1. 1.
  esas ismi mehmet celalettin olan celal güzelses'in babası derviş hasanın vefatı ile
  annesi latife hanım tarafından mahalle mektebine verilir. birinci dünya savaşı yıllarında rüştiyenin lav edilmesi ile öğrenimini tamamlayamaz. okula giderken 1913'ten 1921'e kadar ulu cami'deki müezinlik görevini devam ettirir.
  1931 yılında karındaş mahmut'un diyarbakır şivesini taklit ederek doldurduğu plak halktan oldukça tepki alır. celal güzelses bu plağı olan tepkisini dile getirerek istanbul'a plak doldurmaya gider. celal güzelses bayandırlık bakanı feyzi pirinççioğlu'nun ısrarıyla 1917'de bir tesadüf sonucu tanıştığı mustafa kemal paşadan "şark bülbülü" ünvanını alır. 1934 yılında soyadı kanunun kabulu ile soyadını sesinin güzel oluşundan alır. celal güzelses 22 haziran 1943 tarihinde diyarbakır halk musiki cemiyetini bir kaç arkadaşı ile birlikte kurar. 1950'de cemiyete yapılan resmi ödenekler ve belediye yardımlarının kesilmesi üzerine cemiyetten ayrılır. 1956 yılında kendisinden ayrılan arkadaşlarının yıldız kulubünde toplanmasıyla celal güzelses sarsılır. ulu cami baş müezzinliği için vilayete başvuruda bulunur. bu görevi 1956 yılından vefatına kadar (1 şubat 1959) devam eder. vefatına diyarbakır halkı çok üzülür. naaşı ulu camii'den eller üzerinde ilahi ve tekbirlerle şeyhi zeki efendi'nin metfun bulunduğu kabrinin alt kısmına vasiyeti üzerine defnedilir.
  celal güzelses'den yaklaşık olarak 46 türkü derlenmiştir. derlenen bazı türküler:
  ağlama yar ağlama, bülbülün kanadı sarı, dağlar dağımdır benim, esmerin ağı gerek,
  mardin kapı şen olur, nare esvap yıkıyor, vallahi o yardir...
  -1 ... ciwan
 2. 2.
  şu an piyasada olan pek çok şarkı ve türkünün bestekarı. diyarbakırın bugüne dek yetiştirdiği, diyarbakır kültürüne en çok katkıda bulunan insanlardandır. lakin pek çok parçayı şuan müzik piyasasında bulunan bazı kürt sanatçılar gibi *** kürtçe şarkıları türkçeye çevirmiştir. diyarbakırda aslında anonim olan pek çok türküyü kendi besteleri gibi gösterdiği dedikoduları vardır.
  1 ... kanun hükmünde kararname
 3. 3.
  hele yar gibi bir türküye imza atmis, atatürk ün deyimiyle sark bülbülü lakapli diyarbakirli besteci.
  -1 ... gazikentli
 4. 4.
  mübarek insandır.
  2 ... 2911
 5. 5.
  mustafa kemal atatürk,diyarbakır atatürk köşkü nde kaldığı bir gece dışardan bir ses duyar, sesin sahibi yanık bir türkü okumaktadır. atatürk aşağı iner ve yaverine bu sesin sahibi kim? der, yaveri ise rahatsız olduysanız gidip susturayım paşam diye cevap verir, atatürk hayır karışma çok beğendim diye cevap verince yaveri, gidip getireyim mi paşam der atatürk ise bu ses ayağa getirilmez bu sesin ayağına gidilir diye cevap verir, yukarı çıkar giyinir ve sesin yanına gider. sesin sahibi celal güzelses dir. günümüzde kazancı bedih gibi büyük bir üstadın katalikten zehirlendiği bir ülkede, 80 yıl önce sanata ve sanatçıya verilen değer bu şekildedir.
  4 ... fretless
 6. 6.
  Diyarbakır ulu camiide müezz,inlik yaptığı esnada istanbulda diyarbakır şivesiyle dalga geçerek müzik yapan bir şahsa karşılık istanbulda müzik yapmıştır.Vefatının sonuna kadarda müezzinlik görevini sürdürmüştür.
  ... artful
 7. 7.
  Atatürk'ün Şark bülbülü olarak nitelediği, Bir güzel ki, eyvanda yatan oğlan, Hele yar gibi bir sürü güzel türküyü yorumlamış, dehşet güzel bir sese sahip sanatçı..
  ... surf rider
 8. 8.
  celal güzelses, seyfettin sucu, ibrahim tatlıses doğulu pavarottiler üçlemesinin ilki. şark bülbülü nün ta kendisidir.

  (bkz: yaş destanı)
  ... angry man
 9. 9.
  Diyarbakırın eski özel idare memurudur

  http://www.blogram.org/celal-guzelses-kimdir/
  1 ... kn21