1. 1.
  yusuf atılgan'ın yarım kalmış romanı. *

  diğer romanları için:
  (bkz: anayurt oteli)
  (bkz: aylak adam)
  1 ... yasak merve
 2. 2.
  Aşağıdaki durumlardan hangisi gerçekleşmelidir ki; yarım kaldığını, Sonu olmadığını bilmenize rağmen bir romanı okumaya başlayabilesiniz? O derece yani, vuuhhfss!

  a)ıssız bi adaya düşersem ve yanımda bi tek o kitap varsa belki. Lost'un yeni sezonu var mı sende bu arada?
  be) Alçaklara kar yağıyor üşümedin mi, sen bu işin sonunu düşünmedin mi?
  ce) işim olmaz. Tüketmek için varım ben. meraklıyımdır da. Sonunu görmem lazım.
  che) "gerçekçi ol, imkansızı iste!"
  De) Her şeyin sonu var, bir şeyin de sonu olmasın be canım kardeşim!
  e) Pek bir saygıperver bir yazarsa okurum bittabi. Okuturum da.

  bence de e; şık bir şık...

  Bir -yanaşma- olarak yaşadığı evden, yaşıtı olan arkadaşına kızarak ayrılan ve kendi macerasına dalan isyankâr ve kindar selim'in öyküsü, canistan. Fonda ikinci meşrutiyet sesleri duyulur. gündelik köy hayatı güzel anlatılır. hepsi birbirine benzeyen sıkıcı günler gözünüzde canlanır. hikayenin evet bir devamı var. ancak bu haliyle bile, çok da yarım kalmış denemez. ben eksik demeyi tercih ediyorum. yusuf atılgan bu romanı tamamlamış olsa bile yine de nazarımda eksik bir roman olarak kalacaktı. hikayede çeşitli aksaklıklar, geçişlerde bir akorsuzluk var.

  Maalesef aylak adam'ın edebi çizgisinden ve lezzetinden çok uzakta bir roman. aylak adam'dan sonra beklentiler yüksek oluyor tabi. ah ah! tokturlara, hastanelere gidip şu beklenti'mi aldırmak istiyorum. evet bunu yapasım var. Nedir ya?

  kitaptan:

  "Ali ürperdi. ulan ne gaddar olmuş bu Selim. Göbeğime kızgın yağ mı akıtacak? Altın falan olmadığını biliyor ama bilmediğim bir şeyden ötürü öç alıyor benden anlaşılan."

  o değil de kin, kindarlık çok sikko bir şey be üstadım! insanı içten içe kurutan, o güzel yüzünü, güzel sözünü çirkinleştiren bir duygu. hoş değil selim, hiç hoş değil. kin kardeşi değiliz hepimiz, gerenk yok. sakin gel. güzeliz.
  3 ... nickless cage
 3. 3.
  aylak adam'dan öncesi ve sonrasıdır bu kitap yusuf atılgan'dan.

  http://oznurdogan.com/201...3/04/atilganin-canistani/
  ... maroia
 4. 4.
  yusuf atılgan ın önce işkence adını koyduğu roman. sonra niye canistan ? ne canistan ? biri söylerse güzel olur.
  2 ... noraliya
 5. 5.
  Yusuf Atılgan'in, son kısmı tamamlayamadigi ve bunun da etkisiyle okurken icinizi burkan romanı. Bir aylak adam tabiki de degil ya da anayurt oteli. Ama bu da cok başka. Belki tamamlanmis olsa boyle hissettirmezdi. Kim bilir.
  ... m ilginc olsun istedim