bugün

makyajlı akrobatlar..dramatik oyunlar oynayan palyoçalar..denge..kontrol..sarsıcı müzik ve şarkıcılar..dans illaki..dionisyak şölen..(10 dk sonra başlıyooooooor..(cnn)..)
Quidam, Alegría, Saltimbanco, Corteo, Dralion, Journey of Man, La Magie Continue, La Nouba, Reinvente, Varekai gösterilerinin adıdır. güneş gibi doğarlar dünyanıza izlediğinizde.hatta kafanız iyi olabilir.
alegria dan bir bölüm için.. şarap yanında çilek, tadında..

(bkz: (vid #4525))
1984 de kanada'da sokaklarda gösteriler yapan akrobatların, hokkabazların vs nin biraraya gelerek bu 'concept'i sahneye taşıyarak oluşturdukları sirk.
gösterileri alışılmışın dışındadır. bildiğimiz sirk görüntülerinden farklı bunların yaptıkları. daha teatral, estetik. sahnelerin her biri ışıklandırma oyunları ile tablo gibi görüntüler sunuyor. hayvanlar falan yok bu sirkte.
akrobasinin dansı denebilir.
Quidam adı altındaki gösterisini canlı izleyebildim, çok etkileyicidi. türkiye'ye gelirse kaçırılmamasında fayda var.
neşeli, gypsy tadında müzik yapan topluluk. alegria iyidir.
1980 yılında bir kaç sokak dansçısı tarafından kurulmuş hayvansız sirktir. güneş sirki her yıl muhteşem gösterilerini bir konsepte uydurarak değiştirir. bunun yanında dünyanın her yanında turnelere çıkan sirk aslında bir müzikal gösteridir.
Modern dans ile sirki bir araya getirmiş, senkronizasyon, görsellik ve müzik konularında sade bir sirkten bir adım öteye geçerek Dünya çapında ünlü olmuş, Kanada merkezli sirk. Sirki yeniden keşfediyoruz şeklinde bir iddiaları da vardır. Yapmış oldukları pek çok gösteri ayakta alkışlanası türdendir. Özellikle Alegria hem ost olarak hem de şov olarak doruk noktalarından biridir denilebilir. Love adlı şovları Beatles'a ithaf edilmiştir. Görebildiğim kadarıyla bilet fiyatları 79 usd ile 150 usd arasındadır. Bu tarz kalabalık ve masraflı bir gösteri için çok da yüksek değil bu rakam.
dünyanın en muhteşem şovlarından birisidir. aynı zamanda sahnelenen şovlarından birisinde sahnenin yerinden hareket etmeye başlayarak dik bir açı ile yukarı doğru kalkması ile izleyicilerini şok etmiştir.
2009 eurovision şarkı yarışmasını masalsı bir şekilde açmış, izleyen herkesi büyülemiş, hayran bırakmış, muhteşem sirk topluluğu.
anlamı güneşin sirkidir
dünya dışı gösteri sirki.

az evvel izlenmiş bir adet canlı ve beleş açık hava gösterisi sonunda boğazımdan arttırıp sırf gerçek gösteriye gidebilmek için para biriktirmeye başlıyorum. olamaz böyle bir gösteri! her şeyde dikkat edilen sayısız detay ve estetik, zerafetin alnını karışlayan gösteriler ve insan bedeninin neler yapabildiğini gözümüze, burnumuza sokması... tarif edilemez dopamin kaynağı.
her izlenildiğinde keşke türkiye ye gelseler dedirten sirk. gösterilerinde hayvan kullanmamaları da ayrıca güzeldir. cirque du soleil candır.
sirk deyince öyle hayvanlı mayvanlı aslanlanların ateş çemberinden geçtiği kolpa bir sirk gelmesin aklınıza. cirque du soleil hayal gücünün ötelerinde varolan bir ülke gibi adeta. masallarda bile karşınıza bu kadarının çıkmayacağı bir diyar. turnelerinin istanbul ayağında aralarına sızıp diyar diyar onlarla gezmek istiyorum. sirkte bir rol vermeseler de ne biliyim ayak işlerini falan da yaparım yeter ki onlarla olayım.
istanbulda sergileyecekleri gösteri:
http://www.youtube.com/watch?v=1efB_wblN54
ayrıca favorim olan gösterileri şudur:
http://www.youtube.com/watch?v=Vm11jzx7Ka0
Las Vegas'ta 2009 yazında şov yapıyorlardı. Bedava bilet vermişlerdi. Ben de bizim sirkler gibi zannedip gitmemiştim. Ah ah nerelere vursam başımı?
türkiyeye ilk defa bu sene gelecek olan gösteri grubudur.
oscar, eurovision gibi birçok törende gösteri yapmışlardır.
ayrıca 27 şubatta izleyeceğim, günü yakşaltıkça heycanımın artıran gruptur.
bileti bir an bile yanımdan ayırmıyorum o derece yani.
dün akşam izledim ve mükemmeldi herkese tavsiye ediyorum. amma ve lakin şöyle bir durum var ki bu tarz programları canlı izlemekle ekrandan izlemek arasında çok fark var kanımca. o yüzden reklamlara veya youtube a bakıp bunu ben de yaparım gibi saçmalıklardan uzak durun ve uzak durdurun. sadece gidin ve izleyin. biraz pahalı ama ağzınız gülme krizinin bitiminde kapanmak üzereyken bu sefer de şaşkınlıktan tekrar açılacak ve bunlar birbirini tekrarlarken bakmışsınızki 2 buçuk saat geçirmişsiniz.

