bugün

dün, yarın sabah bakarım demiştim. az önce e devlete giriş yaptım ama ''teknik bir arıza var daha sonra tekrar deneyiniz'' yazısıyla karşılaştım. biz batı akdeniz çocuğuz ama insan bi merak ediyor *
al işte kırdınız amk.
bunu nasıl bilebilirler
güvenilirliğinden şüpheliyim
son neslin nüfus kayıtlarını bile doğru düzgün tutamazken
bir arkadaşım var
babası türk ama annesi alman
alman baba ile evliyken doğmuş ve alman adamın oğlu olarak gözüküyor bu işin türkiyed olduğunu ve geçmişe dönük böyle bir gizli aldatma olabileceğini de düşünürsek bence herkes kendi kendine soyum sopum şu diye gelin güvey oluyor
gündemi meşgul edecek süper bir şey buldular yine
helal olsun.
dedenizin mezarına gidip iki dua okumazsınız, soy ağacı diye siteyi göçerttiniz. köfteler sizi.
100 yaşını aşmış bir akrabamızdan birkaç yıl önce aldığımız bilgilerle çizdiğimiz soyağacı şemasını resmi kayıtlar ışığında teyit etmiştir.
200 yıl boyunca Kızların isimleri ayşe, fatma erkeklerin ise mustafa, ahmet olarak devam etmiş. Olay bana geldiğinde ise berkeye dönüşmüş. Atalarımın kemikleri sızlıyordur. 200 yıl sivasın köyünde yaşamışlar. Biz ise istanbula göç etmişiz.
inşallah suriye'liyimdir de, devletimizin sunduğu imkanlardan; sınırsız ve sorumsuz şekilde faydalanabilirim.
Baba tarafım ispanyolmuş aq. Zaten görenler sen ispanyollara benziyorsun derdi xd.
Sivaslıyım. Sivaslılar siteye girmeyi bıraksa sistem rahatlayacak ama katiyyen çıkmıyorlar.
Vay anasını kendimi padişah soyundan geliyorum diye kandırıyordum hayallerimi lavaşa sarıp yedirdiniz bana .
Geçici olarak durdurulmuş bir e-devlet hizmetidir. Devlet magazincilerden kaçıp üstlerine kapıyı kapatan ünlülere benzedi. Böyle rezillik olur mu lan?
An itibari ile yapılan açıklama şu şekildedir:
Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre:
08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

(bkz: https://www.turkiye.gov.t...ust-soy-bilgisi-sorgulama)
yine elimizde patlamıştır. arkdaş bu site devletin kendi sitesi bir hizmet sağlıyor ama nasıl oluyorsa aynı anda 200.000 - 500.000 arası kişi girmeye çalışınca komple site çöküyor. yıllardır ösym, msb gibi devletin kendi birimlerinin online hizmetlerinde defalarca yaşandı bu rezillikler ama halen çözüm yok. ama bok attığımız yabancıların sosyal medya siteleri aynı anda milyonlarca kişini erişimine ve veri paylaşımına olanak sunabiliyor ve hiçbir aksaklık yaşanmıyor.

ama sorsan onlar bizi kıskanıyor... artık iğneyi el aleme batırmadan önce çuvaldızı kendimize batırmamıızın vaktidir.
Yine sözüm ona Girit göçmeni yozgatlı elit sözlük saldırısına maruz kalmış hizmettir.
Evet devletin sitesi, devlet bu konularda yetersiz (ÖSYM,üniversite kayıt sistemleri, 1 ocak'ta milli piyango çekiliş sayfası gibi...) fakat şunu gördükten sonra da yuh diyorum ya.

-Alıntıdır-

"Alt-üst soy raporu" kullanıma açıldığı dakikadan gece saat 02.00'ye kadar yaklaşık 200 bin belge üretildi. Vatandaşların ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02.00-04.00 arasında yaşandı.

‘Alt-üst soy raporu’ndan dün gece 04.00’e kadar milyonlarca kişi faydalanmaya çalışırken ancak 737 bin 237 kişi giriş yapabildi. TÜRKSAT yetkililerinden edinilen bilgiye göre, gece saat 02.00’ye kadar, soyağacıyla ilgili toplam 200 bin kişi belge alabildi. Asıl yoğunluk, 02.00-04.00 saatleri arasında yaşanırken bu saatler arasında da 110 bin belge üretildi.

http://www.hurriyet.com.t...ti-durduruldu-mu-40736054

-Alıntıdır-

Ulan hiç mi işiniz gücünüz yok ya. Sabah baktım ekşi sözlüğe, gecenin 3'ünde herifler yazmış yok 12 saattir giremedim yok bu saatte hala yoğun...
Ayrıca başlık da herhalde rahat 2.000 entry sayısını geçti.

Helal olsun ha aslında devlete, sen git sana her gün sallayan, odtü boğaziçi mezunu, kültür sanat müzikten anlayan, ab gelir grubunda olan Beyaz yaka ekşi sözlük yazarlarına sabahlara kadar bir sayfa başında fitil ettirdin ya... sırf kendisinin başka bir devletten vatandaşlık alabilme umudu ya da karşı cinse illa göçmen olduğunu tasdikletme isteği ile...

Belki de böyle diyalog geçti aralarında;
Erkek (ekşici)
Aşkitosu

A: aşkım bak internet'ten soy ağacına bakılabiliyormuş.
E: a hani nereden?
A: aşkım bak e devletten varmış. Ben baktım bizler serez göçmeniyiz. Ayrıca babannemin dedesi de tokyo üzerinden Sivas aktarmalı arnavutluğun virivirivuçki köyüne göçmüş(bu arada bakmadı e devlete kız ve acaba saydığı yerleri harita üzerinde gösterebilecek mi?)

