bugün

tuncay ozkanin arastirma kitabi. Genelde kuzey irak kurtlerini ele alir ancak bunlarin Turk siyasetine etkisini de ayrica belirtir.Ikinci abdulhamit ten 2000 li yillara kadar bolge halkinin gecirdigi siyasi olaylar ele alinmistir. O bolgedeki kurtlerin buyuk devletler tarafindan nasil piyon olarak kullanildigini ve neden hala kullanilmakta oldugunu belgeleriyle ortaya koyar.
(bkz: dakotalı david)
tuncay özkan kitabı yazış amacını kişilerin bazı şeyleri duygularıyla değil de belgelere dayandırarak savunması gerektiği olarak açıklar.
kitabın başında barzani ve talabani'nin soyları hakkında bilgilere de yer verir.

--spoiler--
Türkiye savaş nedeni saydığı bir oluşumla karşı karşıya: Kürt devleti. Bu nokta, Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilerin de düğümlendiği yer. Bu düğüm ya Türkiye'nin kırılıp dökülmesi ya da yeni bir dünyada kendine yer aramasıyla çözüm bulacak. Çünkü
Irak savaşı sonrasında Amerika artık Türkiye'nin sınır komşusu.Türkiye'de, kavramlar ve argümanlar yerine duygularla konuşmak geleneği vardır. Eğitim ve bilgi eksikliğinin bir sonucudur bu. işte bu kitap, oluşmakta olan Kürt devletiyle ilgili olarak son 50 yılda yapılanları kavram ve argüman olarak açıklama amacıyla kaleme alındı. Bu nedenle çok önemli bazı belge ve bilgilere yer verdim. Amacım, Türkiye hatta Amerika açısından tarihî önem taşıyan bu kavşakta okurumu bilgiyle buluşturmaktır.
--spoiler--
kuzey ırak'ta cia ve mossad tarafından küresel çete'nin çıkarları amaçlı kullanılan zavallı insanlar topluluğu...

--spoiler--
1931 yılının ağustos ayıydı.
reuven şiloah, kendisine dünya siyonist örgütünün ikinci adamı david-ben gurion tarafından verilen göreve çıkmak için eşyalarını toplamıştı.
zor bir yolculuğa çıkıyordu 22 yaşındaki bu genç adamın öğretmen olarak çıkacağı bu görev, gerçekte bir istihbarat misyonuydu.

şiloah aralık 1909 da kudüs'ün ortodoks yahudi mahallelerinden birinde reuven zaslanski adıyla dünyaya gelmişti.
bir haham olan babası yitzhak zaslanski, oğlunu iyi bir dinieğitimden geçirmişti.
okuldaki hocaları ise rouven'in kıvrak zekasını ve özel yeteneklerini hemen farketmişlerdi.

rouven'in siyonist hareket adına çalışmaya başlaması ise haganah'a girmesi ile olmuştu.
rouven kısa süre içinde bu teşkilat içinde sivrildi ve ben gurion'un dikkatini çekti.
ben gurion onu istihbarat görevine atadı.
ibranice'de görevli anlamına gelen "shaliah" kelimesinden türeyen "şiloah" ismini bu dönemde kod adı olarak kullandı ve daha sonra da bu ismi soyad olarak taşımaya başladı.

ben gurion, reuven'e ilk büyük görevini 1931 yılında verdi.
görev;
kurulması düşünülen yahudi devleti için ortadoğu'nun siyasi ve demografik yapısı ile ilgili istihbarat toplamaktı. yahudiler,-özellikle siyonist hareketi yöneten elit kesimi-ortadoğu'ya yabancıydılar ve bu coğrafya içindeki müstakbel dost ve düşmanlarını bilmek istemekteydiler.

bu ilk misyonunda reuven arap dünyasının derinliklerine, ırak'ın başkenti bağdat'a gönderiliyordu.
önceden ayarlanmış öğretmenlik sıfatının yanına bir de gazetecilik kılıfını ekleyerek tüm ülkeyi dolaşmaya başladı.
üç yıl boyunca tüm ırak'ı dolaşarak çok değerli istihbarat bilgileri ve bağlantılar gerçekleştirdi.
bu bağlantıların en önemli ve bilindik olanı ise nüfus olarak kürtlerin yoğun olduğu ırak'ın kuzeyindeki bölge aşiretleri ile yeniden kurulan bağlantıydı.
reuven'in en büyük müttefiği ve yardımcısı ise yine kendisi gibi bir yahudi olan fakat bu kimliği bilinmeyen barzani ailesiydi...
--spoiler--