bugün

(bkz: rte nin çakısı)
gayet doğal bir durumdur, çakı her cebe lazım..

asıl acayip olan

cebinde taşıdığı pergelle teğet çizen başbakan...
kasımpaşalı(!) başbakandır.
allahtan yanında deniz baykal yoktu. o sinirle ne yapacağı belli olmaz. *
başbakan burada moderatöre seslenmiştir; cevap d.
Bir dahaki davos olaylarina hazirlik amaciyla yaninda tasimaktadir, herhangi bir ters durumda cikarabilir. (bkz: gazoz açmak)
bu hafta herhangi bir mizah dergisinde kapak olarak gormeyi umut ettigimiz kisi.
yalniz basbakan orada cakiyi cikartmis, bir allah'in kulu da "basbakan sertlesiyor" dememis...
tum suc moderatordedir! zira milli egitimi bakani'nin 2 tane sise acacagi varken basbakan'a hic acacak verilmemistir. ote yandan basbakan'in cebinde delici/kesici bir alet tasimasi bir guvenlik meselesidir. her an biri basbakani ucurmak icin harekete gecebilir, basbakan bu kisiyle yuz yuze kalabilir... * ne olacagi belli mi olur?!
he la bizden biri.
cebinde çakı var diye, ülkeyi yönetsin.
he la bizden biri,
cebinde çakı var diye, anamızı alalım gidelim.

he la bizden biri,
siz öldürmeyi iyi birisiniz; ama mayın temizlemeyi daha iyi bilirsiniz.
he la bizden biri,
halk açlıktan birbirini öldürürken, 'çıkıp halkta para var' desin.
he la bizden biri,
ben de sizden biriyim lan, bana da oy verin, beni de başbakan yapın.
ülkeyi yönetenin
sizden biri olmasına ne kadar da çok aşıksınız. siz kimsiniz, sizler nesiniz?

benden olmasın arkadaş bu ülkeyi yöneten, bizden olmasın;
yeter ki şu ülkeyi doğru düzgün yönetsin.
ben, kendime aç değilim, ben kendimim zaten, benden bir yönetici aramıyorum.
cebindeki çakıya aldanıp, götüme girmiş gemicikleri, orman arazilerini,
kemal'in yumurtalarını, peşkeş çekilen devlet arsalarını görmezden gelemem.

çakı ile gazoz açmak!
ulan ne kadar kolay bu ülkenin aptal insanlarını yönetmek!

tanım: gazozdur.
çakı yahut bıçak taşımak sünnettir. çakı taşıyarak, sünnetlere uyduğunu insanlara göstermeye, hatta her zaman yaptığı gibi bu tip oyunlarla müslümanların "saf" kesimini kandırmaya çalışan başbakandır. daha önce de bir halı mevzusu vardı. hep mi seni bulur ey başbakanım?
başbakan değildir o; arkaik dönemden kalma çadırlı çöl bedevilerinin lideridir, aşiret ağasıdır. yoksa modern bir devletin başbakanı yapar mı böyle şeyler, cebinde çakı taşır mı? taşısa bile herkesin içinde çıkartıp kullanır mı? son tahlilde türkiye cumhuriyeti başbakanı değildir o. başaka birşeydir.

edit: bedevi liderinin kulları rahatsız olmuş. ulan ta arabistan çöllerinden eksileyenler var. ibno araplar sizi.
samimiyet, bizden biri, delikanlılık, içmizden biri vs. gibi tanımlamalarla yüceltildiğini gördüğüm davranış.

herkesin anlayışı, gördüğü, yaşam tarzı kendinedir.
ama ben kendi adıma konuşayım eşimin ve oğlumun resmi bir sıfata sahip olmadan üstelik, değil toplum önünde, evde bile çakı ile gazoz açmasını yadırgarım doğrusu. dağ başında ağaç altında mıyız, cephede miyiz, şantiyede mi yoksa, açacak diye bir şey var yahu.

