bugün

siyasetle ilgili geçmişi öğrenmek isteyen çocuğun dedesine cuhapeyle ilgili sorduğu sorudur.

muhtemelen dedenin oğlum kızım son yıllarda sanal alemde chp ye halk arasında cuhape denmeye başlamıştı kemal kılıçtaroğlu denen biri vardı her seçimde partisi mağlup oluyordu bak ben 80 yaşıma geldim daha tek başına iktidar yüzü göremedim sen cuhapeyi bırak akp li ol her seçim iktidarı görürsün.
Hiç açmayalım torun çok karanlık gunlerdi çok diye başlayıp sonu gelmeyen kötü eylemler diziniyle dolu sohbet.
daha ziyade birilerinin gazlamasıyla torun dedeye geçmişi "öğretmeye" çalışıyor gibi görünen bir vaka.
tek parti chp dönemi zor geçti, doğru. ama sadece türkiye'de değil bütün dünyada çok zor geçti.. 30 yıl arayla 2. dünya savaşı patladı.. yanıbaşımızda stalin gibi bir tehdit vardı.. savunma bütçesine korkunç para yatırmak zorunda kaldık. sıkıntılar iktidardan bağımsızdır.. dünya gözünü dikmişken harpten çıkıp yeni kurulmuş bir ülkenin liderlerinden kaynaklanmamaktadır..
ismet paşa, halkım da yiyemiyor diye çocuklarına şeker yedirmeyen bir adamdı.
ta ki adnan diye bir vatan haini yönetimi ele geçirene kadar..

rizeli recepse ortalık 1930lar ve 1940lara nazaran günlük güneşlikken ülkeyi korkunç bir borç batağına soktu. korkunç bir israf ve yağma ekonomisi başlattı. ülkede doğal miras ve güzellik namına, yerli sermaye namına bir şey bırakmadı..
sorma evladım kemal kılıçtaroğlu diye genel başkanları vardı her seçim akp ye yenilirdi. cuhape recep tayyip erdoğan reis dedikleri kişiyle dört parti bi araya geldi genede başa çıkamamışlardı. hadi kızım yat uyu bana geçmişteki acılarımı tekrardan yaşatma..
(bkz: chp dönemi mi)
(bkz: chp ne arar la iktidarda)
Cumartesinin tam gün resmi tatil haline gelmesini (hafta sonu tatilinin 2 güne çıkmasını) de içeren detaylardır.
Dedem bu dönemi görüp te geçmiş dönemleri kötülerse açıkça yüzüne karşı
Sahktekar dedecim derim
Hep senin yüzünden bu haldeyiz derim hiç affetmem
sorma kızım bi paket margarın almak için babannen carl lewis gibi koşardı bende tüp almak için usain bolt gibi koşardım kıtlık öyle hal almıştı ki neredeyse ağaçlardan yaprak yiyecek hale gelmiştik. hadi kızım git dersini çalış yaralarımı deşme benim acılarımla baş başa bırak..
70 senedir kendileri yönettiği halde böyle konuşuyorlar işte...

Hüsamettin Cindoruk’un;

“ismet inönü asker kaçağı derdik, inanırlardı” sözü aklıma geldi.
onun yerine akabe dönemini anlatalım

millet ekmek kuyruğuna girerdi.

https://www.yenicaggazete...kuyruk-olustu-320307h.htm
en son 1950 yılında iktidar olmuş bir parti dönemini hatırlayacak biri en iyi ihtimalle 1930 doğumludur yani şu anda 90 yaşındadır 90 yaşında biri hala zihnen ve bedenen kendindeyse allah ömür versin anlatsın tabii de esas önemli konu 90 yaşında birine dede diyen biri ortalama 30 lu yaşlarındadır bu yaşlarda türkiye siyasi tarihini merak ettiği halde araştırmayıp dedesine soruyorsa zekasını deden almadığı kesindir.
ahhh ahh sen bilmezsin benzin kuyruğuna bekler üç gün sıra beklerdik bi paket margarin yağı almak için tüm mahalle sıra kapmak için koşar birbirini ezerdi. o zamanlar otoyol köprü viyadük tünel metro metrobüs şehir hastaneleri falan yoktu hepsini aky yaptı nefes aldık. cuhape zaten iktidar olamaz o günleride tekrardan yaşamayız..
hiç sorma evlat ömrümüz geldi geçti hep muhalefette kaldık hiç tek başına iktidar olamadılar ki görmedik etmedik ki sana anlatayım chp yle hiçbir anımız yok hada bakalım boş boş soru sorma yat uyu..
Gırgır diye bir mizah dergisi vardı torunum, inanmayacaksın ama siyasi liderlerle dalga geçerdi.
Öyle bir demokrasi ve hoşgörü vardı.

