bugün

galatasaray'ın efsane kadrosunda yer almıs olan sağ bek , gizli golcu.
pratez ile birlikte niçin satıldığını anlayamadığım brezilyalı oyuncu. uefa kupasına giden yolda leeds ve milan'a attığı goller unutulmaz.
maç başladıktan beş dakika sonra ter içinde kalmaya başlayan brezilyalı oyuncu.duran toplarda arka direk dibine gidip gol atmayı da pek sever.
sanırım galatasaray dan sonra kısa bir süre kocaelispor forması da giymiş krtik maçlar da çok kritik golleri olan (bkz: ilker yasin) efsane kadronun unutulmazlarından...
değeri bilinmemiş, harcanmış futbolcu.
ürkütücü isim çağrıştırmasına * rağmen savunma hattında hem stoperde hem sağ kanatta yer alabilen, duran toplarda arka direğe kaçarak hayati gollere imza atmış brezilyalı futbolcu.
riske girmezdi, savunmayı rahatlatan isim olmuştu galatasaray' da. golcü özelliği ise ilk olarak 1999 - 2000 sezonunda, antalyaspor maçında ortaya çıktı. arka direğe koştu ve seken topa gelişine vurarak ilk golünü attı.
meşhur milan maçında attığı kritik gol ise hala hafızalardadır. fatih terim' in ardından takımın başına geçen mircea lucescu döneminde ise eskisi kadar fazla forma şansı bulamayınca kocaelispor' a gitti.
imza atmayı bilmeyen insan. ya da beni başından savdı ki öyle yaptı ise onun ben neyse. imzası şu şekildedir;

capone
______
......./
35

not: noktalı yerlerde herhengi bir çizik bulunmamaktadır.
çok severdim ben kendisini bir fenerbahçeli olaraktan. şahane oynuyodu sağ tarafta. leeds'e attığı gol unutulmazlar arasındadır. hakkını alamadı sanki galatasaray'dan diye düşündüğüm futbolcu. apar topar gönderildi çünkü.
2004 yılında futbolu Beitar Jerusalem takımında bırakmış oyuncudur.
tüm nitelikleriyle tam bir sağ bekti, şimdi o mevki de galatasaray'ın neler yaşadığı görüldüğünde daha bi özlenenen futbolcu.
galatasaray tarihinin en iyi sağ beklerinden biridir. özellikle kornerlerde direk dibinde attığı gollerle gönüllerde taht kurmuştur.
galatasaray dergisine göre uefa kupası final maçındaki son penaltıyı kullanacak futbulcuymuş. neyse ki "haydi oğlum" un romencesi olan popescu 4.penaltıyı kaçırmadığı için ona hiç sıra gelmedi. ayrıca bir galatasaraylı olarak çok özledim onun kornerlerdeki arka direk gollerini.
uefa kupasını kazandıktan sonra kocelispor'a gitmiş orada da istikrarsız bir performans sergilemişti.sonraki durağı israil olmuştu sonrada capone'den bir haber alamadık unuttuk adamcağızı.oysa unutulurmuydu capone,uefa kupasında çokça emeği vardı onun,yakışıklıydı da belki de sempatikti ama iyi adamdı capone.spikerler de tam olarak söylemezlerdi adını.kimisi 'kapone' derdi,kimisi 'kapon','kaponi'de denildi.gece gece aklıma geldi hüzünlendim.
futbol spikerlerimizin isim telaffuz etme azizliklerine mağruz kalmış talihsiz futbolculardan.
taş gibi defans.
uefa kupasına giden yolda, şampiyonlar liginde 4. olmamızı engelleyen efsanevi 3-2'lik milan maçında ilk golü atmıştı galiba. çekik gözlüydü hafiften.
korner esnasında ceza sahasının uzak köşesinde kendini unutturup gol atma kabiliyetine/şansına sahip futbolcu. attığı goller bir birine benzer, ama hepsinin yeri ayrıdır gönlümüzde.
arka direkte bekler, gelişine sert plase ve üst vururdu.
defender right/center idi.
capone idi.
arka direkten attığı gollerle halk arasında arka direk capone diye anılan, gelenin gideni arattığını bariz gözlemleten futbolcu.
duran toplar eğer arka direğe doğru yol alıyorsa içimiz rahat olurdu hep, capone ordan çıkar o golü atar diye.
çok kaliteli bir sağ bekti, uefa'yı alan kadro içinde yer almasıyla hak ettiği değeri aldı.
bir daha gelmedi onun kadar iyisi sağ bek olarak.
*
bir röportajında, oğlunun, kendisi maçta gol atmayınca kızdığını söylemişti. babasının defans olduğunu kabul etmiyor ve her maç gol atmasını istiyormuş kerata. milan'a gol attıktan sonra anlatmıştı bunu galiba, çok mutlu gittim eve diye.
takım oyununa çabuk alışabilen bir futbolcu olup yetenekleri sınırlıdır. ama galatasaray'da iken arka direkte bekleyip attığı goller unutulmaz.

(bkz: arka direk capone)
galatasaray o gittikten sonra bir daha arka direk golleri buldu mu acaba diye hafızamı yokladıgım futbolcu.saglam sag bek idi kritik anlarda ortaya çıkar takımı rahatlatırdı.
leeds united maçında attığı gol ve ercan taner söylediği şu sözlerle hafızalarda yer edinen topçu.

muhteşem brezilyalı kendini unutturdu unutturdu. sonra top ceza sahasına geldi. caponeeee.
yanlış hatırlamıyorsam ali sami yen' de 3-2 kazandığımız ve hagi' nin o muhteşem füzesiyle hatırlanan monaco maçında skor 2-2 iken uçan kafa ile gol atmıştı. tabii ki yine arka direğe gelmişti orta. bir süre ankaragücünde oynadı sanırım ya da transferi gündeme geldi ama olmadı.