1. 1.
  dünya gaflarına fransız kraliçesi bilmem kim tarafından eklenmiş özdeyiş..ama o söz gaf değildir..

  şöyle ki;

  o dönem fransada ekmekten kastedilen şey beyaz ve pahalı olan ekmektir..kötü kalite ekmeklere ise pasta denmektedir..dolayısıyla kraliçe yiyecek ekmeğimiz yok diyen halka o halde pasta yiyin demiş fakat 21.yy'da çok yanlış anlaşılmıştır..ama yine de yaptığı hoş bir hareket değildir..
  28 -3 ... rasko
 2. 2.
  (bkz: marie antoinette)
  5 ... panapa
 3. 3.
  marie-antoinette'in söylediği cümledir.
  pasta derken makarnayı kastettiği şeklinde yumuşatıcı açıklamalar getirilmiştir.
  6 -1 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  pastadan kastının çavdarlı ekmeğe o dönem fransa'sında pasta denilmesinden dolayı yanlış anlaşıldığı izlenimi verilmek istenen fransa kraliçesi marie antoinette'in ünlü sözü.

  (bkz: giyotinlere gelesin)
  8 -1 ... paramecium
 5. 5.
  ilk olarak atmayayim fransiz bir kralicenin soyledigi soz.* halkin aciz yiyecek ekmegimiz yok diye cigirmasina bu yanit gelmistir.absurdlugun siniri..
  1 -2 ... a fine day to exit
 6. 3.
  pasta'dan başka bir şey kastediyorsa fransızların nıye kızdıgına anlam veremedıgım zira pasta kelımesının fransızcada pasta anlamında olmadığını pastanın türkçe bir kelime olduğunu savunduğum, fransa kraliçesi marie-antoinette'inzamanında söylediği ve fransız devrimine neden olan söz.
  (bkz: gönül ayaklanmak ister pasta falan bahane)
  3 ... wert
 7. 4.
  (bkz: devrime sebebiyet veren sözler)
  2 ... shyer
 8. 5.
  bu söz marie antoinette'in agzından hiç bir zaman çıkmamıştır. mükemmel bir ajitasyon örneğidir ve dünyanın en büyük devrimini ateşlemiştir.
  4 ... halit ayarcı
 9. 6.
  devrimde akan kanı haklı göstermeye çalışan birkaç jacques'ın nefret edilmeyen, hatta sempati beslenen kraliçenin öldürülmesine tepki verilmemesi için attığı iftira. bir kraliçe halkına ne kadar uzak olursa olsun, anadilini ekmek bulamamak deyiminin ne anlama geldiğini bilecek kadar bilir ve giyotin bıçaklarının keskin ağzından yansıyan ışıklar sarayın camlarına vururken böyle dingillik etmez.
  3 ... caty blake
 10. 7.
  tansu çillerin yönetimde etkin olduğu yıllarda * *,memurların 'açız zam istiyoruz' protestolarına karşı verdiği çirkin cevaptır.
  2 -1 ... j butterfly