bugün

zeki insanın kaçınılmaz sonudur. hz. ali'nin bir sözü ayrıca.

siz de deneyin göreceksiniz. cühelayla yapılan her tartışmayı, kayıtsız şartsız kaybetmeye mahkumsunuz. hal böyle olunca insan nasıl biri olması gerektiğine karar veremiyor.

ne yani mantık sınırları içerisinde kalıp, kendi düşüncelerinin zindanında yaşamak ve bunu yapamayan cahillere laf atmak ne kadar doğrudur ki?

kim daha sınırlıyor kendini belli değil. kesin olan tek bir şey var.

cahiller kavgada(yumruk, sopa, kelebek) daha üstün, ehe.
cahil olmayanların yahut olmadığını iddia eden kişilerin uzak doğu sporlarından mahrum kalmasının kaçınılmaz sonucudur.
cahil dostun olacağına akıllı düşmanın olsun lafının söylenme sebebidir.
(bkz: nato kafa nato mermer)
hakkaniyet hanesine 3 puan yazmayı engellemez.
''Ben kendi hastalığımla mı uğraşacam,elli kişiye dert mi yanacam?! dedirten olay.
cehaletin sonu yoktur.
mustafa kemal atatürk'ün söylediği ''bilmemek değil öğrenmemek ayıp'' sözünden bir çıkarım yaparsak, cehalet bilgisizlikten çok bilgiyi reddetmektir.
bu düşünceyle, cahile ne anlatırsan anlat bildiği doğrusu değişmeyecektir.
(bkz: cahillerle tartışmayın çünkü ben hiç yenemedim)*
(bkz: cahille sohbeti kestim dost dost)
cahil ile etme sohbet küstürün,
cam ile silme götün kestirin...
mevlananın sözü geliyor akla.
cahil karşısında, kitap gibi sessiz ol.
Cahil ile tartışma... Dinleyenler (veya okuyanlar) aradaki farkı anlamayabilirler...
etme cahille muhabbet fıttırırsın alma cam kırığıyla taharet yırttırırsın
amerikalı yazar mark twain'in $u sözünü hatırlatmış durumdur;

"cahil insanla tartışmayın, önce sizi kendi seviyesine çeker, sonra da tecrübesiyle yener"
Bir kızla futbol tartışması yapmakla aynı şey.
Cahillerle kesinlikle tartismamamiz gerektigini gosterir.cunku sen ne kadar anlatsan da kendini bi bakmissin en sonunda o galip olmus sen maglup. beyni olmayanin beynine bir dusunceyi sokamazsin . o yuzden susmak en iyisi.
bir cahille tartışmak, bir güvercinle satranç oynamak gibidir. siz ne kadar iyi oynarsanız oynayın oyun bittiğinde güvercin taşları yıkacak, satranç tahtasına sıçacak ve odada zafer edasıyla göğsünü kabartarak gezecektir.
Hiçbir şey bilmedikleri için. Neyin doğru olduğunu onlara söyleyemezsiniz. Bırakın öyle kalsınlar. Ne de olsa dediklerinizi anlamayacaklar.
sessiz kalıp geriye çekilmek, sinsi ve şımarık gülümsemeler karşısında susmak için geçerli ve yeterli bir sebeptir.
mağlup ayrılmanın tek nedeni aklınızın ve mantığınızın gücü ile sıkıştırdığınız cahil ve bencil insanın kurtulmak için işi anlamazlığa, kelime oyunlarına, ağız kalabalığına getirmesi sizinle ego yarıştırması ve gerektiğinde üstü kapalı tehdit ve imalarda bulunmasıdır.

öğrenmeye dirençli bencil insanlara laf anlatmakla zaman kaybedilmemeli, bazen bir müsibet bin sözden iyidir demiş atalarımız.
Asla degismeyecek olan bir realitedir.

Bir sure sonra bakarsiniz ki anlamayana laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan zor,

Birakir ugrasmayi isinize odaklanirsiniz.

Onlar da sizin arkanizdan salyalar sacmaya devam ederler.
1 delil ile 40 alimi ikna ettimde, 40 delil ile 1 cahili ikna edemedim.

(bkz: mevlana celaleddin rumi)
alim ile oturan alir mertebe, cahil ile oturan doner merkebe...