bugün

pedro almodovar'ın 1997 yapımı filmi. filmdeki esas 5 karakteri javier bardem(üstat ben geliyorum ulan diye bas bas bağırmış yine), francesca neri(o nasıl bir güzelliktir yahu), liberto rabal(nedense kendisi bana kader filmindeki ufuk bayraktar'ı çağrıştırdı filmi izlerken), angela molina(ki kendisi filmdeki clara olur), jose sancho(polis sancho) ve tabi ki birçok almodovar filminde de karşımıza çıkan penelope cruz oynamıştır. filmin ismi çıplak ten olarak çevrilmiştir. müzikleri de tek kelimeyle muhteşemdir.
hiçbir sevişme böylesine hüzünlü olmamıştı...
70'lerde madrid'te bir hayat kadınının * çocuğu olarak belediye otobüsünde dünyaya gelmiş bir adamın ilk cinsel deneyimini yaşadığı kadının peşinde geçen gençliğinin hikayesi.
gelin sırtıysa soğuk ve yapış yapış olur bu ten. dokunanı bin pişman eder.
evet. hiçbir sevişme böylesine hüzünlü olmamıştı...

ingilizcesi live flesh, türkçesi çıplak ten olan, javier bardem in adeta ilahlaştığı film. fiziksel engelli roller bu adama çok yakışıyor. yirim.

bomboş bir sokakta gerçekleşen bir doğum sahnesiyle başlayıp, kalabalık bir sokakta gerçekleşen bir doğum sahnesiyle biten film, aslında değişen bir şehirden ziyade, değişen hayatları anlatıyor.

-kimse gençliğinin sahibi değildir. sevdiği kadınların da.

-neden kalıyorsun?
-çünkü senin bana, ondan daha çok ihtiyacın var.

http://www.imdb.com/title/tt0118819/
finalini beğendiğim nadir filmlerden. 1997 yapımı. ispanya'nın karanlık günlerine de gönderme yapılmış sanki onca aşk hikayesinin arasında. penolope cruz'u görünce çok şaşırmıştım. bu filmde olduğundan haberim yoktru izlemeye başlamadan önce. büyük beklentiler içerisinde izlenmezse oyunculuklardan ve filmden zevk alarak izleyebilirsiniz.

javier bardem'i de genç halinde ilk kez gördüm. şaka maka 15 yıldan fazla zaman geçmiş filmin yapımı üzerinden. otobüste doğup biraz sorunlu olan gencimizin adı Liberto Rabal'mış. fazla yapımda oynamamış ama ben bu filmde beğendim performansını.
http://www.imdb.com/title/tt0118819/
bir almodovar filmi.

görsel