bugün

entry'ler (24)

hayatin figurani olmak

hayat akıp giderken başı önde olağanın dışına çıkmadan yaşamak... her sabah aynı dolmuşta aynı radyoyu dinleyerek işe gitmek ve akşam dönerken aynı yaşlı teyzeye yer vermek... birbirine sevgiyle sarılanların arkasından geçen takım elbiseli adam olmak...çevrenizdeki başarılara kulak asmamak sevinçlere ortak olmamak... yanı başınızda ölüm çığlıkları atan bir milleti görmezden gelmekle birlikte kendi ülkeniz için bile bir özveri göstermemek...vs.
gibi olayların bütünlük oluşturarak ortaya çıkardığı sözcük öbeği.

fotoflud

stüdyo tarzı fotoğrafçılığın vazgeçilmez ışık kaynağıdır. fotofludlar ışığın yayılmasını sağlar. birkaç tane fotoflud çok iyi bir şekilde ortamı aydınlatma imkanı verir.

yenibena

insana sadece insan olduğu için değer veren, yüreğine ve kalemine inandığım yazar kişiliği.

aydın doğan medyasının kötü yönleri

televizyonlarının 7 gün 24 saat yayın yapması, her sabah gazeteleriyle genç dimağları mahvetmesi, kısacası varlığı tek kötü yönü.

triko

örülerek dokunan yün kumaşlara verilen isim.

alan derinligi

fotoğraf çekiminde objektifi nesnenin üzerine odaklayıp netleyerek yapılan çekimde nesnenin önünde ve arka planında uzunlamasına elde edilen ve cisimlerin net olarak görüldüğü alana denir.

dunyayi yonetmek istemek

insanın bitmek tükenmek bilmeyen arzularının hayasızca vardığı son nokta. erk sahibi efendilerin sermayeye karşı duydukları zaaftan mı, yoksa istedikleri yönde bir ruh oluşturmaktan mı bilinmez dünyanın tapusunu alarak egemen olma adına takındıkları çirkin tavır.

pasif direniscilik

direnilmesi gereken olayın tüm gerçekleri ile bilinmesine karşın "neme lazım şimdi ben başıma iş almayayım ama yinede yüreğim sesi çıkanların yanında" şeklinde davranışla birlikte ortaya çıkan umursamakla umursamamak arasında kalmış olgu.

esteban

trt nin tek kanal olduğu dönemlerde güney amerikalı üç küçük zibidinin maceralarını anlatan benimde ağzım açık, hayatın sırrı almaya hazır edayla izlediğim çizgi filmin baş karakteri.

mahalle takımı

profesyonel olmayan ancak arkadaş teri kokusuna hasret kalmış ve genelde tek bir şahısa ait bir topla futbol oynamak için bir araya gelmiş grup. aynı zamanda mahalle halkı anlamına da gelir.

nefret tohumu ekmek

israilin lübnan a atacağı bombaların üzerine kendi çocuklarına yazdırdıkları "siz bu mesajı okuduğunuzda çoktan ölmüş olacaksınız, israilden sevgilerle" notu ile ve daha nice uygulamalarıyla insanların yüreğine koydukları aşağılık marifet

karakterize etmek

ayırıcı niteliğini ortaya koymak, ayırt etmek.

hologram

bir objenin üç boyutlu olarak kaydedilmesidir. genelde malın taklidini ayırt etmek amaçlı kullanılır. görüntü lazerle kaydedilir, depolanır ve hareket efektinin kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılır. kayıtın en önemli unsurları alan derinliği ve ışığın kırılma fonksiyonlarıdır.

başkaldırmak

herhangi bir sisteme isyan etmek yada hakkını aramak için coşmak hiddetlenmek anlamına gelir. her bünyede tesiri farklıdır. kimisi bölmek kimisi birleştirmek kimisi de dikkat çekmek için kullanır bu olguyu. sadece bilmek yetmez başkaldırmayı. iyi hazmedilmesi için birkaç kez yaşanmalıdır aynı zamanda. ancak gözden kaçırılmaması gereken en önemli husus, başkaldırmak ile anarşizm, hak ihlali ve şiddet arasında ince bir çizgi olduğudur.
sınırların dışına çıkılmadan icra edildiğinde insan olunduğunu hatırlatan hadisedir.

havaya ateş etmek

kolluk kuvvetlerinin zorunlu kaldıklarında uyarı yapmak için, kıllık kuvvetlerinin ise maç, düğün, bayram vs. konularda kutlama yapmak için baş vurduğu yegane durumdur.

akıllı işaretler

radyo televizyon üst kurulu tarafından izleyicileri yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla yapılmış, işlevsel olarak cazibesi varda işaret mi akıllı, yoksa izleyiciye mi akıllı ol demeye getiriyor sorularıyla, hala mantığını kavrayamadığım uyarı logoları

dia

negatif filmlerde olmayan üzerinde renk olarak oynanabilitesine sahip genelde doğa çekimlerinin sunumu için tercih edilen içinden ışık geçirerek seyredilen pozitif film.

etnometodoloji

insanların, gündelik toplumsal etkileşimleri sırasında başkalarının söylediklerine ya da yaptıklarına nasıl anlam kazandırdıklarının incelenmesi. etnometodoloji insanların birbirleriyle anlamlı değiş tokuşlar yapabilmelerini sağlayan metodları konu eder

fen işleri

genelde kamu kuruluşlarında bulunan birimin özellikle belediye bünyesinde müdürlük formatında çalışan, sorumlusu olduğu bölgenin bilimum alt yapı, yol, çevre düzenleme, park, şantiye vs. yapım bakım onarım işleriyle uğraşan bölüm.

oldurulebilir halklar

yazar nihat genç in amerikanın çıkarları doğrultusunda insanları öldürmesini anlatan süper yazısının başlığı.