bugün

dünya gaflarına fransız kraliçesi bilmem kim tarafından eklenmiş özdeyiş..ama o söz gaf değildir..

şöyle ki;

o dönem fransada ekmekten kastedilen şey beyaz ve pahalı olan ekmektir..kötü kalite ekmeklere ise pasta denmektedir..dolayısıyla kraliçe yiyecek ekmeğimiz yok diyen halka o halde pasta yiyin demiş fakat 21.yy'da çok yanlış anlaşılmıştır..ama yine de yaptığı hoş bir hareket değildir..
(bkz: marie antoinette)
marie-antoinette'in söylediği cümledir.
pasta derken makarnayı kastettiği şeklinde yumuşatıcı açıklamalar getirilmiştir.
pastadan kastının çavdarlı ekmeğe o dönem fransa'sında pasta denilmesinden dolayı yanlış anlaşıldığı izlenimi verilmek istenen fransa kraliçesi marie antoinette'in ünlü sözü.

(bkz: giyotinlere gelesin)
ilk olarak atmayayim fransiz bir kralicenin soyledigi soz.* halkin aciz yiyecek ekmegimiz yok diye cigirmasina bu yanit gelmistir.absurdlugun siniri..
pasta'dan başka bir şey kastediyorsa fransızların nıye kızdıgına anlam veremedıgım zira pasta kelımesının fransızcada pasta anlamında olmadığını pastanın türkçe bir kelime olduğunu savunduğum, fransa kraliçesi marie-antoinette'inzamanında söylediği ve fransız devrimine neden olan söz.
(bkz: gönül ayaklanmak ister pasta falan bahane)
(bkz: devrime sebebiyet veren sözler)
bu söz marie antoinette'in agzından hiç bir zaman çıkmamıştır. mükemmel bir ajitasyon örneğidir ve dünyanın en büyük devrimini ateşlemiştir.
devrimde akan kanı haklı göstermeye çalışan birkaç jacques'ın nefret edilmeyen, hatta sempati beslenen kraliçenin öldürülmesine tepki verilmemesi için attığı iftira. bir kraliçe halkına ne kadar uzak olursa olsun, anadilini ekmek bulamamak deyiminin ne anlama geldiğini bilecek kadar bilir ve giyotin bıçaklarının keskin ağzından yansıyan ışıklar sarayın camlarına vururken böyle dingillik etmez.
tansu çillerin yönetimde etkin olduğu yıllarda * *,memurların 'açız zam istiyoruz' protestolarına karşı verdiği çirkin cevaptır.
takı kutusu(yada dolabi) eşşek kadar olan bi kraliçeden ne beklenirdiki denicek olan söz.ekmek yoksa pasta yesinler demek kendi milletini tanımayan,ülkesiyle ilgisi olmayan bi hükümdarın tek göstergesidir.
"halk" markasının "pasta" adlı ürünü yerken "bunda bir ima var mıdır acep?" diye düşünmeme sebep olan o ünlü söz.
(bkz: su yoksa kola içsinler)
(bkz: harran yoksa oxford a gitsinler) gibi örneklerle devam ettirilebilecek saçmalıklar silsilesi.
Ukala bir kraliçenin, emperyalizmin aç insanları ne kadar aşağılayabileceğini gösteren sözü. *
"yüce kraliçem, halk aç. yiyecek bir dilim ekmek bulamıyorlar." sözü üstüne. tuvalete bile tuvalet diye sıçmayan, dünyadan habersiz kraliçemizin ünlü sözü.
(bkz: ekmek yoksa paste etsinler)*
diyet yapanların kaçış bahanesidir.
marie antoinette nin giyotinle idamına, cesedinin toplu bir mezara gömülmesine ve ölümünden 100 sene sonra açılan toplu mezarda binlerce kemik arasından ancak bacak kemiğine yapışan jartiyer arçasından tanınabilmesine neden olan söz.
(bkz: oscar)
ekmek yoksa pasta yesinler/pastacı emin. şair fuzuli, caddesi tedaş karşısı.
çamur at izi kalsın mantığının en güzel örneklerinden biri.
pasta ing. makarna demek dersek hakli oneri. zira 1 *tl olan bir paket makarna ile 3 *insan doyar, nitekim daha ekonomik olur.

yani;

(bkz: ekmek yoksa makarna yesinler)
(bkz: ekmek yoksa taş yesinler)
(bkz: ekmek yoksa bok yesinler)
(bkz: ekmek yoksa zıkkımın kökünü yesinler)
(bkz: ekmek yoksa benimkini yesinler)
marie antoinette'in söyledğinin ispatı olmayan söz. sadece iddiadır.
Not: Kimin tarafından söylediğini bulduğumda yazacağım.
bu olayın aslı şöyledir. halk isyan etmiştir ve ekmek bulamıyoruz diye marie antoinette ye başkaldırıda bulunmuştur.o zamanlarda fransa da 2 çeşit ekmek vardır. birisi bildiğimiz ekmek. diğeri ise tatlı çörek yani pasta ve pastanın fiyatı ekmekten daha ucuzdur. marie antoinette de halka ekmek alamıyorsanız bari pasta alın daha ucuz manasında söylemiştir.*