bugün

iplik, ip, halat vb. bükülebilir şeyleri kıvırıp kendi üzerine veya birbirine dolayarak yapılan boğum.
Anlaşılamayan, çözülemeyen karışık durum.
Edebî eserlerde çapraşık olguların çözümlenmeden önce toplandığı en büyük merak unsuru.
(bkz: dügüm paragrafi)
fizikte gelen ve yansımış dalgaların girişimiyle oluşan kararlı dalgalarda titreşim genliğinin sıfır olduğu noktalardan her biri.
elektrikte topolojik elemanin her bir uç noktasi.
Bir halatın kendi bedeni üzerine yapılan krozun içinden çımalardan herhangi bir tanesinin geçirilip sıkıştırılması ile yapılan bağdır.ingilizce Overhand knot, Thumb knot.
cem adrian'ın yeni klip çalışması olacağı söylenmektedir.
dinlenesi bir cem adrian şarkısıdır, müzikal olarakda kulaklarda bir dolgunluğa sebebiyet verir.

cem adrian şarkısının sözleri için buyrunuz, (copy-paste)

alnızlık şimdi bir kücük sehir
yollarından kar erir gelir...
üşütür bizi ıslatıverir
ellerindeki yagmur degil...

çarptım!
ama ağlamadım
ağlamak kayıp çocuk bu şehirde

kaçtım!
ama ağlamadım
ağlamak düğüm düğüm düğüm gözlerimde

saçtım!
ama toplamadım kalbimi
kalbim yakıp bu sehirde.

yaktım!
ama ağlamadım
ağlamak bana yasak içimde!
Bir A Galip şiiri.

http://www.youtube.com/watch?v=7Utp9WERi0k&feature=related
hayatın düğüm olması, hep düğüm üzerine düğüm atmak ve bok gibi yaşamak. al sana düğüm...
kolpa'nın yardırdığı parça. yeni albümden... http://soundcloud.com/renksizgolge/kolpa-d-m

''ruhumda onca delik varken
bana sahiplenmekten bahsetme
bedenimdeki bırak benim olsun''
'inceldiği yerden kopsun' denilemediğinde atılan.
boğazda yumru.
içte ukde.
kolpa adlı grubun güzel sarkılarından biri. hatta albümün en iyisi.

(bkz: dinle)
bazen boğazda meydana gelen şey. üzüntü ilk boğazda belli eder kendini. yutkunamaz insan.
Aslında gariptir ne olduğu düğümün. Ne bir eşyadır ne de bir alet. Bazen bak iyi bu açılmaz sağlam oldu der mutlu oluruz, bazen anne şunu bir açsana nasıl düğüm atmışsın der sinirleniriz halbuki aynı şeydir ikisi de. Biraz talihsiz bir kaderi vardır düğümün, kimseye yaranamaz. Bazen iki şeyi birbirine sıkıca kenetler bazen tek bir şeyi kullanamaz hale getirir. Bir de boğazda olanı vardır düğümün. Bu daha da gariptir: sanki biri parmaklarına sıkıca, sağlam bir düğüm atmış gibi kan gitmez kullanamazsın aynı bunun gibi düşündüklerin de beyninden ağzına ulaşamaz. Bunu sebebini "çözemedim" daha.
akit (sözleşme) kelimesinin arapça'da düğüm anlamına gelmektedir.

efendim düğüm ile sözleşme arasında nasıl bir bağ var diyeceksiniz. rakamların evrensel tarihi adlı kitapta georges ıfrah'ın anlattığına göre sayıların çok iyi bilinmediği zamanlarda arap yarımadasında tüccarlar mallarının değerini düğümlenmiş halatlar ile gösteriyorlardı. diyelim bir tavuk satılacaksa satıcısı düğüm üzerindeki işaretle fiyatını alıcıya belirtir ve alıcı da bu değere karşılık gelen ücreti öder. kısacası iki kişi arasında düğüm ile yapılan bir sözleşme vardı.
bunun çeşitleri vardır ve her pozisyona göre uygun olanı atılmalıdır.
en çok da yaşayamadıkları düğümleniyor insanın boğazına. gerçekleşememiş hayaller ve aklından çıkmayan hatıralar.