bugün

girecek daha zevkli şeyler bul. sakata gelmişin, çık hemen çık çık.
aksine sorunlarınızı düşünün. Düşünmeyip, içinizde biriktirdiğiniz zaman daha kötü olursunuz. Bol bol konuşun, konuşacak birini bulamazsanız aynanın karşısında kendinizle konuşun ama konuşun.
olayları takmamaya çalışın
hayattan zevk almaya bakın
sonunda pişman olacağınız şeyler yapmayın
girmeyin alışkanlık yapar kolay kolay düzelemessiniz
baktınız olmuyor intihar edin kurtulun.
prozac. tüy gibi hafifleyip, herkesin yüzüne gevrek gevrek gülmek için birebir.
(bkz: selectra)
silkin kendine gel pezeveng herif.
açık havada müzik dinleyerek yürümek. hatta belki koşmak.
amelie filmini izlemek.
aheste aheste,güzel bir banyo yapmak, ve güzel bir bardak kahve içmek.
puzzle yapmak.
ilaç gibi gelebilecek tavsiyelerdir.

sebepsizce depresyondayım lan önerin bir şeyler. takipteyim.
Elinize çayınızı alıp durmadan her şeyi eleştirin.
Mastürbasyon.
depresyondan cikarmaya yardim edecek tavsiyelerdir.
benden bayanlar icin olanlar : cikolata, alisveris, eglenceli arkadas, parti, disko ve buralarda kacamak flortler. eger yazsa deniz kenarinda bir otelde eglenceli arkadasla tatil.
insanlığın nice badireyi atlattığını düşünün.

mussoliniyi, hitleri yerin dibine gömmüş insanoğlunun, en karamsar olduğu anlarda bile neler yaptığı hatırlayın.

eminim ki sizi depresyona sokan şeye başka bir açıdan bakmaya başlayacaksınız.
en önemli tavsiye anti depresan denen illete bulaşılmamasıdır. nedeni de şudur: eğer depresyona sebep olan küçük bir acıyı bile anti depresanla yenerseniz ileride daha büyük sorunlarınız olduğunda, her başınız sıkıştığında ona muhtaç olacaksınız. o yüzden gerek yok. ben yeterince tecrübeli biri olarak söylüyorum ki hiçbir işe yaramıyor uzun vadede. burada ucuz insanlar gibi anti depresan kullanıyorum çok sorunum var görüntüsü vermek için değil gerçekten yardımcı olmak için söylüyorum bir boka yaramıyor. tek yaptığı beyni uyuşturmak, hiçbir şeyi umursamamayı sağlamak. bir süre sonra salaklaştığınızı hissediyorsunuz, eski kişiliğinizi özlüyorsunuz.

bir diğer tavsiyeye gelince de, kitap okumaktır efendim. hatta yazar da vereceğim: tolstoy, kosinski, trevanian, dino buzzati.

spor yapmak, akşamları yürüyüşe çıkmak, kafa dengi bir büyüğünüzle telefonla konuşmak -özellikle akşamları- gerçekten size iyi gelebilir bu dönemlerde.
sozlukten cik. film izle, kitap oku, parka git oynayan cocuklari izle. adam akilli bir mesgale bul. insanlari yalnizlastiran, yabancilastiran bu internet denen bok zaten.
yatağa gir ağlayabildiğin kadar ağla böyle mutsuz takıl üç beş gün evden çıkma pijamalı gez telefonunu kapat filme vur kendini yastıkla dertleş sonra kendine gel.
(bkz: prozac)

görsel
geçici bir çözüm olmamakla birlikte uyumak. onun dışında biraz dışarıya çıkıp hava almak iyi gelecektir.
benden uzak durun.
en pratik ve etkili çözüm sosyalleşmektir. dışarıda, çevrende insanlarla geçirdiğin her saat, yaptığın her aktivite depresyonun üstesinden gelmene yardımcı olacaktır.
before the dawn dinlenmeli müthiş kafa dağıtıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=xpAS9pioQz8
siktir et çıkma. nasılsa en yakın zamanda yine giricen.
yorgana dolanıp tavanı seyrederek ne kadar başarısız işe yaramaz bir insan oldugunu, hayatın ne kadar zor, zevksiz, girift olduğunu, bu acımasız gerçekleri artık daha fazla görmezden gelmeyi başaramayacağını ve hayatının artık bu tonda geçeceğini yoğun bir şekilde düşünüp beyninin artık kafatasının arasında sıkıştığını ve hücrelerde cayır cayır yaktığı seratonini hissederek ölüme doğru gittiğini bilmekle işe başlanılabilir. hastalığının ne olduğunu bilmek önemlidir zira.
gülmeyi denemektir. belki faydası olur.
(bkz: böyle buyurdu zerdüşt)
(erkekse) traş olmak, (kadınsa) kuaföre gitmek, ılık duş, sevilen bir sebze yemeği ve başarısız olduğu halde mutlu kalabilmiş bir arkadaşla geyik muhabbeti veya film (sinemada olması tercih nedenidir)

bunlar yapılacaklardır. yapılmayacaklar ise, alkol, uyuşturucu, uyku, yalnızlık, kendine acıma.

