1. 1.
  bir şeylere inanma ihtiyacı olan insanların rağbet gösterdiği, içine para atılıp dilek dilendiği taktirde dileğin gerçekleşeceği düşünülen, her şehirde en az bir tane olan efsanevi kuyu.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  hükmü nedir,
  bozuk parayla satın alınmaya çalışılan dileğin?
  dilek kuyusunu geçtim, tanrı hiç rüşvet yer mi!
  2 ... elleritanrinin
 3. 3.
  bir şeyleri düzeltmek için çabalarsınız, gücünüz yetmez. yetmediğine inandırılırsınız. inanmak istemezsiniz. inanmazsınız da fakat işte bu durumda ortaya çıkar bu dilek kuyusu. parayı değil de kendinizi atıp içine yok olmak içinizden geçer. başkalarının dileklerinde kaybolayım diye avunursunuz. avundurmazlar da. uzaktan sizi izleyip hala seven birinin olmasını umarsınız. gerçekle hayali karıştırırsınız. belki hiç kaybetmemişsinizdir. unutmuşsunuzdur nerede olduğunu. illa ki ulaşılır bir yerdedir fakat elinizi uzatmazsınız tutmak için. o elin havada olduğunu bilip de gözünüzü açmanız ona dokunmanız gerekir. illa ki değecektir ona. dileğiniz belki hep yanı başınızdadır. bir ses çıkarmanız yeter bazen ona ulaşmanız için.
  1 ... gulhan seven adam
 4. 4.
  paganizm kökenli bir gelenektir. paganizm'de su kaynakları ve kuyular toprak ana'nın bereketini yeryüzüne saçtığı noktalar olarak görülür. ritüeller bu noktalarda yapıldığı için insanlar dileklerini ve dualarını ederler.
  2 ... inis mona