bugün

ne aptal bi düşüncedir bu! ben milattan öncki göktürk anıtlarını okuyabiliyorsam sen de bi zahmet öğreneceksin.
Benim dedemin mezartaşı türkçe onun dedesinin mezar taşında da yazı yok aq köylü işte dikmişker bir kaya.
Pezevenk sanki dedesi kadı filanda kavuklu mezartaşı okuyacak.
dedelerinizin çokta sikindeydi zaten gerçi niye bu kadar taktınız ki. her zaman aynı şey onlar da büyük dedelerinkini okuyamiyorlardı çünkü zamanla siliniyor fazla takmayın yani.
Kitap okumayan tek toplumken, mezarına bayramlarda bile gitmeye üşendiği dedesinin mezar taşıyla demogoji yapmaya çalışan tek toplum.
benimdir. bizim atalar da vincinin sifresini cozmusler ve mezar taslarina yazmislar bu kriptolarin aciklamasini. sirf arapca oldugu ici yillarca bunlari okuyamadik. sukurler olsun ki yuce reyiz rtenin ulkemize getirttigi suriyeli bi kardes geldi de yazilanlari bir bir okudu.
su an nasa, cern, cia, mossad, kgb, m16, gata, birlesik galaksiler arasi ittifak ve daha niceleri bizden sifreleri satmamizi istiyor. ata yadigaridir, satmayiz elhamdulillah. mezara gider benle bunlar.
Torunlar.
o kadar meraklıysan bu konuları araştırmaya, gider Osmanlı Türkçesi öğrenirsin. saatlerce ingilizce kursları almayı biliyorsunuz...
bunu diyenlerin dedeleri nerde yattıklarını merak ettiğim toplum.zira benim dedelerim çanakkalede kafkasta dumlupınarda sakaryadadır. hepsini de okuyoruz şükür. okuma yazma biliriz.
Gazete bile okumaktan aciz andavalların bahanesi.
osmanlı tebaasıdır evet efendim.

hem de 2 kere okuyamazlar.

1- zaten okur yazarlık yoktur kitap mı o ne la?

2- mezar taşı da yoktur vardır ama yazı yoktur. yazılar genelde önemli mevkiileri olan ve muhtemelen okur yazar da olan azınlıkların mezar taşlarında vardır.

allahtan ben dedemin ve onun babasının mezar taşını okuyorum.

hatta elin gavuru bile okuyabiliyor ecdadımın ismini...
hezarfen ahmet çelebiyi sürgüne gönderen dedelerinin mezar taşını okuyamadıklarını söyleyen torunlarının feryad- ü figanı dır.
okuyabilseydi atom nasıl parçalanır onu öğrenecekti sanki.
Mezar taşında hayat hikayesini mi yazmış bunların dedeleri?
Ne yazar mezar taşında doğum ve ölüm tarihinden başka?
Ne taşmış be.

Fesli deliden ilham alan bir grup sokaktaki deli iddiasıdır.
Amerikan toplumu.

Sırayla almanlar, irlandalilar, italyanlar, hispanikler ve fransizlar.

Amerikan ingilizcesi tek ana dilleri oldugu için alman bavyeraya, irlandali dubline gidipte dedesinin mezar taşını okuyamaz.
ben okuyorum şahsen. türkçe yazıyor çünkü.
Ay götüm dediğim başlıktır kimse bir gecede cahil kaldık felan demesin normalde ağzımı bozmam ama sıfatını sikerim.
Valla ben okuyorum! Eğer çok istiyorsan okumayı git götünü kaldır osmanlı türkçesi öğren!
Dedesinin mezar taşını okuyamamış efsane nesil.
ülkemizin en büyük sorunlarından biridir bence.

bu yobazların yüzünden bir gece de cahil kaldık.

gittiler arap harflerine geçtiler.

orta asya da atalarımızın mezar taşlarını okuyamıyoruz.
Değişen dil değil, alfabedir. Önce bir onu netleştirelim.
O taşta yazan da Arap alfabesiyle yazılmış Türkçedir. Alfabeyi öğrenirsen okursun, bir şey değil.
Bre salak senin deden de kendi dedesinin mezar taşını okuyamıyordu. Bir aç oku merak et bakalım osmanlı'da okuma yazma oranı kaçmış? Özellikle anadolu'da kaçmış?
yoo ben okuyorum. çünkü şiir yazıyor.
Günümüzde halen bu goygoyu yapan yalancı pezevenkler, Harf devrimi 1928 yılında yapıldı. O zamanlar senin deden yeni doğmuştu. Yani dedenin değil, dedenin dedesinin bile mezar taşı büyük ihtimalle Latin alfabesiyle yazılıdır. inanmıyorsan Git bak, tabi yerini biliyorsan! Eminim adını bile bilmiyorsunuzdur, utanmazlar!

Beybi!
Dedenin dedesinin mezar taşı nerde bilmeyen insanların taktığı sorun en fazla baba ismi doğum tarihi ölüm tarihi yazıyordur çok da kasma .
anadolu toplumudur. helen alfabesiyle yazılmış mezar taşlarını, arap alfabesini zamanında bize dayattıkları için okuyamıyoruz.
git osmanlıca öğren o zaman dedenin dedesinin dedesini de okumak istiyorsan göktürkçe ye kadar gider bu tabi türksen.