bugün

görsel

şimdilerde tam da budur.
Halkın kendi straponunu kendi seçmesidir.
Demokrasi neydi, demokrasi emekti, Kişinin kendine yakışanı giymesiydi.
Sabahın köründe kapınızı çalanın sütçü olduğundan emin olduğunuz rejime demokrasi denir.
en temel anlamda demos halk demektir. demokrasi halkın yönetimde olması demektir. demokrasi bir nevi ayakların baş olmasıdır.
hakkında çok konuşulan fakat asla sahip olunmayan şeydir, hayaldir.

bugün türkiye'de demokrasi, özgürlük diye bağıran ( halkı ayrı tutuyorum ) birçok siyasetçi, köşe yazarı, gazeteci dün başka insanlar ezilirken zulüm görürken demokrasiden bahsetmiyorlardı. çünkü kendilerinin tuzu kuruydu. eğer kendi tuzun kuruysa kim takar demokrasiyi? kendi özgürse kim takar başkasının mahkumiyetini? kendi kafası rahatsa kim takar başkasının hakkını, adaleti.

edit: tabi bugün de aynı bokun öteki yüzü.
Sokrates olayı 4 bin küsur yıl önce açıklamış: demokrasi, bir eğitim işidir. eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. devam edilirse demagoglar türer. demagoglardan da diktatörler çıkar.
Bi ara demokrasi sandiktir diyooladi.
Demokrasi: Kazanana kadar YSK ya itiraz eden bir hükümetin yönettiğini sandığı, halkın iradesinin ayaklar altına alındığı bir sistemdir.
trendir, gitmek istediğiniz yere geldiğinizde inersiniz..
öğretmen demokrasi nedir bunu araştırınız
şeklinde ödev verir.
çocuk eve gelir ve annesine sorar
-anne demokrasi nedir?
annesi akşam baban gelsin ona sorarsın der
ve akşam babası gelir

çocuk babasına,
-baba demokrasi nedir.
babası biraz düşündükten sonra
bak oğlum benim fabrikam var ve eve para
getiriyorum yani kapitazmi simgeliyorum,
annen evdeki gelir gider işlerine bakıyo yani
hükümet,
sen halkı temsil ediyorsun,
kardeşin geleceğimizi,
he malum bir de hizmetçimiz var o da işçi
sınıfını temsil ediyor.
sen şimdi uyu yarın sabah daha ayrıntılı şekilde
anlatırım sana der.
çocuk odasına gider ve yatar.

gece ağlama sesine uyanır cocuk bakar ki
kardeşi altını pisletmiş
hemen anne ve babasına haber vermeye gider
yatak odasına giderken hizmetçinin kapısını
açık görür
içeri baktığında ise babası hizmetçiyle
birliktedir.
annesinin yanına gittiğinde ise annesini uyuyo
vaziyette görür ve endişelenmeye başlar
sonra gidip uyur...

ertesi sabah babası yanına çağırıp neymiş
oğlum demokrasi öğrendin mi
bakalım diye sorunca çocuk
evet baba öğrendim der
neymiş bakalım diye sorar babası
çocuk anlatmaya başlar,
kapitalistler işçi sınıfının üzerine binerken,
hükümet horul horul uyuyor,
halk endişeli,
gelecek ise bok içinde...
demokrasi, en yalın haliyle halkın kendi kendini siktirmesidir. burada cinsel temas yok, düzülme olayı var. araya sızanlardan dolayı böyle oluyor, aktörleri halk belirlemiyor.
çoğunluğun diktatörlüğüdür.
--spoiler--
türk okurunun ilk kez "modernliğin eleştirisi" (yky 1994, 1995) adlı kitabıyla tanıdığı alain touraine, bu kitabının devamı niteliğindeki "demokrasi nedir?"de can alıcı bir soruya yanıtlar sunuyor. toplumbilim alanında birbirinden yetkin ürünler vererek adından övgüyle söz ettiren touraine, "demokrasinin üç boyutu", "modern demokratik anlayışın tarihi", "demokratik ekin", "demokrasi ve gelişme" başlıkları altında, açıklamalara sığmayan bir konu üzerine, birbiri ardına parantezler açıyor: "demokrasi iki cephede savaşmalı: bir yandan, yine en güçlülerin hizmetinde bir ideoloji olarak belirme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir; öte yandan adı canının istediğini yapan baskıcı bir iktidarın hizmetinde kullanılabilir. bu kitabın amacı, bu iki tehlikeye karşı savaşarak siyasal alanın yeniden kurulmasına ve demokratik düşüncelerin yeniden doğmasına yardım etmektir."
--spoiler--
alain touraine'n asıl adı :'' what is democracy?'' olan, türkçe'ye olcay kunal tarafından -çevirilememiş- ykb yayınları tarafından basılmış güzel eseri. eser sahibi nasıl olduysa süper kelimeler icat etmiştir, ''erketekelcilik'' ne demek kardeşim? ekin yerine kültür desen ölür müsün? felsefeden anlamıyorsun tamam ama en azından kültür kavramını kullanabilirsin hocu! oligarşi, totaliter... bunlar da türkçe! neden yerine öz türkçe kelime uydurmayı seçersin? bu kitabı okumayın gençler...
Tayyip'i kurtarmaktır çomarlara göre .
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar