bugün

People dergisi, sağlıklı yaşam gurusu olarak tanınan doktor mhmet Öz ün 50 nci yaşgününde check up yaptırdığını ve bunun neticesinde bağırsağında bir kitleye rastlandığını duyurdu. Dergi, Öz ün büyük bir olasılıkla kanser olduğunu ancak kesin teşhisin yapılacak detaylı tetkikler neticesinde konulacağını duyurdu.
(bkz: rondonun kreması varsa hayatın ironisi var)
o adam herkese söylediklerini kendisi gerçekten yapıp da kanser olduysa, valla normalde bile yemediğim şeyleri yer, yapmadığım şeyleri yapar, yaptığım şeyleri yapmam. bir daha mı geleceğim dünyaya yaa adamı dinlerken bile afakanlar basıyor, nerede kalmış dediklerini yapıp o şekilde steril bir hayat sürebilmek. gerçekten hastaysa geçmiş olsun, acil şifalar tabii.
haydar dümen'in de siki kalkmıyor olduğundan pek ilgi çekmeyen konu. üstelik haydar hoca daha iddialı, mehmet öz "benim tavsiyelerime uyan kanser olmaz." diye bir iddia da bulunmuyor.
sağlıklı beslenmek, spor yapmak kanserden korur doğrudur, ama son sözü daima kader söyle gerçeği.
'rakı içen ölüyorda su içen ölmüyor mu?' sorusunu aklıma getiren üzücü haber. dünyaya sağlıklı yaşamı anlatan mehmet öz, böyle bir amansız hastalığa yakalanıyor. kısaca üç günlük dünyada bakacaksın dalgana, neleri yemekten ve içmekten hoşlanıyorsan onları tüketeceksin, iskender in üstüne 'tereyağ istemem' demeyeceksin, canın çektiğinde gece yataktan kalkıp nöbetçi tatlıcıda kaymaklı ekmek kadayıfını götüreceksin. unutmadan mehmet öz e allahtan şifa dilerim.
terzi kendi söküğünü dikemezmiş.
ordunun derelerinin yukarıya akıp newton'un göt olması gibi bişeydir.
doktor mehmet öz de insandır nihayetinde ve doktor adamın kanser olması da normal bir vatandaştaki kadar tedirginlik yaratmaz mutlaka kendine özel bir kürü vardır.
benim ölümüme saniyeler kalması gibi birşeydir.
(bkz: şerefsizim aklıma gelmişti)

şaka değil gerçekten. bi gün bu adam kanser olursa, kalp krizi filan geçirirse çok gülerim demiştim. nitekim bugun sözümde duruyorum lan ehi ehi diye güldüm.

bu ironi tadından yenmez. gönül rahatlığıyla et şarap kadın. after sex camel.
adam söylediklerimi yaparsanız asla kanser olmazsınız demiyor zaten, kanserden kendinizi korursunuz diyor.
ama nolursa olsun inandırıcılığı gitti adamcağızın. üzüldüm valla.
şüphe olarak kalmasını temenni ettiğimiz durum. bir insanın kanser olma ihtimaline sevinen kişiler varmış bu dünya'da.
--spoiler--
mehmet öz denen doktordan gına gelmişti, kurtuluyoruz herhalde.
--spoiler--
"Sigara içeni ameliyat etmem, kıymetli vaktimi sağlıklı yaşayan insanları tedavi etmeye kullanırım" gibi bir laf eden doc. abimizin başına gelendir. Kendisine "bok varmış gibi sabah akşam tofu yiyen ukalaları tedavi etmem" demeyecek onkolog diliyoruz.
tamam intihar et demiyorum ama bi yandanda carpe diem baby be.. öyle kuş sütüyle beslerim seni,mis yerine koklarım seni felsefesiyle sağlıklı yaşanmıyor. hoşuna gideni ye iç. dozunu bil tabi. moral tavan yapmışsa eğer hastalık koymaz adama. ne yalan söyleyim mehmet öz ü hiç hazetmem aslında, ama gerçekten kanser ise allahtan acil şifa dilerim.
demek ki insan kaderinden kaçamıyormuş. geçmiş olsun demekten başka bişey gelmiyor elden.
gayet doğaldır. kanser ve diğer tüm hastalıkların temeli düşüncelerdir. hepimiz gibi mehmet öz'ün de duygu ve düşüncelerine özen göstermesi gerektiğini göstermiştir.
kanserin sebeplerinden biri yiyeceklerse aslı affedememe duygusudur. sadece bedeni özenli beslemek sağlıklı olmak için yeterli değilmiş değil mi? bedenini sağlıklı besliyorsun da ya ruhunu neyle besliyorsun ey insan. ona da gereken özeni gösteriyor musun, olumsuz duygulardan arındırıyor musun? yoksa kızgınlık, öfke, nefret, kin duygularıyla onu köreltiyor musun? o zaman neyle beslersen besle o bedeni ruhun bir çürümüş patates gibi seni içinden çürütmeye devam edecektir. sonucuna da hiç şaşırma.
sakınan göze çöp batar sözünün doğruluğunu gösteren ayrıca ne kadar şom ağızlı bi insan evladı olduğumu bana tekrar hatırlatan üzücü olay. şöyle ki:

(bkz: mehmet öz ün kalp krizi geçirmesi)
hani mükemmel hocalar vardır lisede, her sorduğunuz soruyu çözerler ama ufak bir hatada taşak konusu olurlar bu adamada aynı böyle oldu. allah acil şifa versin inşallah.
(bkz: sakınan göze çöp batar)
ele verir talkını, kendi yutar salkımı.

edit: bu entry'i "herif ölsün, gebersin" diye algılayanlar var sanırım. kanseri çok yakından tanımak zorunda kalmış birisi olarak; sadece, "kanserden korunun" vurgusunun, iyice reklama dökülmesine, tv'lerde saatlerce program yapılmasına, bunun üstüne binlerce sayfa kitap yazılıp satılmasına, bu işin iyiden iyiye ranta dönüşmesine tepki olarak şeetmiştim. ve maalesef, mehmet öz, amerika'da, yani bu rant olayının anavatanında ve merkezinde olduğundan kabak biraz onun başına patlamış gibi oldu. elbette ki; allah şifa versin.

sadece belirtme ihtiyacı hissettim, arz ederim.
(bkz: mehmet öz/#9252019)
Numara olma ihtimali vardır. Heyhat kanseri nasıl yendim kitapları yazacaktır sonunda.
Herşeyi doğru yaptım. demiş sayın Öz. Kanser olan insanlar bilerek mi yapıyorlar doktorcum. hayatında sigara içmemiş bir yığın akciğer kanseri insan var.*
olacak olana bir yerden sonra mudehale edemeyeceğimizin göstergesidir. ki bu adam her şeyi eksizksiz ve tam yaptığını düşünürken ..