1. 1.
  dilbilimi ve halk edebiyatı alanlarında pek çok makale ve kitap sahibi olan türkolog.
  gerek yurtiçi gerek yurtdışı katıldığı kongrelerle türk dilinin akademik çalışmalarının uluslararası platforma taşınmasında katkısı büyüktür.
  1996 yılında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dilbilim Bölüm Başkanı olarak emekli olmuştur.
  2 ... yasak merve
 2. 2.
  prof. dr. doğan aksan

  "her yönüyle dil - ana çizgileriyle dilbilim" adlı faideli eserin yazarı.
  ... huruf
 3. 3.
  "dil şu büyülü düzen", "türkiye türkçesi nin dünü bugünü yarını" vb... aslı eserlerin yasarı. türkiyenin en büyük dilbilimcisidir. şu an kendisinin ciddi sağlık problemleri var. umarım iyileşir....
  1 ... la parole
 4. 4.
  türkiye'nin yetiştirdiği nadir bilim adamlarından. kendisinin dilbilimi hakkında pek çok eseri bulunmaktadır. türkiyede bu bilime en çok katkısı olan insandır.
  ... prof dr ogrenci
 5. 5.
  Dil kavramına ve Türkçe'ye aşık bir insandır. Dil için "doğrudan doğruya insana özgü, çok güçlü, büyülü bir düzendir" demiştir. Anlambilim isimli kitabı Türkçe'ye de çevrilmiş olan Guiraud'nun Köktürk kitabelerini esas alarak geliştirdiği, Türkçe'nin zayıf bir dil olduğu tezini çürütmeye çalışmıştır.
  ... dragoman
 6. 6.
  türkçe zengin bir dil midir sorusuna oldukça güzel açıklamalarla cevap veren yazar.

  makale için: http://www.tdk.gov.tr/ima.../1972s248__17_D_AKSAN.pdf
  1 ... yeralti zamburu
 7. 7.
  uykunun tutmayışından ötürü sağa sola öfke kusarken doğrulup, ışığı yakarak saat 1.00 sularında bugün aldığım bir kitabını okumaya koyulup saati 4.00 etmişiz. roman okurken bile sürenin bu denli hızlı geçtiğine(birkaç başucu kitabı dışında) tanık olmadım. uzun zamandır dişime göre kitap bulamamaktan mıdır yoksa yoğun koşuşturmacadan ötürü kitap okumaya gerekli özeni belli bir süredir veremememden midir bilinmez ''türkçenin bağımsızlık savaşımı'' adlı kitabına deli gibi sarmış bulunmaktayım.

  bundan sonra ''türkçenin gücü'' var.

  hadi bismillah.
  ... sav tegin
 8. 8.
  Sonra da türkçelerin efendisi, türkçe kardeşliğini okumanı tavsiye ederim.
  ... mahmut sezar