1. 41.
    bi yerde olaylara bakış açınızı değiştiriyor. bir nebze daha bi sakin olabiliyorsunuz. denildiği gibi olayları kafaya takma katsayınız hatrı sayılır bir şekilde küçülüyor. kullanılmaya başlandığında biraz sıkıntı yaratabiliyor; iştahsızlık ve aşırı esneme, uyku hali gibi.

    en azından düzenli kullanıldığında işe yarayacakmış gibi grünüyor. yine de doktora başvurulsa fena olmaz.
    1 ... summoning
    #6106103 :)
  2. 42.
    psikolojik mi bilmiyorum ama bir gün bile kullanmayı unuttuğunuzda eski günlerinizi hatırlatan bir dizi kaygıyla karşılaşabiliyorsunuz. tekrar dengelemek yine bir gününüzü alıyor. 42. entry'de de bahsettiğim gibi kendizi superman, batman, spiderman gibi hissediyorsunuz. unutmadan; doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.
    ... pringles
    #6286402 :)
  3. 43.
    kullanmayı bir hafta kadar aksattığınız zaman, belki psikolojik belki olağan sorunlarla tekrar karşılaşabiliyorsunuz. superman'ken bir anda clark kent moduna dönebilirsiniz.
    1 ... pringles
    #6473192 :)
  4. 44.
    "alıyorsun bi tane aptal aptal gülümsüyorsun" diyen aptalara inanmayın. en az 2 hafta kullanmadıkça etkisi falan görülmez. insanı da aptal aptal gülümsetmez. sinir anında alındığında da bi bok olmaz.
    1 ... gazozuna pvp
    #6536328 :)
  5. 45.
    bünyede yarattığı unutkanlığı muadil bir ilaçla mı gidermeli, ek olarak önerilen solgar'ı mı kullanmalı ya da tamamen bırakılmalı mı sorularını kendinize sorabileceğiniz antidepresandır.

    edit: ulan geri zekalı nesini eksiliyorsun. allah allaaaah.
    2 -2 ... pringles
    #6736708 :)
  6. 46.
    yavaş yavaş bırakılması gerekir. aniden bırakınca dünya ayaklarınızın altında yuvarlanıyormuş hissi verir. yada ay'da yürüyen ilk türk olmuşsunuzdur bir anda kendi sokağınızda yürürken.
    2 ... jagatai
    #6862551 :)
  7. 47.
    yan etkilerinden biri de unutkanlık, muadillerinde de olduğu gibi. unutkanlık diyip geçmeyin, yaklaşık dört aylık kullanım döneminde neredeyse hafızayı tamamen kaybetme noktasına geliyorsunuz, en azından bende öyle oldu. artık öyle bir hal almıştı ki, bir anda kesiverdim söylenilenlerin aksine. tabi sonrasında derin bir çöküş içerisine girdim ama yavaş yavaş toparlanıyorum.

    dün gece 03.00 suları, bir bardak viski doldurdum. öylesine boş ve amaçsız bir geceydi ki, yinelenen soruları bu şekilde susturmayı hedefledim. daha önce birçok kere denemiştim alkolü. gerçekten iyi geldiğini söyleyebilirim ama sonra bir bakmışınız alkolik olmuşunuz. vel hasıl ı kelam, bardaktaki viskiyi tekrar şişesine doldurdum. gittim abdest aldım. dolabımdaki kuran'ı çıkardım ve içimden geçirdim. "allah'ım bana bir yol göster." rastgele bir sayfa açtım vekarşıma fussilet suresi 36. ayet çıktı. "Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın. Çünkü O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir." birçok video'da izlemişizdir, bu tarz yol gösterdiğini, belki ardında yalan arayarak. bizzat yaşadım, gözyaşlarımı tutamadım bir anksiyete hastası olarak. artık bunun üzerine ne söylenebilir ki!
    7 ... pringles
    #7055711 :)
  8. 48.
    zerre işe yarayamıyor. dahası zararı çok.
    3 -1 ... spitneybears
    #7055742 :)
  9. 49.
    iki aydır kullandığım eslorex kesmeyince doktorumun reçeteme yazdığı bir çeşit antidepresan. yarın kullanmaya başlayacağım ama araştırdıklarıma göre yan etkileri baya fazla olan ilaçmış. görelim bakalım.
    ... her seye gotuyle gulen adam
    #7276944 :)
  10. 50.
    yaşadığım tecrübeleri öğrenmek isteyen bir yazara yazdığım bir cevaptır. belki başkalarına da yardımcı olur.

