bugün

(bkz: ecce homo)
(bkz: ecce homo)
neyse başlık bu niyetle uplanmış.

karamizah gibi kitap. okurken beni çok güldürdü. dramatik başlayıp kızıp kestirip attığı cümlelerde hep yönergelerle dikte ediyor.
usta bunu hem kızgın, hem üzgün, hem mutlu, hem dalgacı bi döneminde yazmış galiba.
Türkçe çevirileri genelde berbat olan nietzsche eseridir. Eser nietzsche'nin teolojik ve aksiyolojik önerme ve çürütmelerini içerir. Büyük çoğunlukla batı medeniyetinin ve hristiyanlığın sorunları, çelişkileri ve olumsuzluklarını işleyen nietzsche, bu eserde kendisini de gerek yapıcı gerekse yıkıcı olarak eleştirmiştir.
Nietzche'nin kibrini bir kenara bırakıp kendini,hayatını ve medeniyetini en iyi ve keskin eleştirdiği kitabı.
Zerdüşt öldü! Çarmıhtaki Zerdüşt'e karşı Yaşasın Dionysos!
Okumaya yeni başladığım nietzsche kitabıdır.
''içgüdü olmuş bir kendini aldatma, hiçbir olayı, niçinselliği, gerçeği görmemeyi kafaya koymak, yanlılığa karşı gözleri kör olmak, suçun daniskasıdır; yaşama karşı işlenmiş bir cürümdür... bin yıllar, uluslar -en eskileri de, en yenileri de-, filozoflar, ve kocakarılar, -tarihin dört beş anı dışında, ki ben altıncısıyım-, hepsi bu konuda birbirlerine epey yaraşırlar.

en korkunç olanı da; iyi insan kavramıyla tüm zayıfların, hastaların, kusurluların, kendi kendinden acı çekenlerin, yok olması gereken ne varsa hepsinin yanı tutulmuş, -ayıklama yasası gündeme getirilmiş, çarmıha gerilmiş; gururlu, yetkin, olumlayan, geleceğe güvenen, geleceği doğrulayan insanın karşısına bir ideal çıkarılmış, -ona kötü denmiş bundan böyle... gelenektir diyerek inanmışlar bunlara da!

ecrasez l'infame !**

-anladınız mı beni? -çarmıhtakine karşı dionysos... ''
nietzsche'nin insanlığa içki içmek yerine su içmeyi önerdiği kitap.
nietzche'nin ben'ini okumak, anlamlandırmak isteyenlere.
çok davetkar bir kitap; ''friedrich nietzsche'yi bizzat kendisinden okumadan onu nasıl anlayacaksınız?''

''bu kusursuz gün -her şey olgunlaşmakta, altın rengini alan sadece üzümler değil-, bir güneş ışını yansımakta yaşamımın üzerine: geriye baktım, ileriye baktım, hiç bir seferde bu denli çok, bu denli iyi şeyler görmemiştim. boş yere toprağa gömmemişim bugün kırk dördüncü yaşımı: gömebildim, çünkü onun içinde yaşayan her şey kurtuldu ve ölümsüz oldu. ''tüm değerleri yenileyiş''in ilk kitabı; zerdüşt'ün türküleri; putların yıkılışı, çekiçle felsefe yapmayı denemem, -hepsi de bu yılın, hem de son çeyreğinin armağanları! nasıl minnet duygusu hissetmem hayatımın yaşanmasına? işte böylece kendime yaşamımı anlatıyorum.'' der nietzsche ve biz de mest olarak dinleriz...
nietzsche nin , insanlığın şu ana kadar erdemli dediği insan tipinin tam da karşıtı olduğunu ve bu yazının asıl amacının da sadece bu karşıtlığı ortaya koymak olduğunu belirttiği kitabı.
"belki de o karşıtlığı güleç , insancıl bir biçimde ortaya koymaktan başka amacı yoktur bu yazının , belki bunu dile getirebilmişimdir. " ama hemen ardından yanlış anlaşılmamak için , amacının insanlığı düzeltmek olmadığını da belirtiyor , çünkü böyle bir çaba yeni putlar dikmeyi gerektirir ki , bu da onun amacı ile tam bir zıtlık içermektedir.

Onun amacı insanlığın bugüne kadar diktiği şutları devirmektir. " yeni putlar dikmiyorum ben ; önce eskiler öğrensin , balçıktan ayakları olmak ne demekmiş. Putları devirmek ; asıl zanaatim bu benim. "
buram buram ego kokan nietzsche kitabı.
ecce homo ile isim benzerliğine sahip bir gay bar olsa gerek.
entelektüel bünyelerin gözdesi niçe (ne bakıyorsun niçe evet yazıldığı gibi okunur) eseri. *

(bkz: dutların alacakaranlığı)
(bkz: friedrich nietzsche)

(bkz: insan nasıl kendisi olur)

niçe'yi kendisinden okumak isteyenlere.