Büyük dedemden önceki akrabalarının yaşadığını gösteren sistem ninenin dedesinin babası 176 yasında ve sağ olarak görünüyor.
170 yaşında hayatta bir dedem varmış bunu öğrendim.
Anneannemin annesine kadar gösterebiliyor ki zaten kendisini gerçek hayatta da görmüştüm. So what???
Çok da mahareti olmayan, fazlaca abartılan bir yenilik.
ilk günden beri ara ara kontrol etsem de üretilememiştir hatası ile karşılaşmaktayım. daha önce aynı hatayı alıp da sonradan bakabilen varsa dm pls.
merak etmiyorum.. bakmadım bakmayacağım.. bana ne hangi soydansam bana ne katkısı var sıfır.. gereksiz bir uygulama.
Anne tarafını annemin dedesine kadar gösteren uygulama. Baba tarafı ise babam dahil soyağacında komple yok. Hiç gözükmüyor. Kütüğü kktc'de olduğu için böyle sanırım. Tabloda hayatta olan tek üst soy da annem. Zaten soyağacımda yazılı olan isimlerden büyük babalarımın ve büyük annelerimin hiçbirini görmedim. Hepsi ben doğmadan vefat etmiş. Sadece babamı biraz görmüştüm. Çok minik bir soyağacım var. Çekirdek aile. Bir de dikkatimi çeken, atalarım hiç köyde yaşamamış. Anneme nedenini sordum, bizim atalarımız Kafkasya'da kumaş ticareti yapıyormuş, karaçuha diye meşhur bir kumaşmış. Oradaki lakabımız karaçuhaoğulları imiş. Toprak işleri ile uğraşan atalarımız yokmuş. Ticaret ile uğraştıkları için Toprakları, tarlaları olmamış. Atalarımızı bulunduğu yere bağlayan bir tarlaları, toprakları olmadığı için de hep göç etmişler. Genlerimize işlemiş artık göç etmek. Durduğumuz yerde duramıyoruz. Yırtıyoruz dağları; Enginlere sığamıyoruz; taşıyoruz. Türkiye'nin Hemen her yerinde, avrupa'da, orta asya'da yaşayan akrabalarımız var. Yayılmacı bir politika izlemişiz. Buna rağmen ari ırk olarak kalmayı başaran atalarımı tebrik ediyorum. Gittikleri her yerde milli benliklerini korumayı başarmışlar. Nereye giderse gitsin, hiçbir yerde asimile olmamışlar.

Kafkasya'da çok büyük zulme uğramışlar; yapılan tüm baskılara rağmen, özünden kopmamışlar. Annemden dinlediğim göç hikayemizi e-devlette gördükten sonra ben:

görsel
"Kökeni Oğuz soyundan gelir.
Kafkas yurdudur, boyundan gelir.
93 harbinde kıyımdan gelir.
Nerededir öz yurdun, ey Terekeme?
Eyledi mesken Kars'ın toprağı.
Tencisi mahlası okur divanı.
Şair Hasan Baba şenlik ozanı.
Ağası mecliste bey Terekeme."
hayatımıza biraz aksiyon katsaydınız keşke rizeden dışarı hiç çıkmamışlar.
benim için inanilmaz bir olaya vesile oldu bu sistem biz dedemin babasini dedem küçükken öldü bilirdik. Annesi öldü demiş ve başka biriyle evlenmiş dedemi o adam büyütmüş. dedemin babasinin köyünü googleda arattim bir internet sitesi çıktı hemşerilerim ķöyün tarihini herşeyini kaydetmişler şehit ve gazilerini bile hatta resimleriyle. Eşref Bilgin 1963te ölmüş gözüküyordu soy ağacımda.sitedede eşref civataş 1963te ölmüş.kurtuluş savaşı süvari gazisiymiş. Çene ve kulak yapisi ayni ben ve ayni dedeme benziyor. Sanirim kurtulus savasina gidince dedemin babasinin karisi ölduğunu sandi benim annemin koyundeki biriyle evlendi dedem öldü bildi babasini.savaş bitince istanbula yerleşmiş yasliliginda köyüne geri dönmüş ve köyünde ölmüş.ailemizin soyadinida dedem değistirmis onu biliyorum. O yüzden e devlette bilgin olarak gözüküyor.

