bugün

türkiye de son yıllarda ortaya çıkan, özellikle akape döneminde sayıları tavan yapan dincilerdir. haz etmedikleri adam hakkında binbir küfür-kıyamet, hesap sahibinin Allah olduğunu unutup cehennemlik ilan etme, anasına bacısına çirkin sıfatlar uyduran, ve bunu din için yaptıklarını düşünen insan topluluğudur. aslında dine yapılan en büyük kötülüktür. müslüman adam örnek kişidir. tevazu sahibidir, saygı duyan insandır. kendisine küfredene ana avrat karşılık veren değil, Allah ıslah etsin diyendir.
içinizde dini inanç varsa kimse sizi soğutamaz. soğuyorsanız sadece bahane arıyorsunuzdur. haa ben kendi isteğimle soğudum o ayrı.
bu tip akp öncesi dönemde sürekli baskı altında kaldığından akp iktidarıyla yıllara bizi ezdiniz şimdi sıra bizde zihniyetinden oluşmuştur ki islam kültür ve ahlakına uygun bir davranış değildir. dinci olarak tanımladıklarınız kimler bilmiyorum ama müslümanlar konusunda sağlıklı fikirlere ulaşmak için hazreti peygamberin yaşayışına uygun insanları gözlemlemek daha uygundur.
şimdi mesela insan canına kıymak dinen yasaklanmışken islami terör diye birşey ortaya atılıyor. hizbullah ve türevleri ya müslüman değildir ya terörist değildir. bu örnekten yola çıkarak dinden soğutan dinciler dine pek de yakın değillerdir ve atatürkten soğutan kemalistlerden de pek farkları yoktur. ikisi de iyi temsil edememektedir inandıklarını. çünkü bilgi eksiklikleri vardır. bu yüzdendir ki kemalistlerle dinciler pek anlaşamazlar.

not : müslüman ve atatürk'ü seven insanlar ayrıdır, dinci ve kemalist diye tanımladıklarımız ayrıdır.
(bkz: dinfreeze)