    "merhaba. tabi ki, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım. aslında cipralex başlığı altındaki önceki entrylerde de geniş anlatımlarımı bulabilirin ama bir de burdan yazayım.

    aksiyete (kaygı) bozukluğu tanısıyla cipralex önerildi bana. 4 ay kadar kullandım. ilk on beş gün biraz ağır geçse de, sonraki günler yavaş yavaş kendimi superman gibi hissetmeye başlamıştım. şimdi bünyemdeki etkilerini sıralayım sana.

    + mutsuz, düşünceli ve tedirgindim, kullandıktan sonra daha iyi hissetmeye başladım kendimi.

    - fazlasıyla düşünceli, programlı ve disiplinliydim, tamamen boşladım her şeyi. çok önemli mevzularda bile, "aman neyse" modundaydım. sorumlulukları neredeyse tamamen bıraktım.

    - geçenlerde psikiyatrla görüştüm, her ne kadar o cipralex'ten kaynaklandığını düşünmese de, müthiş bir unutkanlık sardı bünyemi. en basit şeyleri bile hatırlayamıyordum. takıntılı bir insan olduğumdan da, bulana kadar beynim boşuna meşgul oluyordu, yoruyordu yani bu unutkanlık.

    - acaip duygusal bir insanım. cipralex'e başladıktan sonra öyle bir hal aldım ki anlatamam. her konu da rahat ve umursamaz. belki insanmazsın, heralde 3 ay kadar oldu bırakalı, hala sorumlulukları pek sallamıyorum. rahatım anlayacağın. tepkisiz ve duygusuz.

    bunlar 3-4 aylık kullanım süresinde benim bünyemde gösterdiği yan etkiler. tabi her bünyeye göre farklı yan etkileri var ama sanırım izlenimlerim doğrultusunda genel kanı bu.

    şimdi gelelim neden bıraktığıma. hani bahsettim ya kaygısız oldum, vurdumduymaz, umursamaz. ilacı yazdırıp, alıp eve gelme süreci en fazla yarım saat sürecek bir konumdayım. inan gidip almadım kaygısızlıktan, aman dedim dursun. belki bunda, yarattığı unutkanlığın da payı vardır. öyle rahatsızdım ki, resmen insanlığım elimden alınmıştı. tabi bunları sonra sonra farkediyorsun.

    sanırım cipralex'i bıraktıktan bir hafta sonra falan, gönderdiğin entrydeki olayı yaşadım. hemen kısaca şu anki vaziyetimi söyleyim.

    + ilaca bağımlı yaşamayıp, hiçbir şeye ihtiyaç duymadığım için çok mutluyum.
    + hafızam yavaş yavaş normalde döüyor. çok çok daha iyi, tabi o zamanlara göre.
    + belki yine umursamazım ama bu olumlu etkiliyor beni. çünkü kaygılarımı bile sallamıyorum bu sayede.
    + tekrar planlı, prgramlı olmaya başladım sanki, sorumlulukları da kovalamaya başladım.

    aslında iyi bir antidepresan yan etkileri olmasa. şuna dikkat edilmeli kullanma sürecinde. kontrol her daim sende olmalı. eğer ki, bütün kontrolü ilaca bırakıp, kendini onun hakimiyetine teslim edersen işte o zaman yandın. ne bırakabilirsin, ne de bıraktıktan sonra faydasını hissedebilirsin. sonuç olarak demem o ki tabi bana göre, eğer çok zayıf bir bünyeyse ilacı kullanan, kendini her daim ona muhtaç hissedecektir. belki çok daha kapsamlı bir tedavi antidepresandan fazlasını verebilir.

    geçmiş olsun.

    not: bu mesajı sizin bilgilerinizi vermeden cipralex başlığı altına giriyorum ki, belki başkalarına da yardımcı olabilir."
    3 ... pringles
    #7297152 :)