ifade etmesi acisindan ve artik empati kuramamanin en uc noktalarindan birini de yansitmasi acisindan sembol sozlerden olmustur.
  3 -1 ... bulamazsin benim gibi seveni
 2. 2.
  ekmeğini taştan çıkaranlarla ekmek elden su gölden yaşayanlar arasındaki tarihî mücadeleyi ifade eden bu söz uzun süre, en azından ekmek temel gıda maddesi olma vasfını koruduğu sürece, söz değerini kaybetmeyecektir...
  2 ... linka
 3. 3.
  orjinalinin son kısmı "Qu'ils mangent de la brioche" olan cümle. aslında pasta değil, brioche yesinler demek. "brioche" ise avrupalıların, biz nasıl çay ile simit yiyorsak, kahve ile yedikleri bir nevi çörek. o dönemlerde ise aslında ekmekten çok da farkı olmayan bir ürün. cümlenin içerdiği anlam ise bizim anladığımızdan çok "madem ekmek istiyorlar, daha iyisini verin" olabilir, tek elastik dil bizim ki değil.

  edit : marie antoinette'ye aşık değilim ama savunasım geldi, ben de bilmiyorum niye.
  37 -1 ... experimental
 4. 4.
  ilerki günlerde akp' nin herhangi bir milletvekilinden duyabileceğimiz cümle. ''artislik yapma'' ve ''evdeki işler neyiniye yetmiyor'' dan sonra.
  2 ... cholev
 5. 5.
  esasında bu sözle ilgili olarak 2 ayrı olasılık bulunmaktadır. bunlardan ilki sözün sahibesi olan prensesin bu sözü rousseau'nun bir şeyler yemeden içki içememesi ve yaşanan ekmek kıtlığı bağlamında "ekmek bulamıyorsa hamur işi yesinler" şeklinde söylediğidir.

  diğer olasılık ise bu sözün marie antoinette tarafından ancak biraz daha farklı bir bağlamda söylediği yönünde. zira buna göre antoinette, un kıtlığının yaşandığı bahsi edilen bu dönemde "ekmek bulamazlarsa pasta yesinler" dememiş, halka daha az unun kullanıldığı bir ekmek çeşidi olan brioche tüketmesini tavsiye etmiştir.
  -1 ... resul balay olmak
 6. 6.
  (bkz: ananıda al git)
  1 ... forever autumn
 7. 7.
  (bkz: aman yesinler yesinler şeker yesinler)
  5 ... grb 050904
 8. 8.
  euroya yatırım yapamıyorsan dolara yap gibi saçma bir söz. söyleyen kişinin insan vasfına ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphelerim var.
  ... onsoz
 9. 8.
  Marie Antoinette-Fransa kraliçesi'nin halka hitaben söylediği söz olarak geçer. Fakat bu sözün kraliçeye ait olduğu kanıtlanamamıştır.
  1 ... serohh
 10. 9.
  fransa halkının ekmeği bulup pastayı kendi elleriyle yedirdikleri kraliçe'nin sözü.
  -1 ... adack