bugün

islam gelmeden önce arapların yaşamış oldukları hayat. diri diri kız gömme, puta tapma, cahillik örneklerinden sadece birkaçı.
hz. muhammed (s.a.v)'in kapattığı devirdir.
araplarin 2000 yildir devam etirdigi halada devam etirmeye niyetli oldugu devirdir.
cehaletin kol gezdiği devirdir. bitmeyen kabile savaşları, kan davaları, kız çocuklarını diri diri toprağa gömme gibi adetlerin, batıl inançların sürdürüldüğü devirdir. hz. muhammed tarafından sona erdirilmiştir.
astronomi, geometri, matematik gibi bilim dallarının zirve yaptığı devirdir aynı zamanda.
putların revaçta olduğu dönem. lat ve uzza
tarihi kazananlar yazar der eskiler..hakkında bilinenlerin çoğu rakiplerinin yazdıkları olan, özellikle şiirde yetkin eserlerin verildiği, arapça'nın zenginliğinde emeği olan, kadınların erkeklerle eşit olduğu karanlık devir.(karanlığı bilgi eksikliğindendir)
islamiyetten önceki arap toplumlarının yaşadığı döneme verilen addır. Ancak bu devrin birinci evresidir. ikinci evresi ise islam toplumları için 16. yüzyılın ikinci çeğreğinde başlamış ve halen devam etmekte olan süre zarfına verilen addır.
maalesef kapanmamış bilakis islami ülkelerin bazı kesimlerinde hala islam adı altında yaşanmakta olan devirdir.

işte bi kaç örnek:

- 7 yaşında kur'an öğrenemedi diye öldürülen çocuk. (pakistan)
- sakal bırakmadı diye kurşuna dizilen erkekler. (afganistan)
- kadınların hayvan sürüsü olarak başında çoban (erkek) olmadan hastaneye bile gitmesinin yasak olması. (arabistan)

vs.vs.vs..
doğrudur, şiir edebiyatının inanılmaz bir gelişme içinde olduğu bir dönemdir. hatta devrin en önemli şairlerinden birisi, amcasıoğluyla yaşadığı eşcinsel ilişkisini öyle ballandıra ballandıra anlatmış ki kabe'nin duvarlarına asılmış şiir. ki o dönemde kabe'ye bir şiirin asılması o şiirin mükemmel derecede olduğunu gösterirdi.

kadınlar ile ilgili mükemmel kanunları varmış hatta. mesela kadınların ticaret yapması yasak, mirastan pay alma hakları yok, şahit olarak gösterilemez. erkek borcunu ödeyemezse karısını veya kızını borç yerine saydırabiliyor. eşitliğe baksanıza.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.