sıcak gecelerde üretilen alternatif bir uyuma şeklidir.
bir sonraki aşama için;
(bkz: donsuz uyumak)
sıcak geceler için ideal uyuma şeklidir ,yurtta yaşayan biri için zordur, bu yüzden değeri bilinen uyuma şeklidir ,eve geldiğiniz zamanlar içerisinde, donla yatarak özlem giderirsiniz.
- yine mi donla uyuyorsun neriman?
+ n'apiym aşkım üşüyorum.
- lan ben bıktım böle donla sevişmekten, yeter lan!
+ ühühüüü :( ama remzii : (
genellikle filmlerde görülür. illaki alakaya musakka filme donla uyuyan bi hatun koyarlar.
Sıcakta havada rahat bir şekilde uyumak için alternatif bir yöntem.
sıcak havalarda uyumayı kolaylaştırır. hatta ev müsaitse evde öyle de yaşanabilir. *
rahatlığın ötesinde insana içten içe bi özgürlük havası da katar.

evde donla dolaşmaya kadar giden bi alışkanlığa da dönüşebilir hatta. o derece bağımlılık etkisi vardır.
genelde erkeklere has bir durumdur. çünkü evde abi ve babayla yaşanıyorsa odanız ayrı da olsa, sıcaktan ölseniz donla uyuyamazsınız. ayıptır.
sıcaklarda yapılan en mantıklı uyuma şekli.
donla uyuyan insan doğal olarak üzerine çarşaf falan almayacağı için evde sıkıntı çıkarabilecek bir durumdur. zira eğer evde anne, abla vs. varsa, uyurken donunuzun kenarından sarkan şeyi görmek istemeyeceklerdir.
(bkz: bu sene de donla gezelim)
gece oluşabilecek acil durumlar için hiç de iyi olmayan bir uyuma şekli.
insanı tarif edilemez bir ferahlığa ulaştıran eylem. rahatça yatakta tepininiz efenim.
(bkz: boxerla uyumak)
özellikle yaşlanmış belirli bir yaşa gelmiş insanların yaptığı eylemdir tabi insanin içi önemli ben ne yaşlı baba yiğitler gördüm eve gidince çoşturan.
evdekiler için sakıncalı olabilir.
donsuz uyumaktan daha iyi bir eylemdir.
vazgeçilmez bir zevktir; lakin sabbah üstünüz acılmıssa frikik verme olasılığı çok yüksektir.
climacool teknolojisini geride bırakır,rahatınıza bakınız.
bu sıcaklarda yapılacak en akıllıca eylemdir zira oturunca bile terliniyor.
Yaz kış farketmeksizin tarafımca yapılan, alıştıktan sonra bünyenin pijamayı asla kabul etmemesiyle sonuçlanan ve misafirliğe gittiğinizde uyuyamamanıza neden olabilecek eylem. Her şeye rağmen yatışların en güzeli.
En sevilen eylemlerin ev halkı ya da yatili misafir tarafından hunharca katledilmesi.