bugün

bu dünyada kötülük edenin,başına o büyüklükte bir kötülüğün geleceğini işaret eden söz
(bkz: etme bulma dünyası)
(bkz: karma)
(bkz: eden=bulur)
(bkz: ettiğini bulmak)
kişinin gerçekleştirdiği bir fiilin karşılığını * * bir şekilde bulacağını ifade eden söz bütünü. yapılan hiç birşeyin karşılıksız kalmayacağı fikriyatının kısa ve öz olarak anlatılmış hali. cümle salt manada olumsuz, kötü davranışların karşılığını bulacağı anlamına gelse de * tek taraflı bir yargı belirtmemektedir. iyilik eden de bulur. kötülük eden de bulur.
iyilik ve kötülük yapan bir şekilde karşılık bulur anlamına gelen tanımlamadır. halk arasındaki algılayış ve kullanım biçimi cümleye olumsuz bir anlam katmış olsa da iyilik yapan da bir şekilde karşılığını bulur anlamı cümlenin alt yapısını ihtiva eder. "iyilik yap at denize balık bilmezse halik bilir" anlayışı bu zihniyetin ürünüdür.
(bkz: eden hazard)
ne ekersen onu biçersin sözüyle anlamdaş bir cümledir.
ünlü alman filozofu.
biz çocukken kanal 7'de çıkan kısa film gibi bişey. ya da değil bilmiyorum kötülük yapıyor kötülük buluyor mesajı vardı ama hatırlayamadım.
ne yaşatırsan onu yaşarsın.
doğruluğu tartışılır.
sırlar dünyasının 150 bölümünü içeren konu başlığı.
bir diğer adıyla (bkz: ilahi adalet)
bugün birinin yarasına tuz basıp ona kötü günlerini hatırlatarak canavarca bir egoyla yapılan pisliğin, yarın ona katlanarak geri dönmesidir. zulme uğrayan kişi ödüllendirilir, zulm eden ise çok fena çeker.
intikam hırsına yenik düşmeyenlerin sakince dile getirdiği sözdür. Öyle veya böyle, acısı çıkar.
Günümüzde Türkiye' de yaşananları az çok anlamamızı kolaylaştırabilecek deyiştir.
(bkz: eden hazard)
(bkz: serbest çağrışım)
(bkz: MEN DAKKA DUKKA)
Eğer sana bir diken batmış ise, bir dikenle yaralanmış isen o dikeni sen dikmişsindir. Eğer ipekli elbise içinde isen o kumaşı sen kendin dokumuşsundur der Mevlana.
bu sözü günün birinde inşallah hak teala bana söyletecek, o gün için yaşıyorum. hatta iki kez söyletse benden süperi yok bu evrende inşallah, evet inşallah edenler bulacak.
Edit: bulmadılar, bulmayacaklar.
Etme bulma bulma dünyası, ne ekersen onu biçersin, ilahi adalet, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste bunlar hep söylenmiş şeyler de ben diyim size oldu da birinin canını yaktınız, vicdan sahibi bi insansanız anında başlıyor max.3-4 yıla kadar süründürmek suretiyle devam ediyor.. canı yanan beddua etmedim dese de yukardaki çoktan yazmış bulunuyor.
çok doğru sözdür, insan ne ederse kendine eder ve ettiğini bulur.
(bkz: men dakka dukka)