bugün

makedonya'da bir köprüdür.
başlık parası : ben bu kızı büyütürken çok masraf ettim bana masraflarımı geri öde, evden bir hizmet eden azalıyor. kafasıdır.

drahoma : kızıma iyi bak, onu ele güne muhtaç etme parasıdır.

kadına verilen değer farkı...
Kız tarafının erkeğe verdiği başlık parası. Rezalet. Erkekler alınıp satılan bir mal değildir! Şaka bir yana Metalık kısımdan ziyade ben bi erkeğe zırnık koklatmam. Ondan para tırtıklamak varken niye erkeğe para veriliyor? Ay iyi ki Musevi değilim yaygarayı koparırdım.
Neyse ki kürdüm de parayı ben alıyorum. Harika.
Gelinin güveye verdiği para veya maldır.
Medeni hukuk ödevim için günlerdir içinde çırpındığım kavramdır.
amaç;
kız evladın, ailesine bağlı kalmadan yaşamını sürdürebilmesidir.
Avrupa ülkeleriyle Türkiye'deki Rum ve Ermeniler arasında, ailesinin kız evlada ayırdığı drahoma bir işletmeyi yönetmek, sürdürmek, ailesine bağlı olmadan yaşayabilmek amacıyla da verilir. Avusturya Medenî Kanunu'nda drahoma zorunlu kılınmış; isviçre ve Alman Medenî Kanunları'nda kabul edilmemiştir. Ailenin kızlarına verdikleri drahoma genellikle damada geçer. Türkiye'deki geçerli usul çeyizdir.
hristiyan ve musevilerde gelin tarafının, oğlan tarafına verdiği mal ve para toplamıdır.. bizimkiler de başlık parası toplasın..
iyi be hem kızımı vereceğim hem de üste para ...diye karşı çıkılan gelenek.
en güzel bir gelenektir. bizdeki ne? başlık parası.

hatta "ulan adamlarda ne gelenekler var." diyesim geliyor; dedim bile.
germen, britan ve iskandinav geleneklerinde de var olan eski bir uygulama. büyük ihtimal oralara da parmagını sokan roma imparatorlugu vasıtası ile gelmiş. kelime kökü latinca drakhme olup orta çağda kullanılan para biriminden gelir. avrupada para damada iş kurması için falan verilmez. sadece verilir. tasarrufu damat beye aittir. başlık parası olarak çevrilmiştir fekat parayı iç eden erkek tarafıdır. bu yüzden kız babaları kahrolur bir kızları dünyaya geldiğinde. çeyiz desek daha doğru olur.
damada, iş kurması için verilen para.
musevi geleneğidir.