bu arada, komedi filmleri izlemenin aslında depresyona hiç iyi gelmediği tespit edilmiş. daha da kötü hale getirebiliyormuş. nedenini bilmiyorum ama bu bilimsel bir gerçek. şahsi deneyimlerim, tarihi filmler ile docu-drama tarzı filmlerin depresyona daha iyi geldiğini göstermiştir bana...
elbet geçecek, çok fazla çaba sarfetmeye gerek yok.
geçeceğini bilmeniz en büyük destekçiniz olacaktır. geçiyo ulen bana da takma kafana geçer dediklerinde kızıyordum. haklılarmış meğersem.
lustral, efexor, prozac remeron sulu kuru kariştirip icin a.Q.
kalabalık ortamlarda bulun, yalnız kalma. Bunalım takılma hareketli müzikler dinle. kendini işine ver, boş kalacak bir zamanın olmasın.
Depresyonda olan insan bu insanın hayatı kararmıştır. Bu adamın hayatını aydınlatan tek şey telefonun flaş ışığıdır..
Bi erkek/kız içinse, arkadaşım değmezmiş yazık etme gençliğine, heba etme kendini.
Sıkıntılarınızı hayallerinizi, düşüncelerinizi, hayatınızdaki olumsuzlukları kısacası düşündüğünüz, aklınızdan geçen herşeyi dökün bir kağıda, bir insana, belki de bir entrye. Sonra tüy gibi hafifliyor insan.
ilk girince soğuk oluyor ama gittikçe ısınıyorsun. kasmaya gerek yok yani.
(bkz: mutlu olmanın en basit yolu)
Onunla yaşamaya alış , bundan sonra depresyonun geçse bile her üzgün olduğunda depresyonda moduna geçeceksin bir kere öğrendim ya artık.
yanlız yaratan için 2 rekaatlık bir namaz kılınız.
depresyondan çıkıncaya kadar deli gibi içip bağıra bağıra ağlayın. en çok bu rahatlatıyo insanı.
sizi mutlu edebilen insanların yanında bulunun.
dışarı çık. yalnız kalma , duygusal müzikler seni bunaltan şeylerden uzak dur. sosyalleşmekten geçer depresyondan çıkmak.
3 haftadan uzun süreyle aralıksıZ hep üzüntülüysen, birşeylerden zevk alamıyorsan, kimseyle konuşmuyorsan, etrafındaki olaylarla ilgilenmiyor ve umurunda değilse, uyku veya kilon değişmişse, kimse sana yardım edemezmiş ve anlamazmış geliyorsa depresyondasın demektir. Faydası olmaz desende yinede bir doktora git. Fayda görmezsen
gel mezar taşımþı salla.
(bkz: joy türk akustik)
derdinizi sıkıntınızı herkese anlatıp kafa sikmeyin, anlattığınız kişi derdinize çözüm arıyor gibi yapsa da asıl içinden geçirdiği şey bir an önce siktir olup gitmenizdir. intihar edin, uyku ilacı için camdan atlayın, kendinizi asın madem hayattan memnun değilsiniz, yaşamama hakkınızı kullanın. ha götünüz yemiyorsa eğer intihar etmeye çenenizi kapatıp evinizde oturun.
(bkz: siktiret gel içelim)
Fazla takılma oralarda, üşütürsün falan. Ha bir de, gelirken ekmek al.
bir de umut verici şarkılar dinleyin. umut önemli şey, özellikle de bu gibi dönemlerde. ama çok büyük bi depresyonsa zaten hayatınızın dönüm noktası olacaktır. bundan sonra pek depresyona girmeyeceksiniz; girseniz dahi kısa süreli olacak. artık pek sizi üzen bir şey olmayacak. bunu düşünün ve gülümseyin. eğer büyük bir depresyon değilse de zaten bir kaç güne çıkarsınız. boşverin, kasmayın, gülümseyin.
Dibine kadar yaşa, kaçma. Hayattaki her durumdan biraz istifade etmek pek de fırsatçılık sayılmaz. Hayat bir olasılıktı ve artık değil; şu halde güzelleştir onu.
sigara.
içiyorsa çoğaltmalı, içmiyorsa başlanmalı.
bulaşık yıkarken içmeli bir kere. hayatın zorluklarını bir kere daha düşünmeli.
canı hem bira, hem sigara çekmeli. sonra bira alıp sigarasız içmeli.
bir paket kırmızı malbuş alıp gittiği barda kaybetmeli. o paketin yasıyla uyumaya çalışılmalı.
sigara krizi gelip, sırf bir dal içebilmek için avm önlerinde sinyale çıkmalı.
sigaranın zammına sinirlenmeli, tekele küfür etmeli.
elbet bir gün acının acıyı bastırdığı politikasını o da anlayacaktır.
3 haftadan uzun süreyle aralıksıZ hep üzüntüligden, birşeylerden zevk alamıyorsan, kimseyle konuşmuyorsan, etrafındaki olaylarla ilgilenmiyor ve umurunda değilse, uyku veya kilonun değiştirirse, kimse sana yardım edemezmiş ve anlamamış geliyorsa depresyondan demektir. Faydası olmaz desende yinede bir doktora git. Fayda görmezden
gel mezar taşımı salla.
çevrenizdeki olumsuz, mahkeme suratlı, sünepe tiplerden olabildiğince kaçın...kaçarken bu uyuzlara bol bol sövün, içiniz ferahlasın.
iron maiden dinleyin. 2 haftaya açılırsınız.