gidecekler için yer tavsiyesi*: 4. kategori - 82.50 tl 217-218-219 ön sıralar* ve 3. kategori - 109.00 tl 101 ilk 5 sırasının 6-7-8-9-10 gibi yüksek numaralı koltukları.
an itibariyle saltimbanco adlı gösterileriyle istanbul'da arz-ı endam etmeye başlamışlardır. her ne kadar, bu gösterilerinin pek de iyi olmadığını bilsemde gittim, gördüm, beğendim. daha iyilerini de görmek dileğiyle... ne bileyim bi ka ya da o gösterileriyle gelseler ya seneye.
"dünyaca ünlü sirk, ilk kez türkiye'de muhteşem saltimbanco gösterisini kaçırmayın" reklamlarına inanıp 19 şubattaki ilk gösterisine koşa koşa gittim gördüm, beğenmedim. bir iki akrobasi showu dışında ilgi çekebilecek, hayran bırakacak, şaşırtıp hayrete düşürecek bir gösteri değildi. çok büyük beklentiye girip gidilmemeli.
şans eseri quebec'de bulunduğumuz o tek gecede izleme şansını yakaladık. gösterinin adına diliniz donmuyor olabilir, ama olsun. pek hos, kizlar pek hos, kızları geçtim o makyajli herifler bile lan. (bkz: les chemins invisibles) sonuç olarak fransızca dersleri pek de yeterli olmamış. o değil izledikten sonra kısa bir süre sonra bir hulahop edinmek isteyeceksiniz.
Alegria gösterisi için bilet alıp yarın dünya gözüyle görmek nasip olacak işallah dediğim utopik topluluk. Tabi kendilerinden beklentim yüksek olsa da işin içinde pozitif olduğu için gaza gelmemeye çalışıyorum.
chrome üzerinden google experiment ile katılabileceğiniz bir mikro site hazırlamıştır. cam ve mikrofon sayesinde interaktif bir dünya sunar size.

http://www.dijitalista.co...soleili-chromeda-yasamak/
bu akşam alegria gösterisine gittiğim grup desem yeridir herhalde,
En iyi şovlarının bu olduğu söyleniyordu ancak geçen senekine oranla vasat bir şov izledim, ateş ve trambolin gösterisi dışındakiler pek kayda değer değildi, eh palyaçolar da oldukça eğlenceliydi. Gidecek olanlar beklentisini yüksek tutmasın.
alegria gösterisinde bulunduğum sirk topluluğu. bir önceki gün de birisinin düştüğünü duyduğum, benim izlediğim günde de salıncaktaki elemanın düştüğü gösteri.
konu güzel, müzikler harika, palyaçolar gerçekten komik ve eğlenceli, etkileyici şovları tüyleri diken diken edici gerçek anlamda; ama sen 200 tl ver bilet al, adamlar düşsün. olacak iş değil. ama yine de çok beğendim. tavsiye ederim. yalnız yüksek beklenti içinde bulunmayın.
çok pis merak ettiğimdir. ama 200 tl verip de s..... izlemem.

(bkz: sanat benim için değildir)
corteo isimli şovları hem hüzünlüdür, hem komiktir, ama tadından yenmez o ayrı.
güncel Önemli Başlıklar