bugün

olup yeni güney gal,in güney doğusunda,federal bölgede 1913,de kurulmasına başlandı ve 1927,de kenti inşası sona erdi.kentin planı amerikalı walter burley griffin tarafından hazırlandı. avustralya parlementosu ilk toplantısını 1927,de burda yaptı.
kent son yıllarda hızla gelişti.
sydney'in 330 km. güney batısında bulunan canberra,nın nüfusu 285.800 *
avustralya'nın başkenti..
bu şehirde bir atatürk anıtı vardır. anıtta atatürk büstü ve çanakkalede yaşamını yitiren anzak askerlerine olan sözleri ver alır.
çok hakkı yenilen bir şehirdir. sidney de kim amk. başkent canberra'dır canberra.
yapay bir baskenttir. herkes sydney'i baskent sanar ama degildir. turkiye'nin durumuna da benzer az biraz. yabancilarin istanbul'u baskent zannetmesi gibi.
iki rakip anakent olan Sydney ve Melbourne arasındaki sen mi başkentsin ben mi? kavgasına son vermek için yapay olarak inşa edilen başkent. Sydney'in 300 km güney batısında, Melbourne'ün 650 km kuzeydoğusundaki konumu ile bu iki kentin tam ortasındadır.

(bkz: süt oğlan)
Canberra, Avustralya'nın başkenti ve denizden uzak en büyük, Avustralya'da tüm şehirler içinde de sekizinci büyük şehridir. Başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerin örnek tipidir. Yeri 1913'de Avustralya'nın Cardillerası' nın ortasındaki yüksek ovada; iki rakip anakent olan Sydney'in 300 km güney batısında, Melbourne'ün 650 km kuzeydoğusunda Avustralya Başkent Bölgesi adı verilen bölgede yer alan tasarlanmış kenttir. Avustralya Parlamentosu bu şehirde yer almaktadır. Kentin planını Amerikalı Walter Burley Griffin yapmıştır. 1927'de tamamlanan kent 1945'ten sonra hızla gelişme göstermiştir. Çeşitli semtler, parklar, ve geniş su örtüleriyle birbirinden ayrılır. Yönetim binaları geniş alana yayılır. Ticaret merkezi giderek daha da canlılık kazanmakta sürekli büyüyen bu kentteki etkinlikler durmadan çeşitlenmektedir.
ülkemizce araştırma huyumuz olmadığı için canberranın başkent olduğunu bilememiş olmamız normaldir

başkent sydney değil canberra'dır.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.