bugün

şanzımanı yemediysen iyidir.
Hava atacağız diye Alıyorsunuz binlerce liralık arabaları sonra böyle kullanamıyorsunuz, yazık.
arabaya büyük zararlar verebilir.
Biz de araba satın alınca zannediyoruz ki onu bir melek kullanmış, yürüyeni GüZel araba müthiş. Halbuki nereden bileceksin şanzımanın ırzına geçildiğini.
Şanzımanı elinize almanıza sebebiyet verir.
10bin bakımında götünüze girecek hadisedir. lan olm zaten arabalar ateş pahası memlekette, bari doğru düzgün kullanın...
Doğru motor devri-tork aralığını yakalarsanız hiç farketmezsiniz bile sanki debriyaja basmış kadar rahat geçer vites ama işte ustalık da o doğru motor devrini yakalamak da.
araba dile gelir dile.

- hığmınnaaa geçsene lannn 3 den 4 e
+ abi allah ın adını verdim bırak ben kendim geçiririm ağzıma zıçtın bırak.
yeni nesil race kasa bazı yarış motorlarında quickshifter teknolojisi ile mümkündür.

ps: sadece arabalarda dememişsiniz
debriyaja basmadan vitese aracı geçiremezsiniz ama doğru gaz ayarıyla vitesteki aracı debrijaya basmadan boşa alabilirsiniz.
Hırrrrrr diye bir ses çıkıyor.
Senkromeçi sıyırmış arabalarda kendiliğinden de olabilen durum.

Rampada ani gaz verince veya rampa inişi gazdan ayağını aniden çekince ilgili vites dişlisi arızalı arabalarda vites kendiliğinden boşa düşebilir. Şimdiye kadar efsane kasa corolla’da ve 2010 ranger’da bu durum başıma geldi.
Araba, vites kolunu elinize verecektir.
Babanin yaninda yaparsan ense kökünde bir uyusma veya yanma hissedebilirsin.
Çok usta şoförlerin motor devrini yakaladıkları anda debriyaja basmadan vites değiştirerek yaptıkları nadir durumsal. Tehlikelidir. Denemeyin. Şanzumanı indirirsiniz.
motor sürseniz bilirsiniz.