bugün

görsel
her yıl çok renkli geçen yaz festivallerini coronavirus'ün etkilediği kent...
bu yılki sinema ve müzik festivalleri iptal edilmiştir.
bi halta benzemeyen şehir. tamamen overrated. manisa buradan çok çok daha iyi. insanları soğuk,şehir hareketsiz. tamamen bombok bir şehirde yapayalnız hissediyorsunuz kendinizi.
iskoçya, edinburgh. 1950'ler

görsel
Edinburgh, iskoçya'nın 1437 yılından beri başkentidir. Glasgow'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, iskoçya'nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır.

Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden bir olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi ve iskoç Aydınlanması'nın etkisiyle yükselen kültür düzeyi ile bununla beraber yeni oluşan ve klasik tarzdaki "New Town"'ın (Yeni Şehir) mimarisi, Edinburgh'ya "Kuzeyin Atinası" unvanını kazandırdı.

Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihî şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile'a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin "Old Town" ve "New Town" bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi'ndedir.

Şehrin Düklüğünü, Kraliçe II. Elizabeth'in eşi Prens Philip yapmaktadır. Prens Philip bu göreve, II. Elizabeth kraliçe olmadan önce atanmış, II. Elizabeth ise kraliçe olmadan önce Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth Alexandra Mary olarak Birleşik Krallık veliahtı sıfatı taşımıştır. Prens Philip armasında halen Edinburgh armasını taşımaktadır.
yaşanır, yaslanılır, festivallerine gidilir. öpülür be bu şehir.
Beraber vakit geçirmeyi istediğim şehirdir. Tüm manzarasıyla, sokaklarıyla, binalarıyla, toprağıyla, rüzgarlarıyla yüzümde anlamsızca gözüken bir gülümsemeyle birlikte olmak istediğimdir tam olarak. Bir gün birlikte olacağız edinburgh.
Gitmek istediğim birkaç kentten biri.
Ne zaman bununla ilgili bir şey görsem içim kıpır kıpır oluyor.
Okunuşu edınbıro olan sokakları ortaçağ ve georgian dönemine ait tarihi dokularla bezeli iskoçya'nın başkenti.
masal dunyasindan firlayan sehir, kalesi cok guzeldir, ayrica stirling e de yakindir, edinburgh a giderseniz stirling kalesine de ugrayin derim william wallace monument ini gormek icin.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.