bugün

elbette yıpratır, acıtır da. zamanında en derine kazımışsan, silerken kazıya kazıya kanatırsın.
silmen gerekiyorsa bırak kanasın. ama eğer gerekmiyorsa tekrar bir düşün.
hayatından silebiliyorsan aslında hiç değer vermemişsindir.
değişim hayatın özünde varsa, eğer hata yapmak insana mahsus ise, o halde değişime ve dönüşüme hazır olmak gerekli. görülen şu;

hak ettiğinden fazla ne verdiysen, gün gelir gerisin geriye almak mecburiyetinde kalırsın. yada tam tersi, bir değer biçemediğin kişilerin aslında ne kadar da değerli olduklarını öğrenirsin hayatında. herhangi bir iş, arkadaş, aile, biz fani insanların, fani değerleri bitmeye mahkumdur. değerler ne kadar baki ise o kadar kalıcıdır, tabi değer verdiklerimiz de.
Yakındır.
hayatından silersin ama aklından silemezsin.

--spoiler--
virüs gibi hep oradadır, açığa çıkacak yer arar. bir kafede oturursun ve ona benzeyen birini gördüğün zaman kitlenirsin, konuşamazsın.
--spoiler--

aslında bu bir filmde geçiyordu ama hangisiydi unuttum.
ana, baba, kardeş ise çok zordur ama imkansız değildir. hayatta şuna inanırım hiç kimse vazgeçilmez değildir. iş ve özel hayat dahil. herkes azami saygı ve hoşgörü ile yaşamaya mecburdur.
Her zaman sizin yaptığınız bir şey değildir. Karşı cinsten en yakın arkadaşınız sizi de silebilir. Biriyle görüşmeye başladığınız için beni bir daha arama sana hayatın boyunca mutluluklar dilerim diye kısa mesaj yazabilir.

Ilk tepkiniz Oha olsa da sonrasında durumu kavrarsiniz. Aklınız başınıza gelir ve 15 yıllık arkadaşlığı bir kısa mesaj ile sonlandırmak gibi oldukça şuursuz bir davranış gösteren kişi ile yollarınızı ayırır bir daha arayıp sormazsiniz.
Önce bastıra bastıra yazarsın sonra da kazıyarak silmeye çalışırsın..
Bazen yapılması gerekendir. Soğukkanlılıkla yapılır.
çok zor ve yıpratıcıdır, bazen de imkansız. O olmadan, onunla devam edersin hayatına
yaklaşık 1 ay önce yaptığım eylem.

biraz zor olsa da gerçekten rahatlıyor insan, kabahat karşı tarafta olduğu için vicdan azabı da çekmiyorum.

artık kimseye bu kadar fazla değer vermiyorum sözlük.

Bir zall bir ben bir de bebek.
benim ona verdiğim değeri bana vermiyorsa yapmamın zorunlu olduğu eylemdir. zor olmayacak mı elbette olacak ama sen onu severken onun için fedakarlık yaparken o senin onu sevdiğinin, verdiğin değerin yarısını bile veremiyorsa silin gitsin..
duruma göre şartlar uygun olmadığı için bazı insanların çok önemli bazı özelliklerini derhal tanıyamadığından olabilen bir durum.

şunu, altını kalın kalın çizerek söylemek gerekir ki, aslında her insanın her türlü özelliğini bilemezsin. çok sevdiğin insanların senin tanımadığın ama hiç sevmediğin özellikleri olabildiği gibi, hiç sevmediğin insanların da senin çok sevip de onlarda olduğunu bilmediğin özellikleri olur.

aslında kendi nikahlı eşin dahil, her insanı- icabında kendi kardeşin falan da dahil- her özellliğini tanımadan seversin, ya da sevmezsin.

şartlar ve zaman öğretir insana kim kimdir. hiç kimseyi bir anda tanıyamazsınm sadece belirli birtakım özellikleri çok iyi bulursun, bu sana o şahıslar dostluk yapma güvencesini kazandırır.

denizde bacağına kramp girer, bütün çok sevgili dostların iskeleden şöyle yap, böyle yap diye bağırırlar, senin en lavuk bildiğin, hakkında aptal bu falan diye dedikkodu yaptığın adam suya atlar ve seni kurtarır.

o şart oluşmadan ne o sevgili dostlarının öyle olup olmadığını, ne de o lavuk sandığın adamın adam gibi adam olduğunu anlarsın.

adam senin çok sevdiğin dostundur, yıllarca bir içtiğin ayrı gitmez, çok zeki birisidir- bi ortam oluşur, orada zenci bir adam vardır, senin bu dostun o zenciye düpedüz düşmanlık gösterir, mesela. adam resmen ırkçıdır. senin yıllardır sürdürdüğün dostluğunda tek bi tane zenci sahne almamıştır. aldığı anda o adamın öyle bi özelliği olduğunu anlarsın, daha önceden de o bunu senden gizler.

böyle bişey bana oldu, ben de daha o akşam, kusura bakma, akıl şu bu iyi hoş da, böyle bi özelliğin olduğunu bilmiyodum, diyerek ilişkilerimi bitirdim, onunla.

yani kısaca- aslında hiçkimseyi tam olarak tanımazsın, bir kimsenin senin çok sevdiğin özellikleri olması, senin hiç sevmediğin özellikleri olmaması anlamına gelmez.
Zaman oraya getirmişse yaşam silmeyi istemişse teslimiyet vakti gelmiştir, kabul edilmelidir.
zor ve can acıtan bir karardır. zaten insanı bu duruma getiren sebeplerdir asıl can yakan. hatta muhtemelen bu kişi sizi hayatından silmiştir siz de silmek zorunda bırakılmışsınızdır.
Çok deneyipte yapamadığım eylem.
Gerekli durumlarda yapılması gerekendir.

Çürüyen kısmı gözden çıkaramazsan her yerin çürümeye başlar.
Cok zor, asiksaniz. Dost kalalim klisesi hep yansimasi bunlarin.
bir türlü yapamadığımdır.
Erkeklerin tamamı degerden anlamadıgı için silkip atmalı alayını.
Canımı sıktıysa benim için çok kolaydır.
kimsenin isteyerek yapmadığıdır.

değer verdiğiniz insan sizi buna mecbur bırakmıştır.
Zor olur. Fakat gereklidir. Hayatımda bana zarar vericek insanı hayatımdan çıkarırım. Çıkardım da.
Silerim. O gelir benim hayatımı, değerlerimi siker ise bende onu silerim.

Silmiyorsanız zaten karakterinizde bir sorun vardır.

Zira kimse sevdiği kişileri "ay bugün buna yol vereyim" deyip silmiyor.
bu silmenin altında yatan sebep eğer yaptıkları ise gocunmam.
ama bir sebep yokken silememem, verdiğim değer davranışlarım olur.
subkejt