bugün

(bkz: tezer ozlu),
(bkz: yasamin ucuna yolculuk)
''...
boş pencereden,

çocuk, diri ve koyu tepeye bakarak,

ve şaşırırdı,

tepeleri, üst üste yığılmış görmekten.

belirsiz ve berrak devinimsizlik!

karanlıkta hışırdayan yapraklar arasında tepeler belirirdi,

orada güne ait her şey,

kıyılar ve ağaçlar,

ve üzüm bağları apacık ölüydü!

ve yaşam başka bir yaşamdı.

rüzgardan, gökyüzünden, yapraklardan,

ve hiçlikten.''

cesare pavese
penceresi "mutluluk" adındaki bir sokağa açılan otel odasında intihar eden yazardır. dünyanın en temiz yalnızıdır gözümde..
"yalniz kalmamak icin sabaha kadar aynanin kar$isinda oturdum" gibi bir sozu vardir bu guzel abimin.. gerci "hayat toplama i$lemi yapmak gibi; bir yerde hata yaptiginda, ilerideki dogrularin hic manasi kalmiyor" sozunden ote sozu olmaz diyorum.. italo calvino'nun yakin dostu, edebi bir dehadir pavese.
58. meşhur günlüğünün son sayfasında şunlar yazılıdır;

''gizlice en çok korkulan hep gerçekleşir sonunda.

yazıyorum: ey, sen, acı! peki sonra?

bütün gerekli olan biraz cesaret.

acı ne kadar ortaya çıkar ve kesinleşirse, yaşama içgüdüsü o kadar ağır basıyor ve intihar düşüncesi o kadar zayıflıyor.

kolay sanmıştım ilk düşündüğümde. zayıf kadınlar yapmıştı bu işi. alçakgönüllülük istiyor, kendini beğenmişlik değil.

tiksiniyorum bütün bunlardan.

sözler değil. eylem! artık yazmayacağım…''
tezer özlü'yü etkileyenler arasındadır.
"niçin dünyaya geldin biliyor musun? anlatmalısın, anlatmalısın, ayrıca acıkmalısın, susamalısın...sonun korkunç, sefil olmalı! bunu bilmiyor musun? bunu sana pavese söylüyor"
çalışmak yorar diyen şair.
yaşama uğraşı kutabı mutlaka okunmalıdır. eleman stoacıdır. sota felsefesinde insan kendi yaşamına son verebilir düşüncesi hakimdir. (bkz: xenon)
"yaşama sanatı, sevdiklerimize onlarla birlikte olmaktan ne büyük bir zevk duyduğumuzu göstermemekten başka bir şey değildir. bunu başaramadık mı, bırakıp giderler bizi."

"kadınlar kendilerini guçsüz olana bir idol, güçlü olana bir eşya gibi sunarlar."

gibi haklı cümlelerin sahibi.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.