Mahalle bekçileri mahalleliyi korurdu o zamanlar.
- köy kahvesine bonjour diye giren chpli siyasetciler vardı yavrum.
Badeleme olayı yoktu sınav soruları hiç çalınmazdı gönül rahatlığıyla sınavlara girilirdi sonra dinci hırsızlar geldi Allah dedi çaldı kitap dedi çırptı.
4 kuşak cuhapeli torunun dedesine sorduğu sorudur.

ayyyy canım sorma kemal diye biri gelmişti 6 lı masa kurdular hdp denen terörist yandaşı partiyi masanın altında gizlediler halk isyan etti. bay kemal abd ye gitti gazetecileri atlatıp pensilvanyaya gidip malum tiple görüştüğü söylendi. hamburber yemiş türkiyede dalga geçilme konusıu olmuştu. daha eskileri anlatırsam ağlarsın iyisi mi bu konuyu kapat tansiyonum düşüyor.
Hdp'yi 6'li masada arayıp kendi masalarında bulma trajikomikliği diyorum.

Yazık.

Tanrimu beyin ver lütfen!
--spoiler--

ben ecevit başbakanken 2 litre ayçiçek yağı almak için elimdeki hamili kartla of'tan rize'ye gitmiştim.

--spoiler--

70 sonu 80 lerden bahsediyor...babanın parası varmış o zaman gidebiliyormussun işte abd ambargosu varken. ki o zaman bu gıda maddesinin noksanlığı vardı ülkede.

şimdi heryerde z.yagı var. kafanı kaldır bak bakalım kaç kişi gidip de alabiliyor? kilosu 270 lira.

herkesin senin gibi çay tarlası yok babadan kalan. azıcık izan edin. yalan söylerken yaşınızdan başınızdan utanın, biraz da allahtan korkun.
Sorduğuna soracağına pişman olacaktır. Neyse gidip de sulara bakayım gelmiş mi.
--spoiler--

ben Ecevit başbakanken 2 litre ayçiçek yağı almak için elimdeki hamili kartla of'tan rize'ye gitmiştim.

--spoiler--

görsel

benim eski patronda dede ile yaşıt 80 yaşlarında. vakfıkebirli o da trabzonlu doğma büyüme. 12 sene yanında çalıştım adam tüm hayatını anlattı bana bir kere bile şöyle bir olay anlatmadı. demek ki vakfıkebirde zenginler of da fakirler yaşıyormuş.
o dönem özellikle vakfıkebir'de tereyağı kullanıldığı için o yörenin insanları ayçicek yağına uzaktılar.
Evevit sizi ac birakmadi o liboşlar varya onlar çikarlarini yerine getirmek icin ecvite iktidarina kan kusturdular o yerli sözde vatan sever cia ajanlari derin devletin kurup insanlari katlettiler.mehmet alibirantin 12eylül belgeselini izlemeden kimse boş konuşmasin kenevir yasağini bilmeyen adam ahkam kesiyor.ambargo çektiler türkiyeye y solu durdur liberal ekonomiye geç yada mazot yok sana ecevit gayet başariyoa yönetti aç birakti ama24 ocak kararlariyla ülkesini mafyaya satmadi.
Arkadaşlar selam, yağ muhabbetini görünce dayanamadım. Avrupa’da 2,5 euroya 1 lt ayçiçek yağı, 5 euroya extra vergi zeytin yağı bulabilirsiniz ki bunlar zamlı fiyattır. Savaş sonrası, batıyor dedikleri Avrupa’da. Bir sene önce 1,19 ve 3,50 civarıydı bu fiyatlar. Peki ne kadar masş alıyorlar? Ülkesine göre en düşük maaş 800 euro ve 1700 euro arası, (isviçre başka bir olay 4000 falan orada). Yani bunlar doktor şu bu maaşı değil, bildiğin garsonluk yapan, bulaşık yıkayan adam maaşı. Tabii asgari ücret değişince yerel market fiyatlarında da oynama olabiliyor ama atla deve değil 50 cent falan oynar, o da oynarsa. Toparlayacak olursak türkiye’de nasıl bir düzen içinde olduğunuzun farkında değilsiniz. Bir sonraki dersimizde araba fiyatlarından söz açacağım. Kanalıma abone olmayı unutmayın. Sadece şunu söyleyeyim geçen gün bir arkadaşım araba satın aldı ve bedava. Evet, bedava. Sadece sigorta, vergi, devir teslim işlemleri masraflarını üstlendi. Araç sahibine tek kuruş vermedi. Bu da bir tizır olsun. Hoşçakalın.