Dedemin köyü durayda mesudiye köyü

Dedemin babasinin sitedeki resmi

görsel

tüyler diken diken.kurtulus savasi gazisi bir ataya sahip olmaktan gurur duydum.dedeminde neden astsubay olduğu belli oldu.

bu arada köyümün sitesinde bulgaristanin hangi köyünden göcüldügü bile yaziyor hatta oranin bile resimleri var.öz ve öz türk köyüymüş osmanli iskaniyla oraya gitmişler dağlarda göçebe yörükleriken.
görsel
1200 lere kadar gitmişiz. koca dedemin adı padişah osman bey. onun oğlu orhan. fatih büyük dedem çıktı.
sonuç mallarımı geri verin lan. saray olsun, arazi olsun eepsini geri istiyoz.
yanlışlıkla nereye tıkladıysam 2498 yılındaki soyumu gösterdi iyimi. torunumun torununun torununun dıdısının adı epsilon 277. onun cocuğu lamda43. töbe töbe.
nice gururla türk olduğunu iddia edenlerin soyunun kürt ermeni filan çıktığı, kalp kıran, umut yıkan uygulama. *
bayramda dedesini aramayan arkadaşlar edevletten büyük büyük dedesini arıyorlar.
soyumu gostermeyen sistemdir. gunlerdir evlatlik miyim diye annemlerin basini yiyorum. annem de manyak misin git muge anliya cik diyor.
konya'dan hiç çıkmadığımız gibi nazilli'den kız almış vay bubaaan kemüüne.
Ne kadar gereksiz bir uyguluma hem ayrıştırıcı hemde gereksiz en fazla 150 yıl geriye gidiyor bence en az bi 400 sene olsun diyicem ama Osmanlıda ilk nüfus kayıtları 1850 lerin ortasında yapıldığı için mümkün değil.
görsel
görsel
Bilinenlerin doğrulanması oldu benim için. Sadece fantastik isimler öğrendim.
tokat çıktık amk.
(img:#1639239)
Ailede bir kişinin bile kütüğünün doğduğu yere kayıtlı olmadığını gösteren uygulama. En üstteki dedem, Kafkasya'daki Akbaba'da doğmuş ve Sovyet döneminde Gümrü Antlaşmasıyla Türkiye'ye göç etmiş. Atalarımızın geri kalanı Kafkasya'da kaldığı için, Soyağacımızda sadece Aslan dedemiz var. Ayrıca Atalarımın neden uzun Ömürlü olmadığı da belli oldu; Çünkü hiç köyde yaşamamışlar, organik köy ürünleri ile beslenmemişler.

Bu arada sadakat genlerimin de atalarımdan geldiğini anladım; ailemizde Eşi vefat eden hiç kimse ikinci kez evlenmemiş. Ve hepsi orta asya türk geleneklerine bağlı kalmış, gittikleri her yerde milli benliklerini korumuş, hep Türk Soylu kişiler ile nesillerini sürdürmüşler. Bir başka dikkat çekici nokta ise, birey sıra no hep 1 - 2 - 1 - 2 şeklinde ilerliyor. Tıpkı "bir ki bir ki deneme bir ki" der gibi. Durağan bir yaşantımız da olmamış; Sovyet Rusya döneminde Akbaba'dan gelmişiz ve geldiğimizden beri hep şehir degiştirmişiz; hiç yerimizde durmamışız. Değişime açık ve yenilikçi ruhumuz da atalarımızdan miras demek. Teşekkür ederim atalarım, bana güzel ve temiz bir soy miras bıraktığınız için.
Babam ile ilgili bilgi olmamasını önce anlamadım; Ama sonra anladım; kktc yurttaşı olmasından dolayı gözükmüyor. Çok güzel olmuş e-devlet soy uygulaması. Yapanların Ellerine sağlık, beğendim.

Not: yeni şifre aldığım için yeni bakabildim. Daha önce kardeşimin hesabından bakmıştım.
Birde sıkan bir geyik dönüyor. Bayramda dedesini aramayan, e-devlette dedesini arıyor!

Soyu soysuz olanın sütü bozuktur.

Soyunu bilip tanımak çok önemlidir.

Zira "Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez." M. Kemal Atatürk.
ccc yazanlarda ermeni çıktı mı?
ccc falan bozkurt filan ...

e devletten sonra

ermeni qızlar eqlesin.
(img:#1639239)
Kafkaslardan gelenleri, sadece Türkiye'ye yerleşen büyüklerimize kadar gösteren uygulama. Sadece annemin dedesine kadar görünüyor. iyi ki Aslan dedemiz Rus işgalinden Türkiye'ye göç etmiş. Soyumuzun, Kafkaslardan Anadolu'ya açılan kapısı olmuş. Yoksa o da soyağacımızda gözükmeyecekti. Aslında ismi Emir Arslan, dedemin kimliğinde "Emir Arslan" yazıyormuş; Ama soyağacında neden böyle eksik, anlamadım.
görsel
görsel
Gecen bu muhabbetten cok sıkılıp bi cafeye gittim iceceklerimi aldım masama dönerken yanından gectigim istisnasız her masada aynı sohbet yok biz kafkasız aslen yok biz bokuz püstüğüz. Kıçımın kenarısın aslen haberin yok. Leylekler getirmedi ya bi şekilde geldin işte.

Not: ben hiç bakmadım. E devlet şifrem bile yok.