E: ya aşkım bak biz de kırım Kafkas göçmeniymişiz ya. Neyse ben bakayım bak merak ettim...
(Ekşici herif saat 14:00'te girer ve bir daha çıkmaz...)

A: Aşkım hadi saat 1 olacak yat artık bak yarın sabah 5 te kalkıp metrobüse binmen lazım.
E: aşkım sen bir sus sana ne! canımın istediğinde kaparım tamam mı?(bayılıyorum bu aşkımlı yumuşak kavgalara)

A: offff

Gece saat 04:16'ya dek kanlı gözler ile elini telefondan ayırmayan kahramanımız nihayet girebilmiştir sisteme ve o an için hayatının en büyük olayını başarmış gibi içini bir sevinç kaplamıştır.

Ama ne yazık ki Kırımlı kahramanımız 8 göbekten, 1834'ten beri Niğde'li olduğu ortaya çıkmıştır...

Ve Niğde'li kahramanımız direk telefonundan ekşi'ye girip hıncını çıkarmıştır. Eee sonuçta kendi bencilliğine ve egosuna yenilerek uykusundan vaktinden ve sağlığından olup 14 saat sürekli sayfa güncellenmiştir ve sürekli sözüm ona başkalarından takdir almak için hep yalan söylemiştir ve bunun sonucunda da ekşiye 2.5 paragraflık hükümete, üyelerine, kurumlarına vs vs giydirmiştir entry'sinin altına da şunu yazmıştır:

Edit: arkadaşlar büyükbüyükdedem kırım göçmeni çıktı(Niğde) Ukrayna vatandaşlığı hakkında fikri olan yeşillendirsin...

Bu arada Aşkitosunun bayburt'li olduğu da pek yakında ortaya çıkacak ama bu uzun tragedya'yı şimdi yazsam epey vaktim gidecek.

Not: gece mesai yapanlar, tatilde olan öğrenciler ya da amerika kıtasında vs. bulunan vatandaşlarımız alınmasın.

Ayrıca Bayburt'lular yozgat'lılar ve Niğde'liler de alınmasın. Bu Vilayetleri rastgele aklıma geldiği için yazdım. Hiç bir aşağılama anlamı içermez sadece kendilerini farklı göstermeye çalışan zavallıların durumunu anlatabilmek için yazdım.
berkin elvan'ı sorguladığımızda baba tarafından dedesi 1830 yılında çarli isimli bir maymun, anne tarafından dedesi ise kadife isimli bir eşek çıkıyormuş.
"yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır." ibaresiyle anlamsızlaşan durum. bu nasıl bir mantık anlamadım. "ortalık bi dinginleşsin de geri açarık.." diye düşünüldü sanırım. ee açılınca tekrar aynı hengame olacak. bunun yerine server mı hızlandırılıyor ne yapılıyorsa sistem hızlandırılıp kapasitesi artırılsa daha doğru değil mi? te allam..
Dün akşam 20.00'den beri siteyi sürekli olarak takip etmeme rağmen bir türlü giremediğim uygulamadır.
iş bilmez mühendislerimizin elinde piç olmuş sistemdir. Sorunu çözmek yerine sistemi kapatmayı tercih ederek liyakatın önemini bir kez daha bize gösterdiler. Şu sözlükte bile bu sorunu çözecek 100 mühendis vardır.
cuma vakti herkesler camideyken tenha olur dedim, kimse camiye gitmedi mi yaff...
ulan burada başkalarını ırkçılıkla suçlayanlar inşallah ermeni veya kürt değilimdir diye takılmaya başlamış.

koyu bir milliyetçi olarak ne çıkarsanız çıkın,insan olduğunuzu değiştirmez diyorum.
Girerken bin bir türlü sıkıntı çekip girdikten sonra ise hayal kırıklığı yaşadığım sorgulama sistemi. Daha detaylı ve eski bilgiler sunulmasını beklemiştim. Tatmin olmadım.

https://www.turkiye.gov.t...ust-soy-bilgisi-sorgulama bu adrese giderek merakınızı giderebilirsiniz eğer girebilirseniz. *
Bu arada devletin en önemli sitelerinden birisinin aşırı yüklenme sonucunda kitlenmesi, yavaşlaması ve işlem yapamaz hale gelmesi çok kötü bir hadise. Her hangi birimizin acil bir işi olabilirdi ve aksayabilirdi. Sağlam bir barındırma hizmeti kullanmanın devleti zorlayacağını sanmıyorum. Sosyal medya uygulamaları bile çok sağlam barınabiliyorken devletin en önemli sitelerinden birisinin performansının bu kadar düşük olması üzücü.
Soy ağacımı buldum arkadaşlar.

görsel
bi boku da becerin be arkadaş!
görsel
zenci çıktım.
70 milyon kişinin 10 milyon aile soyu olsa 10 milyon kayıt için gerekirse bir ay süren bir iş çalıştırırsın. Bu verileri bir database e yazarsın sorgulama yapan zınk diye alır veriyi. Koskoca devlet de band genişliğinden dolayı Down olmasın bir zahmet. Şüphesiz balikesirli gülerek izliyor.

Edit : Herkesi b+ tree yapısına sokmak bu kadar zor mu.