ayrıca böyle bir davranış eleştirmenin ya da yadırgamanın entellektüel olmakla ilgisini de anlamış değilim. sanırım elit denmek istemiş. şimdi elit mi olduk yani olalım bakalım, artık zaten türkiye'de asgari 1 kitap okumuş olan da elit sayılıyor, sinemaya giden de, tiyatroyu bir kere görmüş olan da.
olsun hadi.
mevlana'nın dünya çapında tanıtıldığı bir konferansda ayakkabısını çıkartıp, bağdaş kurup oturan Konya il Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar'ın başbakanıdır.
nuri alço gibi bir diğer gazozsever! kişidir.

birisi gazozun içine uyku ilacı atarak karşısındakini uyutur, birisi de gazozun kapağını açarak.
kesin cakmagi da vardir cebinde.
bir sonraki seçimlerden önce oy avındayken, ülkemin herhangi bir sahilinde, bira içecekken açacak bulamayan gençlerimizin biralarını çakmakla açmak için hazırlıklara başladığının işaretidir. zira önce gazozla başlayacaksın, öyle hemen bira adamı çarpabilir. idmanlı olmak, bünyeyi her daim hazır tutmak lazımdır.
cebinde taşıdığı çakıyla neye göre bizden biri olduğunu anlamadığım başbakan,keşke bizden biri olmasaydıda sırf şu çakı taşıma alışkanlığı yüzünden onlarca yaşanmışlık görüp,duymasaydım ne demek bizden biri?

oturduğum semt itibari ile eskilerin istanbul un varoş daha sonra kentleşen bir semt ve bu semtleri az çok istanbul da oturanlar bilir kasımpaşa yıda bilir...

bu kültür yüzünden bu gibi semtlerde defalarca gasp,tecavüz,hırsızlık veya arkadaşların sinirlenip birbirilerini vurması olayları çok yaşanmıştır,yaşanır

hala bizden biri mi yani?

yeni nesil ama olayı aşmış artık çakı değil dönerle geziyorlar eee haliyle bizden tabii onlarda bizden herkeste bizden ama yolunuz sapıpda başınıza kötü bişey geldiğinde bu "kültür" yüzünden yine aynı şeyleri söyliyebilcek miyiz?

içinde benimde olduğum zamanında çok kötü şeyleri görmüş birisi olarak keşke bizden olmasaydı dediğim olaydır.
halktan birinin yapacağı bir eylemdir, alın şunu açtırın diye sağa sola bağıran başbakana tercih edilir, bizdendir.
doğu'nun bazı yerlerinde yaygın olan bir geleneği tesadüf olmuş da gazeteciler çekmiş gibi göstererek kalp kazanmaya çalışan kişidir.
kendi gazozunu açandır.

gazoz deyince akla gazozumu ilk bedri açtı gelmiyor değil, ama sıkıntı olmasın şimdi...
(bkz: bir adamı eleştireceğim diye bokunu çıkartmak) yani adamın once dediği eleştirilecek söz varken bu yaptığının eleştirilmesi ne kadar magazinel bir millet olduğumuzu gösteriyor. (bkz: ünlüleri insan sanmamak) . Adam başkanlık sistemini savunmaya kalkıyor bundan güzel eleştirilecek durum mu var?
Recep bey de insandır elbet yanında çakısı olacak hatta korumalarının bile emin olun vardır. Çünkü insandır onlarda, belki katana, veya tabancayla bile gezse suçlu bulunmayacak, normal insanlar gibi. Ama görmesekteee, dokunamasaktaa o başbakan bizim başbakanımızdır. One minute dese dağları dize getirir, teğet dese krizleri durdurur, onların kaderlerinde vardı dese sineye çekeriz. Çünkü o bizim elimizi süremeyeceğimiz, dokunamayacağımız bir yükseklikte, bambaşka diyarlarda gemisi ile geziyor olacak.
kasımpaşalı oldugunun belirtisidir.
diğerleri gibi sözde değil özde, halkın içinden gelen biri olduğunun göstergesidir.
boşbakandır.

(bkz: boşbakan)